Soudní systém Státu Izrael

Izrael


Součást seriálu:

Politický systém Státu Izrael


Soudní systém Státu Izrael je soudní složka nezávislá na vládě, zahrnující sekulární a náboženské soudy.

Soudy

Izraelské soudy se dělí do tří skupin:

  • Městské soudy - slouží jako soudy první instance
  • Distriktní soud - slouží jako odvolací soud a v některých případech jako soud první instance, celkem 6 distriktních soudů
  • Nejvyšší soud - nachází se v Jeruzalémě a slouží jako odvolací soud a soud první instance v závažných případech, kdy je zpochybněna zákonnost rozhodnutí a postupů představitelů státu.

Izrael v prosinci 1985 informoval OSN, že již nebude uznávat Mezinárodní soudní dvůr.

Náboženské soudy

Související informace naleznete také v článku Bejt din.

Některé otázky rodinného práva (manželství a zejména rozvod) spadají pod jurisdikci náboženských soudů. Stát pro potřeby náboženských komunit udržuje a podporuje rabínské soudy, soudy Šaría a kanonické soudy. Všichni soudci jsou státními úředníky a požaduje se po nich, aby prosazovali také obecné právo. Vrchní soud slouží jako odvolací instance všech náboženských soudů. Židovské náboženské autority jsou pod kontrolou kanceláře premiéra a vrchního rabína. Tyto soudy mají pravomoce pouze v pěti oblastech: kašrut, šabat, židovský pohřeb, náboženské otázky (zejména rozvod) a židovské imigranty. Kromě určování manželského stavu mohou všechny ostatní náboženské otázky zastat i civilní soudy.

Další velká náboženství v Izraeli, jako je Islám a křesťanství jsou dohlíženy jejich vlastními institucemi náboženských zákonů. Tyto soudy mají podobnou jurisdikci nad svými následníky, ačkoliv muslimské náboženské soudy mají více kontroly nad rodinnými záležitostmi.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Politics of Israel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce