Sopky Kamčatky

Sopky Kamčatky
Světové dědictví UNESCO
Sopky Kamčatky
Sopky Kamčatky
Smluvní státRuskoRusko Rusko
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, viii, ix, x
Odkaz765 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1996 (20. zasedání)
Změny2001

Vulkány Kamčatky (rusky Вулканы Камчатки, v překladu Sopky Kamčatky) jsou významnou oblastí sopečné aktivity, s mnoha vyhaslými i aktivními sopkami různých druhů a množstvím přidružených sopečných úkazů. Nacházejí se na kamčatském poloostrově v Rusku. Spolupůsobení aktivních sopek s ledovci zde zformovalo krajinářsky hodnotnou krajinu s jezery, řekami, působivým pobřežím a s velkou rozmanitostí druhů rostlin a zvířat.

"Sopky Kamčatky" je zároveň název největšího a nejvýznamnějšího přírodního parku Kamčatky, zapsaného v roce 1996 na seznam Světového dědictví UNESCO. Přírodní park Sopky Kamčatky se dělí na čtyři podřazené přírodní parky: Bystrinský přírodní park, Ključevský přírodní park, Nalyčevský přírodní park a Jihokamčatský přírodní park. Správa parku sídlí na adrese: Природный парк "Вулканы Камчатки". 684000, Россия, Камчатский край, г. Елизово, ул. Завойко, 33.[1]

Flóra

V chráněném území se nachází obrovské množství rostlin, včetně národně ohrožených druhů a nejméně šestnácti endemických.

Fauna

Zvláštní poloha Kamčatky mezi Tichým oceánem a Asijským kontinentem dala tomuto místu výjimečné podmínky pro život zvířat. Vyskytuje se zde mnoho druhů ptáků, Kamčatka je rodištěm lososovitých ryb, kterých je v několika místních řekách tolik druhů, jako nikde jinde na světě. Kromě toho se v lokalitě koncentruje život mořské vydry a je tu spousta hnědých medvědů.

Seznam sopek

Sopky Středního vulkanického pásma

  • Chuvchoj, 2 618 m
  • Alněj, 2 581 m
  • Ostraja sopka, 2 539 m
  • Šišel, 2 525 m
  • Uksičan, 1 692 m
  • Ičinskaja sopka, 3 621 m
  • Changar, 2 000 m

Sopky Východního vulkanického pásma

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sopky Kamčatky na slovenské Wikipedii.

  1. Природные парки Камчатского края [online]. Петропавловск-Камчатский: Камчатский край [cit. 2018-11-27]. Dostupné online. (rusky) 

Literatura

  • ФЕДОТОВ, С.А.; МАСУРЕНКОВ, Ю.П. Действующие вулканы Камчатки. [s.l.]: Наука, 1991. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-28. (rusky)  Archivováno 28. 4. 2014 na Wayback Machine.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
D0807I14-HarbourTour.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Russia world heritage.png
Autor: Timin Ilya, © Milan Nykodym, Czech Republic, Сулим Кудусов, Rost.galis, Калюжный Владимир, Serge By., Игорь Шпиленок, Trasprd, Licence: CC BY-SA 4.0
Authors of used pictures: Timin Ilya, © Milan Nykodym, Czech Republic, Сулим Кудусов, Rost.galis, Калюжный Владимир, Serge By., Игорь Шпиленок, Trasprd