Speciální jednotka

Vojáci 601. skupiny speciálních sil u CV-22 Osprey amerického letectva

Speciální jednotky a speciální operační jednotky jsou elitní vojenské týmy spadající pod ozbrojené síly, tedy armádu, námořnictvo, námořní pěchotu a letectvo, nebo policii a jiné bezpečnostní sbory. Jejich příslušníci jsou cvičeni ve vedení speciálních operací.[1][2][3] Podle definice NATO jsou speciální operace vojenské činnosti prováděné zvláště k tomu určenými, organizovanými, cvičenými a vybavenými jednotkami sestavenými z vybraných jedinců, které používají nekonvenční taktiku, postupy a způsoby nasazení.[1][4]

Speciální jednotky se objevily na počátku 20. století, s výrazným nárůstem na bojišti Druhé světové války, kdy „každá větší armáda zapojená do bojů” vytvořila formace věnované speciálním operacím za nepřátelskými liniemi. V závislosti na zemi mohou speciální jednotky vykonávat funkce, včetně výsadkových operací, protipovstaleckých operací, boje proti terorismu, zahraniční a vnitřní obrany, tajné operace, záchrana rukojmích, vysoce hodnotných cílů/pátrání po lidech, zpravodajské operace, mobilní operace a nekonvenční válčení.

V rusky mluvících zemích se speciální jednotky jakékoli země obvykle nazývají Specnaz, což je zkratka pro „speciální účel”. Nicméně v ostatních zemích světa je termín Specnaz označení pro ruské jednotky zvláštního určení. Ve Spojených státech se termín „speciální síly” často vztahuje konkrétně na speciální jednotky americké armády, zatímco termín „síly speciálních operací” (SOF) se pro tyto typy jednotek používá šířeji.

Schopnosti

Mezi schopnosti speciálních sil patří:

  • Speciální průzkum a sledování v nepřátelském prostředí
  • Zahraniční vnitřní obrana: výcvik a rozvoj vojenských a bezpečnostních sil jiných států
  • Útočné akce
  • Podpora boje proti povstalcům prostřednictvím zapojení a podpory obyvatelstva
  • Protiteroristické operace
  • Sabotáž a demolice
  • Záchrana rukojmích

Mezi další schopnosti může patřit tělesná stráž, vodní operace zahrnující bojové potápění / bojové plavání, nalodění na moři nebo obojživelné operace; stejně jako podpora operací letectvem.

Historie

Rané období

Japonská kresba archetypického Nindži ze série náčrtů (Hokusai manga) od Hokusaie

Speciální síly hrály klíčovou roli v historii válčení, kdykoli bylo cílem dosáhnout narušení „útokem a únikem” a sabotáží, spíše než tradičnějším konvenčním válčením. Další významné role spočívali v průzkumu, poskytování nezbytných zpravodajských informací z blízkosti nebo mezi nepřítelem a stále více v boji proti nepravidelným silám, jejich infrastruktuře a činnostem.

Čínský stratég Jiang Ziya ve svých Šesti tajných učeních popsal nábor talentovaných a motivovaných mužů do specializovaných elitních jednotek s funkcemi, ovládání výšek a rychlé pochody na dlouhé vzdálenosti. Hamilcar Barca (249 př. n. l. ) měl specializované jednotky vycvičené k zahájení několika ofenzív denně. V pozdním římském nebo ranném byzantském období římské flotily používaly malé, rychlé, maskované lodě s posádkou vybraných mužů pro průzkumné a mise typu komando. Ve středověku byly při několika příležitostech využity speciální jednotky vycvičené k provádění speciálních operací. Příkladem toho byly jednotky Geralda Nebojácného, portugalského válečníka a lidového hrdiny Reconquisty. Muslimské síly měly také námořní speciální operační síly, včetně jedné, která používala maskované lodě ke shromažďování zoravodajskych informací a zahajovací nájezdů a dalších vojáků, kteří se mohli vydávat za křižáky, kteří by pomocí lstí nastupovali na nepřátelské lodě, a pak je zajali a zničili. V Japonsku byli Nindžové využíváni k průzkumu, špionáži a jako vrazi, osobní strážci nebo strážci pevnosti nebo bojovali po boku konvenčních vojáků. Během Napoleonských válek byly vytvořeny střelecké pluky a sapérské jednotky, které zastávaly specializované role v průzkumu a potyčkách a nebyly využívány ve formálních bitevních liniích.

První specializované jednotky

Plukovník Benjamin Church (1639-1718), otec nekonvenčního válčení a zakladatel Rangers

Mezi 17. a 18. stoletím probíhaly války mezi americkými kolonisty a indiánskými kmeny. V koloniální Americe se specializovali Rangers, které vytvořil a poprvé zmínil kapitán John Smith v roce 1622. Když se Rangers naučili hraničním dovednostem od přátelských domorodých Američanů, pomáhali provádět útočné údery „pohraniční boj” proti nepřátelským domorodcům. Tak byly vytvořeny roty Rangers, aby poskytovaly průzkum, zpravodajství a úlohu lehké pěchoty. Plukovník Benjamin Church (1639-1718) byl kapitánem první jednotky Rangers v Americe (1676). Mnoho koloniálních důstojníků přijalo filozofii stanovování Benjamina Churche a vytvořilo své vlastní jednotky Rangers.

V amerických koloniích bylo vytvoření několik rot Rangers, včetně Knowltonovi Rangers, elitní sbor Rangers, který zajišťoval průzkum a špionáž pro Kontinentální armádu George Washingtona. Daniel Morgan, byl známý jako vůdce Corps of Rangers na Rogerově ostrově, v současné Fort Edward, New York, je považován za „duchovní domov” speciálních operačních sil Spojených států, konkrétně U. S. Army Rangers. Tyto rané americké prapory lehké pěchoty byly vycvičeny podle „28 pravidel střežení”, který je známý jako první známý manuál moderních asymetrických válečných taktik používaných v moderních speciálních operacích.

Různé jednotky vojenských Rangers jako jsou United States Mounted Rangers, United States Rangers, Loudoun Rangers, 43. Virginia Rangers a Texas Military Rangers, pokračovali v průběhu 19.-20. století až do moderního zformování praporů Army Rangers ve Druhé světové válce.

Britští armádní průzkumníci v Jižní Africe (1893)

Britská indická armáda nasadila během svých pohraničních válek dvě speciální jednotky: Corps of Guides vytvořenou v roce 1846 a Gurkhští průzkumníci (jednotka, která vznikla v 90. letech 19. století a byla poprvé nasazena jako samostatná jednotka během kampaně Tirah v letech 1897-1898).

Během Druhé Búrské války (1899-1902) pocítila britská armáda potřebu více specializovaných jednotek. Tuto roli plnily průzkumné jednotky jako Lovatští průzkumnici, pluk skotské vysočiny složený z výjimečných zálesáků oblečených do Ghillie obleků a dobře vycvičených v umění střelby, polních řemesel a vojenských taktik. Tato jednotka byla zformována v roce 1900 lordem Lovatem a brzy byla hlášena Američanovi, majoru Fredericku Russellovi Burnhamovi, náčelníkovi průzkumníků pod vedením lorda Robertse. Po válce se Lovatští průzkumnici stali první odstřelovací jednotkou britské armády. Navíc Bushveltští karabiniéři, zformovaní v roce 1901, mohou být považovány za ranou nekonvenční vojenskou jednotku.

Lunovi ostrostřelci, také známí jako „ostrostřelci smrti” (španělsky: Tiradores de la Muerte), byla elitní jednotka vytvořená v roce 1899 generálem Antoniem Lunou, aby sloužila pod filipínskou revoluční armádou. Proslavili se tím, že bojovali tvrději než vojáci běžné filipínské armády. Většina členů této jednotky pocházela z filipínských členů staré španělské armády, kteří bojovali během filipínské revoluce.

Generál Filipínské revoluční armády Antonio Luna, zakladatel Tiradores de la Muerte

Ostrostřelci se proslavili svými nelítostnými boji a prokázali svou hodnotu tím, že byli obvyklou jednotkou používanou jako hrot kopí v každé větší bitvě ve filipínsko-americké válce. V bitvě u Paye 19. prosince 1899 zabil Bonifacio Mariano, ostrostřelec pod velením generála Liceria Gerónima, generála Henryho Warea Lawtona z armády Spojených států, což z něj učinilo nejvyšší oběť v průběhu války.

První světová válka

Italské Arditi

Německé Sturmtruppen a italské Arditi byly první moderní případové jednotky. Obě byly elitní útočné jednotky vycvičené na mnohem vyšší úrovni než pravidelné jednotky a jejich úkolem bylo provádět odvážné nájezdy proti nepřátelské obraně. Na rozdíl od Sturmtruppen, Arditi nebyly jednotkami v rámci pěších divizí, ale byly považovány za samostatnou vojenskou jednotku.

Meziválečné období

Válka Chaco

Macharetos de Jara byl pomocný jízdní pluk, který byl organizován od 15. srpna 1932, před začátkem bitvy o Buquerón. Pluk byl rekrutován z bývalých psanců z Paraqueye, kteří bojovali proti bolivijským důstojníkům a vojákům.

50. pěší pluk (Cuchilleros de la Muerte) byl bolivijský pěší pluk, který bojoval ve válce Chaco. Pluk přezdívaný „Nože smrti” (španělsky: Cuchillos de la Muerte) se téměř výhradně spoléhal na použití čepelových zbraní, zejména bajonetů.

Druhá světová válka

Britové

Commandos

Commandos přecházející řeku pod simulovanou dělostřeleckou palbou, výcvikový tábor Achnacarry ve Skotsku, leden 1943

Moderní speciální jednotky vznikly během Druhé světové války. V roce 1940 byli britské Commandos vytvořené po výzvě Winstona Churchilla po „speciálně vycvičených jednotkách třídy lovců, kteří mohou na nepřátelském pobřeží rozpoutat vládu teroru”. Štábní důstojník, podplukovník Dudley Clarke již takový návrh předložil generálu siru Johnu Dillovi, náčelníkovi imperiálního generálního štábu. Dill, vědom si Churchillových záměrů, Clarkův návrh schválil a 23. června 1940 se uskutečnil první výpad jednotek Commandos.

Do podzimu 1940 se dobrovolně přihlásilo více než 2000 mužů a v listopadu 1940 byly tyto jednotky organizovány do brigády speciálních služeb, sestávající ze čtyř praporů pod velením brigádního generála JC Heydona. Brigáda speciálních služeb byla rychle rozšířena na 12 jednotek, které se staly známými jako Commandos. Každé komando mělo velicího důstojníka v hodnosti podplukovníka a čítalo asi 450 mužů (rozděleno do 75 mužských jednotek, které byly dále rozděleny do 15 mužských sekcí).

V prosinci 1940 byla vytvořena základna Commandos na Blízkém východě, která měla na starosti výcvik a zásobování posil jednotek Commandos v tomto prostoru. V únoru 1942 založil brigádní generál Charles Heydon základnu Commandos v Achnacarry ve Skotské vysočině. Pod velením podplukovníka Charlese Vaughana byla základna Commandos zodpovědná za výcvik kompletních jednotek a jednotlivých náhrad. Výcvikový režim byl na tu dobu inovativní a fyzicky náročný a daleko předčil běžný výcvik britské armády. Všichni zaměstnanci základny byli speciálně vybíráni a byli schopni překonat kteréhokoli z dobrovolníků.

Commandos nosící zelený baret přistávají na pláži Sword během vylodění v Normandii, 6. červen 1944

Školení a hodnocení začalo ihned po příjezdu, přičemž dobrovolníci museli absolvovat 13 km dlouhý pochod s veškerým vybavením z železniční stanice Spean Bridge do základny Commandos. Cvičení byla vedena s použitím ostré munice a výbušnin, aby byl výcvik co nejrealističtější. Předpokladem byla fyzická zdatnost, zrychlené přesuny a boxerské zápasy ke zlepšení kondice. Rychlostní a vytrvalostní pochody byly vedeny nahoru a dolů po blízkých horských pásmech a přes útočné kurzy, které zahrnovaly zip-line přes jezero Arkaig, to vše při nošení zbraní a plného vybavení. Výcvik pokračoval ve dne i v noci přecházením řeky, horolezectvím, výcvikem se zbraněmi, bojem beze zbraně, čtením map a operacemi na malých člunech podle osnov.

Commandos dosáhla válečné síly více než 30 jednotlivých jednotek a čtyř útočných brigád a sloužila na všech válečných scénách od polárního kruhu po Evropu a od Středomoří a Středního východu po jihovýchodní Asii. Jejich operace sahaly od operací malých skupin mužů přistávajících z moře nebo na padácích až po brigády útočných jednotek, které vedly spojenecké invaze do Evropy a Asie. První moderní jednotky speciálních sil byly založeny muži, kteří sloužili u Commandos, včetně výsadkového pluku, speciální letecké služby (SAS) a speciální lodní služby (SBS). Komando č. 10 organizovaný Brity z dobrovolníků z okupované Evropy vedlo k vytvoření francouzských Commandos Marine, nizozemských sborů Commandotroepen a belgické brigádě Paracommando.

Special Air Service (SAS)

První moderní jednotkou speciálních sil byla Special Air Service (SAS), vytvořená v červenci 1941 z neortodoxního nápadu a plánu Davida Stirlinga. V červnu 1940 se dobrovolně přihlásil do komanda č. 8 (gardy) (později pojmenované „Layforce”). Poté, co byla Layforce rozpuštěna, Stirling zůstal přesvědčen, že kvůli mechanizované povaze války může malý tým výborně vycvičených vojáků s výhodou překvapení způsobit větší narušení schopnosti nepřítele bojovat než celá četa. Jeho myšlenkou bylo, aby malé týmy vojáků vycvičených k seskoku na padáku operovaly za nepřátelskými liniemi a získávaly zpravodajské informace, ničily nepřátelská letadla a útočily na jejich zásobovací a posilovací linie. Po setkání s Claudem Auchinleckem na Středním východě jeho plán schválilo vrchní velitelství armády.

Britské SAS v severní Africe (1943), v džípech s namontovanými těžkými kulomety

Síla z počátku sestávala z pěti důstojníků a 60 dalších hodností. Po rozsáhlém výcviku v táboře Kabrit u řeky Nil podnikl oddíl L, brigáda SAS, své první operace v západní poušti. Stirlingova vize byla nakonec po sérii úspěšných operací ospravedlněna. V roce 1942 zaútočila SAS na Bouerat. Převáženy skupinou Long Range Desert Group (která od roku 1940 prováděla hluboké průniky, tajné průzkumné hlídky, zpravodajské mise a útoky za nepřátelskou linií) způsobili vážné škody v přístavu, nádržích s benzínem a skladovacích zařízeních. V březnu následoval nájezd na přístav Benghází s omezeným úspěchem, ale u Al-Berka poškodili 15 letadel. Nájezdy na krétská letiště v Heraklionu, Kasteli, Tympaki a Maleme v červnu 1942 způsobily značné škody a nájezdy na letiště Fuka a Mersa Matruh zničily 30 letadel.

Jednotky SAS operovaly i v Evropě. Zúčastnily se i vylodění v Normandii, kde prováděly vzdušné výsadky do severní Francie, kde se spojovali s místním protinacistickým odbojem a společně prováděli sabotážní akce proti železničním tratím, aby narušili zásobování jednotek umístěných na plážích v Normandii a tím pomohli úspěchu vylodění spojeneckých jednotek.

Chindité

V Barmské kampani Chindité, jejichž skupiny hloubkového průniku byly vycvičeny k operování ze základen hluboko v japonském týlu, obsahovaly komanda (Královský pluk (Liverpool), 142. rota Commandos) a Gurkhy. Jejich odbornost na džungli, která hráli důležitou roli v mnoha poválečných operacích britských speciálních jednotek, se za velkou cenu na životech naučili v džunglích Barmy bojujících proti Japoncům.

Rota vyvolených nesmrtelných

Bezprostředně po německé okupaci Řecka v dubnu až květnu 1941 řecká vláda uprchla do Egypta a začala vytvářet vojenské jednotky v exilu. Podplukovník letectva G. Alexandris navrhl vytvoření armádní jednotky po vzoru britských SAS. V srpnu 1942 byla pod velením majora kavalérie Antonios Stefanakis v Palestině zformována Rota vyvolených nesmrtelných s 200 muži. V roce 1942 byla jednotka přejmenována na Nedotknutelná banda. V úzké spolupráci s velitelem britského pluku SAS, podplukovníkem Davidem Stirlingem, se rota přesunula na základnu SAS v Qabritu v Egyptě, aby zahájila výcvik ve své nové roli. Jednotka speciálních sil operující pod britským velením bojovala po boku SAS v Západní poušti a v Egejském moři.

Polsko

Během začátku Druhé světové války „zářijové kampaně” polská vláda nepodepsala kapitulaci, ale přesunula se do Paříže a potom do Londýna. Ve snaze dosáhnout svých cílů dala exilová vláda rozkazy polskému odboji a vytvořila v Británii speciální vojenskou jednotku s vojáky zvanými Cichociemni („tišší a neviditelní”) výsadkáři, kteří byli nasazení do Polska. Cichociemni byli cvičení podobně jako britské speciální jednotky, přičemž učební osnovy se lišily podle specializace každého vojáka. Jejich úkolem při nasazení v Polsku bylo udržovat struktury polského státu a cvičit členy odboje v boji proti německým okupantům. To zahrnovalo účast ve Varšavském povstání.

Austrálie

Na základě doporučení Britů začala Austrálie shromažďovat speciální jednotky. První jednotky, které byly vytvořeny, byly nezávislé roty, které začaly cvičit na Wilsonově výběžku ve Victorii na začátku roku 1941 pod vedením britských instruktorů. Se založením 17 důstojníků a 256 mužů byly nezávislé roty vycvičeny jako síly „zůstaňte vzadu”, což byla role, kterou později použili proti Japoncům v oblasti jihozápadního Pacifiku v letech 1942-43, zejména v boji proti partyzánské kampani v Timoru stejně jako akce na Nové Guineji. Celkem bylo vytvořeno 8 nezávislých rot, než byly v polovině roku 1943 reorganizovány na velitelské eskadry a umístěny pod velení divizích jezdeckých pluků, které byly přejmenovány na jezdecké komandové pluky. V rámci této struktury bylo postaveno celkem 11 komandových eskader.

Pokračovali v samostatném operování a během pozdějších fází války byli často přidělení na úrovni brigád, přičemž se účastnili bojů na Nové Guineji, Bougainville a Borneu, kde byli nasazení v úkolech dálkového průzkumu a v úkolech krytí boků. Kromě těchto jednotek vytvořili Australané také speciální jednotku Z a speciální jednotku M. Speciální jednotka M měla převážně za úkol shromažďování zpravodajských informací, zatímco speciální jednotka Z prováděla přímé akce. Jedna z jejich nejpozoruhodnějších akcí přišla jako součást operace Jaywick, ve které bylo v roce 1943 potopeno několik japonských lodí v singapurském přístavu. Druhý nálet na Singapur v roce 1944, známý jako operace Rimau, byl neúspěšný.

Spojené státy americké

Office of Strategic Services (OSS)

Spojené státy vytvořily Office of Strategic Services (Úřad strategických služeb) během Druhé světové války pod vedením držitele Medaile cti Williama J. Donovana. Tato organizace byla předchůdcem Ústřední zpravodajské služby (CIA) a byla zodpovědná za zpravodajské a speciální mise. Elitní Divize zvláštních činností CIA je přímým potomkem OSS.

Celní speciální jednotky

  • Skupina operativního nasazení – SON (speciální jednotka Celní správy ČR)
  • Zentrale Unterstützungsgruppe Zoll – ZUZ (speciální jednotka Celní správy SRN)

Policejní speciální jednotky

Armádní speciální jednotky

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Special forces na anglické Wikipedii.

  1. a b North Atlantic Treaty Organization. Allied Joint Doctrine for Special Operations. NATO Standard Allied Joint Publication. Brussels: NATO Standardization Agency, 13 December 2013, s. 1-1. 
  2. Richard Bowyer, Dictionary of Military Terms, Bloomsbury Reference (2005-08), ISBN 190497015X / ISBN 9781904970156.
  3. JOINT CHIEFS OF STAFF (JCS). Special Operations. Joint Publication. Washington, DC: Department of Defense, 16 July 2014, s. GL-11. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 1 December 2016.  Archivovaná kopie. www.dtic.mil [online]. [cit. 2019-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-12-01. 
  4. North Atlantic Treaty Organization. NATO Glossary of Terms and Definitions (English and French). nso.nato.int. Brussels: NATO Standardization Agency, 17 November 2015, s. 2-S-8. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-05-01.  Archivovaná kopie. nso.nato.int [online]. [cit. 2019-11-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-05-01. 
  5. Areport 6/2016 – Být nejlepším z nejlepších [online]. Ministerstvo obrany České republiky [cit. 2016-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-27. 
  6. Speciální jednotky soutěží v Jordánsku. Poprvé jsou zde i Češi [online]. Ministerstvo obrany České republiky [cit. 2016-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-27. 

Související články

  • Protiteroristické jednotky

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Colonel Benjamin Church.jpg
Captain Benjamin Church (c. 1675)
Burnham in africa close up.jpg
Burnham in Africa. Close up of three British South Africa Company Scouts of the First Matabele War: Bain (left); Frederick Russell Burnham (center); Maurice Gifford (right)
Hokusai-sketches---hokusai-manga-vol6-crop.jpg
Page from volume 6 of the 15-volume Hokusai Manga (sketches collection)
British commandos of 1st Special Service Brigade, led by Lord Lovat, landing on 'Queen Red' sector of Sword Beach, at La Breche, on the morning of 6 June 1944. B5103.jpg
British commandos of 1st Special Service Brigade, led by Lord Lovat, landing on 'Queen Red' sector of Sword Beach, at La Breche, on the morning of 6 June 1944.
Commandos of 1st Special Service Brigade led by Brigadier Lord Lovat (in the water, to the right of his men) land on Queen Red beach, Sword area, c. 0840 hours, 6 June 1944. Sherman DD tanks of 13th/18th Royal Hussars and other vehicles can be seen on the beach. Lovat's piper, Bill Millin, is in the foreground about to disembark.
Commandos cross a river on a 'toggle bridge' under simulated artillery fire at the Commando training depot at Achnacarry in Scotland, January 1943. H26620.jpg
Commandos cross a river on a 'toggle bridge' under simulated artillery fire at the Commando training depot at Achnacarry in Scotland, January 1943.
Commandos cross a river on a 'toggle bridge' under simulated artillery fire, at the Commando training depot at Achnacarry, Inverness-shire, Scotland, January 1943.
Antonio luna small.jpg
Antonio Luna y Novicio
A joint special forces team moves together out of an Air Force CV-22 Osprey aircraft, Feb. 26, 2018.jpg
A joint special forces team move together out of a U.S. Air Force CV-22 Osprey Feb. 26, 2018, at Melrose Training Range, New Mexico. At Emerald Warrior, the largest joint and combined special operations exercise, U.S. Special Operations Command forces train to respond to various threats across the spectrum of conflict. (U.S. Air Force photo/Senior Airman Clayton Cupit)
Italian Arditi.jpg
Members of the Arditi corps
Special Air Service in North Africa E 21337.jpg
Title: The Special Air Service (SAS) in North Africa during the Second World War: a close-up of a heavily armed patrol of 'L' Detachment SAS in their Jeeps, just back from a three month assignment. The crews of the jeeps are all wearing 'Arab-style' headdress, as copied from the Long Range Desert Group.