Spála

spála
Minimální inkubační doba2 d
Maximální inkubační doba5 d
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Šarlach

Spála, zastarale šarlach[1] (lat. scarlatina) je infekční onemocnění způsobené streptokokem Streptococcus pyogenes, streptokokem skupiny A. Nejčastěji postihuje děti ve věku od pěti do 15 let. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí vzduchem, méně často pak i přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaminovanými předměty. Mezi příznaky patří bolest v krku, horečka, bolest hlavy, zduření lymfatických uzlin a charakteristická vyrážka.[2] Obličej je zarudlý a vyrážka je červená a bledne.[3] Typický se na dotek zdá jako brusný papír, jazyk může být červený a hrbolatý.[2] Vyrážka vzniká v důsledku poškození kapilár exotoxiny produkovanými S.pyogenes.[4] Na tmavěji pigmentované kůži může být vyrážka těžko rozeznatelná.[5]

Spála se objevuje u malého počtu lidí, kteří mají streptokoka v krku nebo streptokokové kožní infekce. Bakterie se obvykle šíří kašláním nebo kýcháním. Může se také šířit, když se člověk dotkne předmětu, na kterém jsou bakterie, a pak se dotkne úst nebo nosu. Diagnóza se obvykle potvrzuje kultivací výtěrů z krku.[2]

Proti spále neexistuje vakcína. Prevencí je časté mytí rukou, nesdílení osobních předmětů a zdržování se v době nemoci mimo dosah jiných osob. Onemocnění je léčitelné antibiotiky, která zmírňují příznaky a šíření a zabraňují většině komplikací. Výsledky léčby spály jsou obvykle dobré. Mezi dlouhodobé komplikace v důsledku spály patří onemocnění ledvin, revmatická horečka a artritida.[2]

Ještě na počátku 20. století byla spála hlavní příčinou úmrtí u dětí, ale již před druhou světovou válkou a zavedením antibiotik se její závažnost snižovala, snad v důsledku lepších životních podmínek, zavedení lepších kontrolních opatření nebo poklesu virulence bakterií.[6][7] V posledních letech se objevují známky odolnosti baktérií na antibiotika. Například v roce 2011 propukla spála v Hongkongu a v roce 2014 ve Spojeném království a výskyt onemocnění se ve Spojeném království mezi lety 2014 a 2018 zvýšil o 68 %. Výzkum zveřejněný v říjnu 2020 ukázal, že infekce bakterie třemi viry vedla ke vzniku virulentnějších kmenů těchto bakterií.[8]

Inkubační doba spály je 2–5 dnů, výjimečně 7 dnů.

Symptomy

  • horečka
  • únava
  • bolavý krk a nezvyklé zbarvení jazyka
  • angína – zánět mandlí obvykle vzniká chvíli po vzestupu horečky
  • bolení hlavy
  • zvracení
  • vyrážka – objevuje se asi 12–24 hodin po první horečce a to nejdříve v podbřišku, později na trupu a rychle se šíří dál
  • kůže se často loupe – obvykle nejčastěji ve 2.–4. dnu dochází k zvýšenému odlučování pokožky, vyrážka může být velmi zarudlá až krvavá a velmi svědí

Léčba

  • Léčit spálu je možno pouze nasazením antibiotik, a to co nejdříve.
  • podávání penicilinu cca 10 dnů
  • současné podávání paracetamolu, např. Panadol, Paralen apod. pro snížení teploty
  • klid na lůžku
  • v případě loupání pokožky promazávání vhodným krémem
  • očkování na spálu neexistuje

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scarlet fever na anglické Wikipedii.

  1. scarlatina | Velký lékařský slovník On-Line. lekarske.slovniky.cz [online]. [cit. 2023-06-14]. Dostupné online. 
  2. a b c d Scarlet Fever: Information For Clinicians | CDC [online]. 19 December 2022 [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MICHAELS, Marian `G.; WILLIAMS, John V. Zitelli and Davis' Atlas of Pediatric Physical Diagnosis. Redakce Zitelli Basil J.. 8th. vyd. Philadelphia: Elsevier, 2023. ISBN 978-0-323-77788-9. Kapitola 13. Infectious diseases, s. 468–471. (anglicky) 
  4. STEVENS, Dennis L.; BRYANT, Amy E. Netter's Infectious Diseases. Redakce Jong Elaine C.. 2nd. vyd. [s.l.]: Elsevier, 2022. ISBN 978-0-323-71159-3. Kapitola 21. Life-threatening skin and soft tissue infections, s. 95. (anglicky) 
  5. Scarlet fever: symptoms, diagnosis and treatment [online]. [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. SMALLMAN-RAYNOR, Matthew. Atlas of epidemic Britain: a twentieth century picture. [s.l.]: Oxford University Press, 2012. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 14 February 2017. ISBN 9780199572922. S. 48. (anglicky) 
  7. WELTE, Alex; WILLIAMS, Brian; HITCHCOCK, Gavin. Oxford Textbook of Global Public Health. Redakce Detels Roger. 6th. vyd. [s.l.]: Oxford University Press, 2017. ISBN 978-0-19-871930-4. Kapitola 5.18. Mathematical models of transmission and control of infectious agents, s. 648–650. (anglicky) 
  8. RICHARDSON, Holly. Scarlet fever is making a comeback after being infected with a toxic virus, researchers say [online]. 7 October 2020 [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.
Scarlet fever 2.jpg
Autor: Původně soubor načetl Estreya na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY 2.5
Photographer: Alicia Williams en:User:Estreya, The fine, red, itchy rash caused by scarlet fever. This is my six-year old daughter, Lexie, displaying the rash.
Scharlach.JPG
Autor: Martin Kronawitter, Licence: CC BY-SA 2.5
Scarlet fever