Sportovní šerm
Sportovní šerm je úpolový sport (tzn. zápolení, při němž soupeři překonávají živou sílu protivníka) sečnými nebo bodnými zbraněmi; kdysi byl součástí vojenského výcviku.
Historie
Historie šermu počíná už ve starověku, v průběhu staletí s postupným technologickým pokrokem při výrobě zbraní se postupně z krátkých, těžkých, převážně sečných zbraní, vyvinuly zbraně bodné a lehké. Moderní šerm se vyvinul v románských zemích v 16. až 17. století.[1]
V tuto dobu vlivem nástupu střelných zbraní se zbroj začala omezovat a konstrukce zbraní se tomuto trendu přizpůsobila. První zbraní odpovídající této modernější koncepci byl rapír, který byl využíván především tzv. španělskou školou v kombinaci s dýkou. Španělská škola šermu se velmi opírala o geometrii a pohyb v kruzích a byla záhy nahrazena italskou školou a její hlavní soubojovou zbraní – sečným i bodným kordem. Od Italů byl šerm přejat v průběhu 16–17. století Francouzi, kteří vyvinuli novou zbraň, a to krátký kordík s jeho cvičnou lehčí variantou – fleretem. Škola vyvinutá Francouzi se postupem doby stala hlavním teoretickým přístupem, který překonal všechny ostatní a stal se základem pro moderní olympijský šerm.
Sportovní šerm
Zbraně a pravidla
Ve sportovním šermu se bojuje fleretem (končíř, fr. fleuret, it. fioretto), kordem (fr. epée, it. spada), což jsou bodné zbraně, a šavlí (fr. sabre, it. sciabola), která je zbraní sečnou i bodnou. Všemi zbraněmi dnes šermují muži i ženy, zásahy registruje elektrický přístroj. Platná zásahová plocha je u fleretu trup, u kordu celé tělo a u šavle část těla od pasu nahoru (viz obrázky). Fleretem a kordem může šermíř soupeře zasáhnout jen hrotem, u šavle platí zásahy jak hrotem, tak celou čepelí.
maximální délka | délka čepele | maximální váha | |
---|---|---|---|
Fleret | 110 cm | 90 cm | 500 g |
Kord | 110 cm | 90 cm | 770 g[2] |
Šavle | 105 cm | 88 cm | 500 g |
Figury
Šermíři se pohybují předepsanými figurami, které jsou základním vyučovacím předmětem (slangově nazývaným „nohy“) každého začátečníka. Pohyby jsou až na nepatrné detaily pro všechny 3 zbraně shodné. Jsou to:
- základní postavení
- sraz vpravo (vlevo)
- střeh
- posun, odsun
- předskok, záskok
- výpad, posun a výpad, odsun a výpad
- předskok a výpad, záskok a výpad
- fleš (fr. flèche, 'šipka')
Za nedodržení pohybů nejsou šermíři penalizováni, nejde o dogmatické figury jako například v povinných sestavách krasobruslařů, avšak tak jako v jiných úpolových sportech je určitý postoj pro úspěšný výkon nezbytný, tak i šermíř je svými pohyby charakteristický.[3]
Soutěže ve sportovním šermu
Soutěže se pořádají pro jednotlivce a čtyřčlenná družstva. Každý zápas rozhoduje rozhodčí, při mezinárodní účasti vydává pokyny zásadně ve francouzštině.
Čistý čas boje je 3 minuty, jestliže šermíř docílí pěti zásahů rychleji, je zápas ukončen. Končí-li regulérní čas nerozhodně, rozhoduje první zásah během 1 minuty prodloužení. Od druhého kola až do finále se šermuje přímým vylučovacím způsobem na 15 zásahů s časovým limitem 9 minut, rozdělených do 3 částí po 3 minutách s přestávkami po 1 minutě, případně s minutovou přestávkou po dosažení osmi zásahů, dojde-li k nim dříve, než vyprší časový limit. Zápasí se na planši o rozměrech 1,5–2 x 14 metrů. Předepsané je speciální oblečení s maskou (oblečení je dnes nejčastěji z kevlarových vláken – na mezinárodních soutěžích je povinně, maska chránící hlavu je z kovového pletiva ).
V České republice se soutěží v šesti věkových kategoriích:
- mini žáci a žačky – do 10 let
- mladší žáci a žačky – do 13 let
- žáci a žačky – do 15 let
- kadeti a kadetky – do 17 let
- junioři a juniorky – do 20 let
- senioři a seniorky – neomezeně
- mladší žáci a žačky – do 13 let
Pořádají se také
- soutěže veteránů – podle propozic pořadatele, zpravidla od 40 let
Šerm je olympijský sport, šerm kordem je součástí moderního pětiboje. Šerm řídí Mezinárodní šermířská federace (FIE), založená roku 1913.
V Evropě jsou populární také japonská bojová umění kendó [japonsky cesta meče] (druh šermu, kde se používá kontaktní cvičení a zahrnuje sportovní utkání s bambusovými maketami mečů a také dřevěné nebo pravé meče na cvičení předepsaných sestav) a iaidó (umění meče, používající techniky rovnou z tasení, které se cvičí primárně nekontaktně). Kendó a iaidó se vyvíjely v rámci výcviku samurajů.
Další formy šermu
Kromě sportovního šermu lze obecně rozlišit další základní formy šermu:
- Šerm klasický (poměrně nové odvětví), sportovní šerm podle metodik 18.–19. století, nacvičovaný jako sportovní disciplína dobovými zbraněmi a v dobové výstroji.
- Tzv. historický šerm (scénický, nebo bojový)
- Scénický – snažící se v inscenovaných skečích předvést divákům dobové praktiky zápolení zbraněmi, a to od starověku až do 19. století. Jedná se zpravidla o vystoupení více čí méně profesionálních skupin na hradech, zámcích apod. v dobových kostýmech a s dobovými zbraněmi, nebo jejich napodobeninami. Sem lze zařadit i předvádění šermířského umění v rámci inscenací historických bitev a šarvátek všeho druhu.
- V poslední době se také stále více dostává do popředí šerm podle starých evropských mistrů tzv. "německé" či "italské" školy (Joachim Meyer, Johannes Liechtenauer, aj.) Jsou to techniky převážně boje s tesákem a dlouhým mečem, nicméně např. ve spisech Pauluse Hectora Maira se dají nalézt i postupy pro boj s kosou či srpem.
- Bojový – podobně jako sportovní šerm, kde dochází s určitými pravidly k souboji s historickými kopiemi zbraní a brnění.
- Šerm divadelně-jevištní, který je vyučovacím předmětem na školách dramatického umění a tvoří součást divadelních a filmových inscenací.
- Šerm jako bojová disciplína (podobně jako kendó, iaidó, karate a další bojové sporty), nacvičovaný podle historických šermířských manuálů a pojímaný jako bojové umění.
- Scénický – snažící se v inscenovaných skečích předvést divákům dobové praktiky zápolení zbraněmi, a to od starověku až do 19. století. Jedná se zpravidla o vystoupení více čí méně profesionálních skupin na hradech, zámcích apod. v dobových kostýmech a s dobovými zbraněmi, nebo jejich napodobeninami. Sem lze zařadit i předvádění šermířského umění v rámci inscenací historických bitev a šarvátek všeho druhu.
Odkazy
Reference
- ↑ O sportovním šermu. www.serm.okamzite.eu [online]. [cit. 2009-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-12-13.
- ↑ Règlementation Matériel FIE de décembre 2007 : http://www.fie.ch/download/rules/fr/RMATER.pdf
- ↑ MYNAŘÍK, Zdeněk. Základy šermu fleretem. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1997. 41 s. ISBN 80-7067-700-7. S. 9–10, 17.
- ↑ Český šermířský svaz
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu sportovní šerm na Wikimedia Commons
- Český šermířský svaz: aktuální stránky a webový archív
- Fédération internationale d'escrime - Mezinárodní šermířská federace (FIE)
Média použitá na této stránce
Autor:
- derivative work: Kwekubo (talk)
- Fencing_foil_valid_surfaces.svg: FCartegnie
Valid surfaces in foil fencing, to be enforced from January 2009 onwards.
Autor:
Pollock, Walter Herries, 1850-1926; Grove, F. C; Prevost, Camille; Michell, E. B; Armstrong, Walter;
Castle, Egerton, 1858-1920, Licence: No restrictionsIdentifier: fencing1890poll (find matches)
Title: Fencing
Year: 1890 (1890s)
Authors: Pollock, Walter Herries, 1850-1926 Grove, F. C Prevost, Camille Michell, E. B Armstrong, Walter Castle, Egerton, 1858-1920
Subjects: Fencing Boxing Wrestling
Publisher: London : Longmans, Green
Contributing Library: Boston College Libraries
Digitizing Sponsor: Boston Library Consortium Member Libraries
View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.
Text Appearing Before Image:
ail.The rules laid down by the Academy are here embodied. The purpose of the Salute is to give both fencers an oppor-tunity of showing courtesy to each other and to the spectators,and, it may be added, of exhibiting their own proficiency incorrectness and elegance. It is thus conducted :— Each fencer, having put his mask on the floor about a yardto his left, assumes the First Position opposite his adversary atthe proper distance, letting his arms fall naturally, the point ofthe foil nearly touching the ground in front of him, and to theleft of the right foot. Then both execute simultaneously thefirst movement of coming on guard. The first movement consists in making a step forward,raising and extending the right arm, with the nails of the righthand turned upwards on a level with the top of the head, anda little to the right, and the blade extended with the arm.Then the hand is quickly brought close to the chin, the nailstowards the face, and the sword upright, so that the fencer can
Text Appearing After Image:
P o 3 ^ < a. coO c/0
Note About Images
Autor: Marie-Lan Nguyen, Licence: CC BY 2.5
En guard stance in sabre, Tournoi international Paris Île-de-France 2013. Viewed from the back is Azza Besbes.
© Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons, CC BY 2.5
France's Jérémy Cadot (L) parries a flèche attack from Andrea Baldini of Italy (R) in the final of the Challenge international de Paris 2013, a men's foil World Cup event.
Autor: No machine-readable author provided. FCartegnie assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Valid surfaces in epee fencing
11/01/2006 Francois CartegnieAutor: No machine-readable author provided. FCartegnie assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Valid surfaces in saber fencing 04/03/2006 Francois Cartegnie
Autor:
Pollock, Walter Herries, 1850-1926; Grove, F. C; Prevost, Camille; Michell, E. B; Armstrong, Walter;
Castle, Egerton, 1858-1920, Licence: No restrictionsIdentifier: fencing1890poll (find matches)
Title: Fencing
Year: 1890 (1890s)
Authors: Pollock, Walter Herries, 1850-1926 Grove, F. C Prevost, Camille Michell, E. B Armstrong, Walter Castle, Egerton, 1858-1920
Subjects: Fencing Boxing Wrestling
Publisher: London : Longmans, Green
Contributing Library: Boston College Libraries
Digitizing Sponsor: Boston Library Consortium Member Libraries
View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.
Text Appearing Before Image:
e left, with the hand in pronation, a little ad-vanced, and at the level of the left breast, the sword almosthorizontal, and half-way to the left. Then bring the handback near to the face again, as above, and, with the hand insupination, reverse the process just described. (In pubhc assaults, the salutes should be addressed directlyto the President and Vice-President, if there is one. On noaccount must both fencers make them in the same direction.The President, without rising from his seat, acknowledges eachsalute with a motion of his foil ; the Vice-President, sittingopposite to him, answers with an inclination of the head.) Now the adversaries fall on guard as above described(without, however, raising the hand), making an engagementin quarte. The attacker disengages, with the nails up, in the line ofsixte-tierce^ without touching his adversary, and taking carethat the movement of the arm precedes that of the legs. Theadversary parries tierce or sixte lightly and then drops his point
Text Appearing After Image:
'
Note About Images
U.S. Air Force 2nd Lt. Weston Kelsey (right) fences for advancement against Russian Igor Tourchine (left) in the second round of the Olympic Men's Individual Epee event at the Helliniko Fencing Hall just outside Athens, Greece, on Aug. 17, 2004. This was Kelsey's first Olympic attempt and he did not advance to the third round.