Sopečné sklo
Jako sopečné či vulkanické sklo jsou označovány vulkanické horniny (nebo jejich součásti), které nejsou krystalické, nýbrž mají amorfní, sklu podobnou strukturu. Ta vzniká při rychlému ochlazení žhavé a viskózní lávy a jejím následném rychlém utuhnutí. Přitom nedochází ke krystalizaci složek. Sopečné sklo se může měnit v závislosti na chemických a strukturálních vlastnostech lávy nebo magmatu, jakož i na obsahu vody. Nejznámějším příkladem sopečného skla je obsidián.
Sopečná skla jsou obsažena i v sopečných pumách, sopečném popelu, ale i v některých vulkanických horninách, se kterými se mohou překrývat a mísit. Vzhledem ke své relativně nízké stabilitě jsou sopečná skla na Zemi poměrně málo rozšířená a převážná část je v geologických poměrech relativně mladá. Sopečná skla vzniklá „odskelněním“ skel ryolitového složení mohou obsahovat vtroušeniny, tzv. sférolity.[1]
Příklady
- Obsidián je nejznámějším příkladem sopečného skla. Je už od doby kamenné využíván různými kulturami k výrobě nástrojů a zbraní. Podle chemismu lze hovořit o obsidiánu ryolitickém, fonolitickém, andezitickém apod. Obsahuje méně než 1 % vody.
- Smolek, anglicky Pitchstone, německy Pechstein, „smolný kámen“, je paleovulkanit, vznikající „odskelněním“ a obsahující až 10 % H2O, pouze tato vlastnost jej odlišuje od obsidiánu.
- Perlit je amorfní vulkanické sklo s vysokým obsahem vody. Vzniká alterací obsidiánu, jde o až centimetr velké, hydratované kulovité útvary s koncentrickou strukturou.
- Tachylit je typ čedičového skla, které kromě jiného tvoří krustu polštářových láv. Je neprůhledný a má relativně nízký obsah oxidu křemičitého.
- Palagonit je další sklo čedičové kompozice, které je tvořeno při absorpci vody z jiných primárních sopečných skel, procesem zvaným palagonitizace. Je široce rozšířen na Islandu.
- Hyaloklastit označuje sklo obsahující pyroklasty, tvořené fragmentací ve styku s vodou nebo ledovcem.
- Pemza je velmi porézní nebo až pěnovité sopečné sklo, vznikající při erupcích na plyny bohatého magmatu.
- Limburgit je označení pro hemikrystalickou, porfyrickou horninu bazanitového složení.
- Retikulit je extrémně porézní a lehké čedičové sklo.
- Peléiny slzy, ztuhlé lávové kapky ve tvaru slzy.
- Peléiny vlasy, dlouhá a křehká vlákna vulkanického skla vznikající z lávy. Člověkem průmyslově vyráběná obdoba je označována jako minerální vata.
Výskyt
sopečné sklo, známé také jako obsidián, se v přírodě vyskytuje v oblastech s aktivní nebo nedávno aktivní vulkanickou činností. V České republice je výskyt obsidiánu vzácný, protože zde nejsou aktivní sopky. Nicméně některé vulkanické oblasti ČR mohou obsahovat horniny, které mají podobné složení.
Nejvýznamnější vulkanické oblasti v ČR jsou:
- České středohoří
- Nachází se zde bazalty a jiné sopečné horniny. Obsidián zde není běžný, ale místní vulkanické procesy vytvářely různé zajímavé horniny.
- Doupovské hory
- Tato oblast je sopečného původu, ale opět se zde obsidián přímo nenachází.
- Třetihorní vulkanická oblast v západních Čechách
- Například Komorní hůrka nebo Železná hůrka, kde probíhala sopečná činnost během třetihor.
Pokud vás zajímá sopečné sklo, ve větším množství se vyskytuje v zahraničí, například:
- Island
- Etiopie
- Spojené státy (Yellowstone, Kalifornie)
- Turecko (oblast Anatolie)
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vulkanisches Glas na německé Wikipedii.
- ↑ Sférolit [online]. geologie.estranky.cz [cit. 2016-02-25]. Dostupné online.
Literatura
- Richard V. Dietrich, Brian J. Skinner: Die Gesteine und ihre Mineralien. Ott Verlag, Thun 1979, ISBN 0-471-02934-3.
Externí odkazy
- Vulkanická skla, poznávání hornin
- (německy) Mineralienatlas.de
- (německy) Mineralienatlas.de
Média použitá na této stránce
Autor: Hannes Grobe 07:59, 27 October 2007 (UTC), Licence: CC BY-SA 2.5
Pumice from the island of Kos, Greece, Mediterranean Sea. Contains mica as biotite (black spots), muscovite and zeolite (light-colored crystals)
Reticulite from Kilauea Volcano, Hawaii, United States
Pillow basalts on the Pacific seafloor (Hawaii): Courtesy of NOAA.
A specimen of obsidian from Lake County, Oregon
обсидиан состоит из лавы и 1% воды