Sousoší svatého Cyrila a Metoděje (Třebíč)

Sousoší svatého Cyrila a Metoděje
Detail sousoší od B. O. Seelinga
Detail sousoší od B. O. Seelinga
Základní údaje
AutorBernard Otto Seeling
Ludvík Šimek
Rok vzniku1885
Kód památky46852/7-3156 (PkMISSezObrWD)
Pojmenováno poCyril a Metoděj
Popis
Materiálpískovec
Umístění
UmístěníKarlovo náměstí
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska na sousoší

Sousoší svatého Cyrila a Metoděje je kulturní památka ve středu Karlova náměstí v Třebíči.

Historie

Bylo vytvořeno k tisícímu výročí příchodu věrozvěstů na Moravu v roce 1885. S iniciativou přišel kaplan u kostela sv. Martina z Tours František Diviš v roce 1867. Za vhodné bylo vytipováno místo, kde původně býval pranýř a popraviště trestem stětím.

Na podporu postavení sousoší se konala i veřejná sbírka. Vybralo se 2487 zlatých a ty byly předány organizačnímu výboru pro postavení sousoší. Organizační výbor nejdříve jednal s Josefem V. Myslbekem, ale jeho požadavek – 3400 až 3800 zlatých za zhotovení sousoší vysokého devět stop a stojícího na stejně vysokém podstavci – se organizačnímu výboru zdál být přemrštěný. Organizační výbor se poté obrátil na sochaře Ludvíka Šimka; jeho návrh poté vytesal sochař Bernard Otto Seeling.

Podstavec sochy vzešel z rukou kameníka Josefa Hraby z Počátek. Řetěz, který sousoší lemoval až do druhé světové války, kdy byl zabaven, zhotovily blanenské železárny. Pro vztyčení sousoší bylo nutno vykopat třímetrové základy (v něm organizační výbor uložil schránku s dokumenty určenými potomkům). Sousoší připutovalo do Třebíče z Prahy železnicí přes stanici Stařeč, v níž bylo přeloženo na povozy, které je dovezly až na místo určení.

Slavnostní posvěcení sousoší 16. srpna 1885 bylo dvoudenní slavností. Oslav se zúčastnil i brněnský biskup František Saleský Bauer.

Pro své umístění v shromažďovací části Karlova náměstí bylo sousoší také místem, odkud promlouvali organizátoři demonstrací sametové revoluce, místem, kde v revolučních dnech plály svíčky.

V roce 2005 bylo sousoší rekonstruováno.[1] Několik let předtím proběhla obnova podstavce; na něm stojí: Bohu k nehynoucí oslavě. Svatým Cyrilu a Methodu hvězdám slovanského národu. K poctě městu, vlasti Moravě.

V roce 2021 při rekonstrukci náměstí byla socha zrentgenována a mezi dubnem a říjnem téhož roku byla rekonstruována. V podstavci sochy byla objevena časová schránka, vyjmutí schránky je komplikované, protože by bylo nutné sochu nadzdvihnout a to je komplikované.[2]

Odkazy

Reference

  1. Kraj Vysočina – oficiální internetové stránky kraje Vysočina [online]. 2007-12-09 [cit. 2015-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  2. ŘÍHOVÁ, Ivana. Dominanta náměstí se dočká péče: restaurátoři opraví sousoší Cyrila a Metoděje. Třebíčský deník. 2021-04-12. Dostupné online [cit. 2021-04-27]. 

Literatura

  • JOURA, J. Sousoší Cyrila a Metoděje In Horácké noviny. Roč. 13, č. 52 (02.07.2002), s. 9.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Statue of Saints Cyril and Methodius in 2017 in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Jiří Sedláček, Licence: CC BY-SA 4.0
Socha sv. Cyrila a Metoděje v roce 2017 v Třebíči, okr. Třebíč.
Plague on Cyril and Methodius statue in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Frettie, Licence: CC BY 3.0
Nápis na desce na pomníku na soše Cyrila a Metoděje v Třebíči.