Solověcký kámen

Solověcký kámen
Základní údaje
Rok vzniku1990
Kód památky7733295000
Popis
Výška1,75 m
Materiálžula
Umístění
UmístěníMoskva
RuskoRusko Rusko
StátRuskoRusko Rusko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Solověcký kámen je památník obětem politických represí na Lubjanském náměstí v Moskvě.

Historie

Památník obětem sovětských represí byl postaven v parku u Polytechnického muzea naproti budově NKVD (později KGB) v Moskvě na Lubjanském náměstí na objednávku výkonného výboru prvního demokratického moskevského sovětu zvoleného na jaře 1990. Místo pro památník bylo vybráno proto, že především v Lubjance byly podepisovány dokumenty pro masové zatýkání lidí obviněných z vlastizrady a z antikomunismu.

(c) RIA Novosti archive, image #749019 / Alexander Makarov / CC-BY-SA 3.0
Při odhalení památníku stojí Gleb Jakunin ve druhé řadě uprostřed

Na tvorbě památníku se podílel architekt S. I. Smirnov, konstruktér V. J. Korsi a aktivisté společnosti Memorial, prostředky poskytl moskevský sovět.

Žulový valoun pochází z mola ve vsi Soloveckij, kde byl v letech 1919–1933 Solovecký tábor zvláštního určení (СЛОН) a v letech 1937–1939 Solovecká věznice zvláštního určení (СТОН). Kámen vybrali Michail Butorin (historik, novinář) a Gennadij Ljašenko (hlavní architekt Archangelska). Z Velkého soloveckého ostrova kámen převezla do Archangelska nákladní motorová loď Sosnovec, do Moskvy jej dopravili po železnici.

Památník byl odhalen 30. října 1990 naproti budově NKVD-MGB-KGB SSSR a památníku Felixe Dzeržinského, odstraněném po zhroucení Srpnového puče v roce 1991. Odhalení se zúčastnily tisíce lidí a 30. říjen byl poprvé oficiálně připomenut jako Den politického vězně (nyní Památný den obětí politických represí). Na mítinku promluvili dřívější političtí vězni Oleg Volkov, Anatolij Žigulin, Sergej Kovaljov.

Podstavec nese nápis: Этот камень доставлен обществом „Мемориал“ из Соловецкого лагеря особого назначения и установлен в память жертв тоталитарного режима.

Památník byl v roce 2008 prohlášen významným místem.[1]

V tisku se objevují zmínky, že Solověcký kámen je neoficiálním místem pro vyjádření politického protestu. V roce 2011 zde demonstrovali příznivci hnutí Jiné RuskoSolidarnost.[2] V prosinci 2012 prošla okolo kamene nepovolená opoziční akce Pochod svobody.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Соловецкий камень na ruské Wikipedii a Solovetsky Stone na anglické Wikipedii.

  1. Соловецкий камень на Лубянской площади Москвы получил статус достопримечательности. REGNUM [online]. 2008-03-19 [cit. 2018-08-22]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Соловецкий камень на Лубянской площади стал местом для арестов
  3. Стояние у Соловецкого камня: Итоги запрещенной оппозиционной акции. top.rbc.ru [online]. [cit. 2018-08-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-17. 

Související články

  • Památný den obětí politických represí
  • Solověcký kámen (Petrohrad)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Loubianka square memorial.jpg
Autor: Alexei Kouprianov, Licence: CC BY-SA 2.5
Monument commemorating the victims of the political repression in the USSR: a stone from Solovki concentration camp installed in front of the former KGB headquarters at Lubyanka Square in Moscow on October 30, 1990.
RIAN archive 749019 Opening of monument to victims of political repressions.jpg
(c) RIA Novosti archive, image #749019 / Alexander Makarov / CC-BY-SA 3.0
“Opening of monument to victims of political repressions”. Human rights activist, priest Gleb Yakunin (center of the second row) performing a service for the victims of the Stalinist political repressions at a stone from the then Solovetsky special-purpose camp (the Solovetsky Monastery) set up in front of the KGB headquarters in Lubyanskaya Square, Moscow, on October 30, 1990.