Srí Lanka

Šrílanská demokratická socialistická republika
ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය
Šrī Laṁkā Prajātāntrika Samājavādī Janarajaya
இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு
Ilaṅkai Jaṉanāyaka Čōšaličak Kuṭiyaraču
vlajka Srí Lanky
vlajka

znak
Hymna
Sri Lanka Matha
Geografie

Poloha Srí Lanky
Poloha Srí Lanky

Hlavní městode iure: Šrí Džajavardanapura Kotte
de facto: Kolombo[1]
Rozloha65 610 km² (122. na světě)
z toho 4,4 % vodní plochy
Nejvyšší bodPidurutalagala (2 524 m n. m.)
Časové pásmo+5:30
Poloha
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel22 409 381 (57. na světě, 2017)
Hustota zalidnění319 ob. / km² (35. na světě)
HDI 0,750 (vysoký) (73. na světě, 2014)
Jazyksinhálština (úřední a národní jazyk), tamilština (národní jazyk), angličtina
Náboženstvíbuddhisté 70 %, hinduisté 15 %, křesťané 8 %, muslimové 8 % (1999)
Státní útvar
Státní zřízenípoloprezidentská republika
Vznik4. února 1948 (nezávislost na Spojeném království)
PrezidentRanil Vikremesinghe
Předseda vládyDinesh Gunawardena
Měnasrílanská rupie (LKR)
HDP/obyv. (PPP)11 763[2] USD (91. na světě, 2015)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1144 LKA LK
MPZCL
Telefonní předvolba+94
Národní TLD.lk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Srí Lanka či Šrí Lanka,[3] plným názvem Šrílanská demokratická socialistická republika,[4] je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti poloostrova Přední Indie na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Od Indie je ostrov oddělen Palkovou úžinou, přes niž se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most; na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán. Největším městem je Kolombo (též Colombo). Hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte (Sri Jayawardenapura nebo také jen Kotte), které je předměstím Kolomba. Mezi další významná města patří Dehivala, Moratuva, Kandy, Jápané a Trinkunámalé.

Podle Mezinárodního měnového fondu je srílanská ekonomika, z hlediska hrubého domácího produktu v paritě kupní síly, 52. největší ekonomika světa (k roku 2020). To je zhruba na úrovní Řecka nebo Maďarska.

Název

Související informace naleznete také v článku Ílam.

Název Cejlon

V dávných dobách byl ostrov znám pod různými jmény. Starořečtí zeměpisci mu říkali Taprobané, Římané ho znali jako Serendip[5] a Arabové ho označovali jako Serendib. Portugalci, kteří sem připluli v roce 1505, ho zanesli na mapu jako Ceilão, z čehož vzniklo pozdější anglické Ceylon a české Cejlon.

Původ slova Cejlon se odvozuje ze sanskrtského Sinhala (i hlavní etnická skupina srílanských obyvatel se dodnes nazývá Sinhálci): sinha znamená v sanskrtu „lev“, celý název lze interpretovat jako „lví krev“. Protože lvi na Srí Lance nikdy nežili, obvykle se předpokládá, že jde o odkaz na lvího muže, hrdinu, podle pověsti dědečka prvního krále Vidžáji. Římský dějepisec Ammianus Marcellinus ve 4. století mluvil o obyvatelích ostrova jako o Serandives. Předpokládá se, že -dives pochází z indického dwīpa, „ostrov“, dohromady tedy „ostrov Seranů“, přičemž Serané snad mají být Sinhálci. Obdobnou etymologii má název Sielen Diva, zaznamenaný řeckým mořeplavcem Kosmasem Indikopleustem v 6. století. Sielen je bezprostředním předchůdcem portugalského Ceilão.

Cejlon byl oficiálním názvem ostrova i země do roku 1972, kdy byl stát přejmenován na „Svobodná, suverénní a nezávislá republika Srí Lanka“, v roce 1978 byl název změněn na „Demokratická socialistická republika Srí Lanka“. Tento název se odvozuje ze sanskrtského slova laṃkā, znamenajícího „zářivá země“; takto byl ostrov popisován ve starých indických eposech Mahábhárata a Rámájana. Do češtiny se původně, zřejmě pod vlivem angličtiny, přepisoval jako Srí Lanka. Skutečná výslovnost sinhálského ශ්‍රී ලංකා śrī laṃkā, [ˌʃɾiːˈlaŋkaː]IPA je někde mezi s a š.[6][7] V tamilštině zní název இலங்கை ilaṅkai, iˈlaŋgai. Sinhálský název ostrova (nikoli státu) je ලංකාව laṃkāva, [laŋˈkaːʋə]IPA.

Název Srí Lanka × Šrí Lanka

V českých textech se název tohoto státu vyskytuje ve dvou variantách: Srí i Šrí Lanka. Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR uvádí v Internetové jazykové příručce pouze název „Šrí Lanka“, jen s poznámkou, že v neoficiální komunikaci by nepovažovali za problematickou ani frekventovanější podobu „Srí Lanka“.[3] Slovník spisovné češtiny uvádí, že varianta „Srí Lanka“ byla doporučována dříve. Český úřad zeměměřický a katastrální uvádí v příručce Jména států a jejich územních částí jen název „Šrí Lanka“.[8]

Geografie

Srí Lanka leží na ostrově Cejlon v Indickém oceánu mezi Lakadivským mořem a Bengálským zálivem. Ostrov byl původně spojen s Indickým subkontinentem, od nějž se někdy mezi lety 6000 a 3500 př. n. l. oddělil. Dnes je mezi Srí Lankou a Indií 64 km široký Palkův průliv a pozůstatky spojení s kontinentem připomíná řetěz korálových mělčin, zvaný Adamův most. Ostrov ve tvaru kapky je ze severu k jihu dlouhý 445 km, ze západu na východ 225 km a je 25. největším ostrovem světa. Nejvyšší hora Pidurutalagala s výškou 2 524 m n. m. leží v jižní části ostrova. S rozlohou 65 610 km² by Srí Lanka zabírala 83,2 % rozlohy České republiky a je tak podobně rozlehlá jako Litva. Pobřeží je dlouhé 1 340 km. Desítky menších ostrovů kolem pobřeží mají celkovou rozlohu 342 km².

Výrazné klimatické rozdíly jsou dány rozsáhlými nížinami na pobřeží, které se zvedají ve vnitrozemí do 2524 metrů vysokého pohoří. V nejvlhčích oblastech (přes 3000 mm srážek) se daří svěžím deštným pralesům, zatímco v sušších severních částech země rostou odolnější monzunové lesy s cennými dřevinami jako je ebenové nebo tzv. atlasové dřevo, velké plochy lesů však již byly vykáceny. Také původně velká stáda slonů nyní čítají jen několik set kusů. Přírodními zdroji jsou: diamanty, drahokamy, grafit, písky s obsahem rud. Nejdelší řekou je Maháveli. Země je ohrožována tropickými cyklónamitornády.

Dějiny

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Srí Lanky.
Vidžaja

Ostrov byl osídlen patrně již v pravěku z Indie, kdy existovalo mezi Indií a Srí Lankou i pevninské spojení.[9] V 6.–5. století př. n. l. začaly ve velkém na ostrov migrovat z Indického subkontinentu kmeny hovořící indoárijskými jazyky (a to přesto, že takové kmeny v současnosti obývají severní a nikoli jižní část Indie). K tomuto období existují dva vzácné historické prameny, kronika Dípavansa (Ostrovní rodokmen) sepsaná v 5. století a Mahávansa (Velký rodokmen) ze 4. století.[10] Obě kroniky jsou psané v literárním jazyce páli. Historici však za historicky hodnověrné považují až údaje z období od 3. století př. n. l., starší údaje jsou považovány spíše za legendy. K legendám patří i praotec Sinhálců Vidžaja.[11] Jeho předek prý vznikl ze spojení lva (sanskrtsky sinha) a bengálské princezny. Podle toho vznikl název hlavního srílanského etnika Sinhálců („Lví plémě“). K nejstarším sídlům patřila Anuradhápura.

Nejstarší kroniky také hovoří o zavedení buddhismu, který měli přinést vyslanci maurjovského císaře Ašóky.[12] V klášteře Mahávihára v Anurádhapuře buddhisté dodnes uctívají strom, který byl tehdy zasazen, a který má být odnoží stromu, pod nímž Buddha dosáhl osvícení.[13] K nejstarším stavbám patří krom buddhistických klášterů a stúp i zavlažovací systémy. Buddhismus se stal významnou kulturotvornou silou Srí Lanky. Od 1. století př. n. l. existují historické prameny o dějinách srílanského buddhismu, které ukazují, že krom duchovních otázek se mniši intenzivně věnovali jazykovědě a sepsali několik učebnic a gramatik jazyka páli. Postupně se prosadil buddhismus théravádový. Problém však byl, že buddhismus přijali především Sinhálci. Druhé významné etnikum na ostrově, Tamilové, si podrželi původní hinduismus. Tím byl založen jeden z budoucích vleklých problémů země.

Království Anurádhapura

Soška Tárá z Království Anurádhapura

Státní dějiny jsou evidovány od 2. století př. n. l. První státní útvar je znám jako Království Anurádhapura. O území ostrova však musela dynastie svádět boje, především s jihoindickou tamilskou dynastií Čolů. Z ostrova Čóly vyhnal až král Vidžajabáhu v 11. století, když využil čólských vnitřních rozporů. Vidžajabáhu patří k nejvýznamnějším panovníkům srílanských dějin a zapsal se do nich mj. tím, že vytvořil nové hlavní město Polonnaruwa. Bylo jím zhruba dvě stě let. K nejvýznamnějším králům, který zde sídlil, patřil Parákramabáhu (vládl 1153–1186). Podřídil si i jižní Indii, Barmu a Kambodžu.[14] Zejména dobytí Barmy bylo rozhodující pro ovládnutí obchodních cest a přineslo Srí Lance prosperitu. Ke klíčovým artiklům patřily sloni a hedvábí. Parákramabáhu též velmi podporoval rozvoj literatury, architektury a sochařství. Tím proslul i jeho nástupce Niššankamalla (1187–1196), po jeho smrti však došlo k rychlému úpadku. Království se rozpadlo, výstavní město bylo opuštěno a pohltila ho džungle. Vzniklo pak několik menších království, k nejvýznamnějším patřilo tamilské království Džaffna (s centrem v Jápané).[15] V této době se Sinhálci přesunuli ve velkém na jih ostrova, zatímco Tamilové zůstali na severu. To vedlo k etnickému rozdělení a kulturnímu vzdálení se obou klíčových etnik.

Evropská kolonizace

V roce 1505 dorazili ke břehům Srí Lanky Portugalci.[16] Prvním Evropanem, který se zde vylodil, byl roku Lourenço de Almeida. Politicky rozdrobený ostrov se stal snadnou kořistí portugalské kolonizace. Nejdéle si nezávislost udrželo obtížně dostupné území uprostřed ostrova, Kandyjské království. Portugalci přivezli i zástup křesťanských misionářů, kteří velmi úspěšně působili na pobřeží. Buddhisté se tak začali stahovat do středu ostrova. Kandyjské království se na příštích tři sta let stalo pevností srílanského buddhismu. Portugalce v roce 1656 vytlačili Nizozemci, roku 1802 pak Britové. Toho roku se pobřežní části ostrova staly britskou korunní kolonií Cejlonem. Britové roku 1815 dobyli i Kandu a v roce 1818 i formálně ostrov po stovkách let politicky sjednotili. Britové ovlivnili zejména hospodářskou základnu ostrova, zavedli pěstování kávy, čaje, kaučuku a kokosových palem. Britská nadvláda ovšem ovlivnila i etnickou strukturu, neboť začal dovoz levné pracovní síly, což znamenalo především příchod dalších Tamilů z Indie a posilování této komunity na ostrově.[17][18]

Moderní dějiny

Podrobnější informace naleznete v článku Občanská válka na Srí Lance.
Slavnostní zahájení zasedání prvního parlamentu roku 1947, počátek dějin nezávislé Srí Lanky

První vyjednávání s Brity o nezávislosti začali Srílančané mezi světovými válkami. Roku 1948 se nezávislost stala realitou - ostrov se stal dominiem v rámci britského Commonwealthu.[19] Nová vláda musela řešit především problém potravin, kterých byl nedostatek. Zahájila tudíž kolonizaci severovýchodu ostrova, což však zvýšilo etnické napětí. Oblast považovali za svou posvátnou půdu Tamilové (sídlilo v něm starověké království Jápané) a vládní program považovali za vpád Sinhálců na ní. Další jiskra napětí byla vykřesána poté, co vláda přijala zákon o občanství, který odmítl udělit občanství řadě Tamilů, kteří na ostrov přišli jako dělníci na plantáže Britů. Souběžně s tím rostl i nacionalismus sinhálský. Žádal uzákonění buddhismu jako státního náboženství a ustavení sinhálštiny jako jediného úředního jazyka. Vláda dominia na to reagovala důrazem na sekulární stát, což ovšem neuspokojovalo žádnou ze skupin.

Sinhálští nacionalisté, vedení Solomonem Bandáranájakou, se dostali k moci roku 1956. Zákon o státním jazyku (jímž se stala sinhálština) se stal rozbuškou konfliktu. Na severu země se Tamilové střetli se srílanskou armádou. V 70. letech přišel další vrchol napětí poté, co byl přijat zákon omezující počet tamilských studentů na vysokých školách. Nová ústava navíc přejmenovala zemi na Srí Lanku a dala zvláštní důraz na buddhismus. Výsledkem byly další tamilské nepokoje a vznik teroristické organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (1976), obvykle zvané Tamilští tygři, vedené Vélupillaijem Prabhákaranou. Od té doby se vrací pravidelně eskalace napětí.

Civilisté prchající po útoku srílanské armády proti Tamilům roku 2009

K nejhorším patřila ta z roku 1983, kdy na tamilský útok odpověděli Sinhálci pogromy na Tamily v hlavním městě Kolombu. Velká pozornost mezinárodních médií vzbudila velký ohlas v sousední hinduistické Indii, která od té doby začala Tamily a jejich odboj silně podporovat. V roce 1987 Indie dokonce oficiálně pohrozila vojenskou intervencí v tamilský prospěch. Podpora Indie dodala Tamilům prostředky, zbraně i sebevědomí a výsledkem byla 26letá občanská válka. V roce 1990 se zdálo, že se jí podařilo ukončit, ale roku 1995 Tamilové obnovili boje. Mohutná ofenzíva centrální vlády porazila tamilskou guerillu roku 2009.[20] Zejména v závěru války se mělo odehrát i několik válečných zločinů, o jejichž vyšetření se vede politický boj dodnes. Vztah mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily zůstal stále napjatý.[21]

V prosinci roku 2004 zasáhla ostrov tsunami způsobená zemětřesením v Indickém oceánu. Spolu s poslední etapou občanské války se ocitlo mnoho lidí v tísnivé životní situaci, na kterou zareagovala i Česká republika.[22] Mezi občany ČR bylo vybráno přes 360 milionů korun, na místě zasahovaly humanitární organizace Člověk v tísni, ADRA či Lékaři bez hranic. Na tuto pomoc navázaly další rozvojové aktivity, díky kterým získala ČR dle ministerstva zahraničních věcí v oblasti velmi dobré jméno.[23]

V roce 2022 zemi zasáhly mohutné protesty následkem korupce, chudoby, všeobecného nedostatku a vleklé hospodářské krize.

Státní zřízení

Podrobná mapa Srí Lanky

Srí Lanka je demokratickou socialistickou republikou v rámci Commonwealthu. Podle ústavy16. srpna 1978 je hlavou státu prezident, který stojí rovněž v čele vlády a je vrchním velitelem ozbrojených sil. Prezident je volen ve všeobecných volbách na maximálně 2 šestiletá funkční období. Z členů parlamentu pak vybírá premiéra a po konzultaci s ním jmenuje členy kabinetu. Premiér zastupuje prezidenta ve funkci v případě, že tento nemůže vykonávat úřad. Zákonodárná moc je v rukou jednokomorového parlamentu, do nějž je voleno 225 poslanců na šestileté volební období.

Oficiálním hlavním městem je Šrí Džajavardanapura Kotte, do kterého bylo již v rámci decentralizace přeneseno sídlo parlamentu. Většina státních institucí však dosud sídlí v Kolombu, ze kterého budou postupně v budoucnu přenesena. Ve skutečnosti je Kotte jedním z předměstí Kolomba a většinou není považováno za zvláštní město. Velmi důležité město je Kandy (někdy též Kendy), bývalé sídlo Sinhálských králů ležící v centrální vrchovině. Sjíždějí se tam buddhisté z celého světa, protože v Chrámu Zlatého zubu je podle legendy uložen zub Buddhy Gautamy. Oblíbené je též přístavní město Galle (Gálla), nejdůležitější pro holandské kolonizátory a téměř 2000 m n. m. ležící Nuwara Eliya, sídlo boháčů a centrum pěstování čaje a obchodu s ním.

Administrativní dělení

Podrobnější informace naleznete v článku Administrativní dělení Srí Lanky.

Území Srí Lanky se dělí na 9 provincií (sinhálsky පළාත, paḷāta; tamilsky மாகாணம், mākāṇam). Ty se dále dělí do 25 distriktů.

 • Střední provincie
 • Východní provincie
 • Středoseverní provincie
 • Severní provincie
 • Severozápadní provincie
 • Provincie Sabaragamuwa
 • Jižní provincie
 • Provincie Uva
 • Západní provincie

Obyvatelstvo

Tamilové při hinduistickém svátku Thaipusam

Národnostní složení

Největší skupinu obyvatel tvoří Sinhálci (zhruba 73,8 %, stav 2002), etnikum indoevropského původu, a Tamilové (13,9 %), náležící k drávidské skupině. Separatistické tendence, reprezentované především ozbrojenou skupinou Tygři osvobození tamilského Ílamu, vedly k dlouhodobému ozbrojenému konfliktu, který byl ukončen v roce 2009. Kromě Sinhálců (buddhistů), Tamilů (hinduistů) žije na Srí Lance velké procento muslimů (7,2 %), a menšina Tamilů s indickými kořeny (4,6 %). Dále zde žije malá menšina Malajců (2017 : 0,2%, tj. asi 44.820) a potomci Portugalců a Nizozemců tzv. Burgherové (2017 : 0,2%, tj. asi 44.820).

Demografie

 • Průměrný věk dožití muže: 69,33 let
 • Průměrný věk dožití ženy: 74,45 let
 • Gramotnost: 90,2 %

Náboženství

Náboženství na Srí Lance[24]
příslušnost k náboženstvípodíl
Buddhisté
70 %
Hinduisté
13 %
Muslimové
10 %
Křesťané
7 %
Ostatní
0,04 %
Zdroj: Sčítání lidu 2011[25]

Přibližně 70 % obyvatel Srí Lanky jsou thérávádoví buddhisté, 12,6 % praktikuje hinduismus, 9,5 % tvoří muslimové a 7,4 % křesťané (většinou římští katolíci, dále též anglikáni a různé protestantské církve).[26] ***V nejhorším postavení jsou (dlouhodobě) menšinoví křesťané. Ze strany buddhistické většiny dochází už dlouhá léta k násilným útokům jak na křesťanské Tamily(nepatrná část tamilské menšiny), tak hlavně na křesťany z řad většinových Sinhálců. Při jejich pronásledování jsou nejvíc aktivní buddhistická extrémistická hnutí, silně podporovaná místními politiky. Hlavně Bodu Bala Sena (BBS - přetvořila se na politickou stranu), dále Sinha Le(Lví krev) a Mahajon Balakama (založená a tvořená hlavně buddhistic.mnichy). Buddhisté běžně násilím nutí křesťany, aby zavřeli své kostely, prohlašují je za "nelegální". Běžně tam dochází k pogromům=vraždění křesťanů a organizovaným teroristickým útokům na kostely, kaple, křesťanské školy apod. Srí Lanka je dlouhodobě mezi 50 státy světa, kde jsou nejvíce pronásledováni křesťané (pogromy,znásilňování, mučení, vypalování domů + náboženských objektů + škol, násilné odebírání dětí,vyhánění celých rodin, plenění vesnic + domů ve městech, sexuální zotročování žen a dětí atd) .

Hospodářství

Turisté ve sloním sirotčinci v Pinnawale

Srí Lanka je především zemědělskou zemí s rozvinutým plantážním pěstováním čajovníku, kokosové palmy, kaučukovníku, rýže, manioku, batátů, cukrové třtiny, ovoce a koření, významný je také rybolov. Působí zde zpracovatelský, potravinářský a textilní průmysl. Srí Lanka je také oblíbenou turistickou destinací. Hrubý domácí produkt na hlavu je po Maledivách druhý nejvyšší v jižní Asii.

Doprava

Podrobnější informace naleznete v článku Doprava na Srí Lance.

Stát má rozvinutou dálniční síť a 1 447 km železnic provozovaných národní společností Sri Lanka Railways. Národní leteckou společností jsou SriLankan Airlines. V roce 2010 byl otevřen Přístav Mahindy Radžapaksy ve městě Hambantota na jihu země. Tento přístav má využít výhodné polohy ostrova, který leží přímo na námořní trase mezi Suezským průplavem a Malackým průlivem.

Ekonomika

Budova centrální banky

Volně tržní ekonomika Srí Lanky měla v roce 2019 nominální hrubý domácí produkt (HDP) v hodnotě 84 miliard USD a v paritě kupní síly (PPP) hodnotu 321,856 miliardy USD. Země zaznamenala meziroční nárůst o 6,4 % v letech 2003 až 2012, což je výrazně více nad jejími regionálními kolegy.

V roce 2019 s příjmem na obyvatele 12 811 PPP USD (2018 Světová banka) nebo 3 852 (2019) nominálních amerických dolarů, byla Srí Lanka Světovou bankou z předchozího období překlasifikována na národ s nižšími středními příjmy.

Hlavními hospodářskými odvětvími země jsou cestovní ruch, vývoz čaje, oděv, textil, výroba rýže a další zemědělské produkty. Kromě těchto hospodářských sektorů významně přispívá zahraniční měna v devizách.

Srí Lanka splnila cíl miléniového rozvojového cíle (MDG) snížit extrémní chudobu na polovinu, je na dobré cestě splnit většinu ostatních rozvojových cílů tisíciletí a překonat ostatní jihoasijské země. Na Srí Lance došlo v letech 2002 až 2009 k výraznému poklesu chudoby - z 23 % na 9 % populace, což je nejnižší v jižní Asii. Odhaduje se, že 9 % Srílančanů, kteří již nejsou klasifikováni jako chudí, žijí do 20 % hranice chudoby, a jsou tak zranitelní vůči otřesům, které by mohly způsobit jejich pád do chudoby. Od konce občanské války trvající tři desetiletí se Srí Lanka začala zaměřovat na dlouhodobé výzvy strategického a strukturálního rozvoje, přičemž usiluje o přechod do země s vyššími středními příjmy. Srí Lanka má jeden z nejnižších poměrů daně k HDP na světě a vytváření pracovních míst se stalo výzvou. Srí Lanka také čelí výzvám v oblasti sociálního začlenění, správy věcí veřejných a udržitelnosti.

Podle vládní politiky a hospodářských reforem, které uvedl předseda vlády a ministr pro národní politiku a hospodářské záležitosti Ranil Wickremesinghe, plánuje Srí Lanka vytvořit Western Region Megapolis a Megapolis v západní provincii na podporu hospodářského růstu. Rovněž se plánuje vytvoření několika oblastí podnikání a technologického rozvoje zaměřených na celý ostrov, které se specializují na různá odvětví, jakož i turistické oblasti. Srí Lanka však v poslední době čelí nebezpečí, že upadne do ekonomické nevolnosti, a to s rostoucí úrovní dluhu a politickou krizí, která způsobila pokles dluhového hodnocení země.

Hospodářské dějiny

Od osamostatnění se od Británie v únoru roku 1948 byla ekonomika země ovlivněna přírodními katastrofami, jako jsou zemětřesení v Indickém oceánu, řada povstání a občanská válka v letech 1971, 1987–89 a 1983–2009. Mezi lety 1977 až 1994 se země dostala pod vládu UNP, podle níž se za prezidenta J. R. Jayawardana Srí Lanka začala odklánět od socialistické orientace. Od té doby vláda dereguluje, privatizuje a otevírá ekonomiku mezinárodní konkurenci. V roce 2001 čelila Srí Lanka bankrotu, přičemž dluh dosáhl 101 % HDP. Blížící se měnová krize byla odvrácena poté, co země dosáhla ukvapené dohody o příměří s LTTE a zprostředkovala značné zahraniční půjčky. Po roce 2004 se vláda UPFA soustředila na masovou výrobu zboží pro domácí spotřebu, jako je rýže, obilí a další zemědělské produkty. Nicméně dvacet pět let občanské války zpomalilo ekonomický růst. Rozsáhlé otřesy způsobila také diverzifikace, liberalizace, ale také povstání politické skupiny Janatha Vimukthi Peramuna (JVP) na začátku 80. let.

Po potlačení povstání JVP pomohla vyšší privatizace, ekonomická reforma a důraz na exportně orientovaný růst zlepšit ekonomickou výkonnost a v roce 1993 se zvýšil růst HDP na 7 %.

Ekonomický růst byl v následujících letech nerovnoměrný, protože ekonomika čelila mnoha globálním i domácím ekonomickým výzvám. Průměrný roční růst HDP byl v letech 1991–2000 celkově 5,2 %.

V roce 2001 byl však růst HDP záporných 1,4 % - byl to první pokles od získání nezávislosti. Ekonomika byla zasažena řadou globálních a domácích ekonomických problémů. Určitou zásluhu měly i teroristické útoky na Srí Lance a ve Spojených státech. Krize rovněž odhalila zásadní selhání politiky, strukturální nerovnováhu v ekonomice a potřebu reforem. Rok skončil parlamentními volbami v prosinci, kdy došlo k volbě Sjednocené národní strany do parlamentu, zatímco předsednictví si udržela Strana svobody na Srí Lance.

Během krátkodobého mírového procesu od roku 2002 do roku 2004 ekonomika těžila z nižších úrokových sazeb, oživení domácí poptávky, zvýšení počtu příjezdů turistů, oživení burzy cenných papírů a ze zvýšení přímých zahraničních investic (PZI). V roce 2002 došlo k postupnému oživení ekonomiky. Během tohoto období byla Srí Lanka schopna snížit výdaje na obranu a začít se soustředit na to, aby dostala svůj velký dluh veřejného sektoru pod kontrolu. V roce 2002 dosáhl ekonomický růst 4 %, k čemuž přispěl silný růst sektoru služeb. V zemědělském sektoru ekonomiky nastalo částečné oživení. Celkový příliv přímých zahraničních investic v roce 2002 činil přibližně 246 milionů USD.

Vláda Mahindy Rajapakseho zastavila proces privatizace a zahájila provoz několika nových společností a opětovného znárodnění dřívějších státních podniků, z nichž jeden prohlásil, že privatizace je neplatná. Některé státní korporace se staly nadbytečnými a méně efektivními, což vedlo k obrovským ztrátám díky odhalení řady podvodů a růstu protekcionismu. Během této doby EU zrušila GSP plus preferenční cla ze Srí Lanky kvůli údajnému porušování lidských práv, které stálo přibližně 500 milionů USD ročně.

Obnovení občanské války v roce 2005 vedlo k prudkému nárůstu výdajů na obranu. Zvýšené násilí a bezpráví také přiměly některé dárcovské země, aby omezily pomoc této zemi.

Prudký růst světových cen ropy v kombinaci s ekonomickým spádem z občanské války vedl k inflaci, která dosáhla maxima 20 %. Když občanská válka skončila v květnu 2009, ekonomika začala v roce 2010 růst vyšším tempem 8 % a v roce 2012 dosáhla 9,1 %, zejména v důsledku rozmachu neobchodovatelných sektorů. Boom však nevydržel a růst HDP v roce 2013 klesl v roce 2013 na 3,4 % a v roce 2014 se zotavil jen mírně na 4,5 %.

V roce 2016 se vládě podařilo zrušit zákaz Evropské unie týkající se srílanských rybích produktů, což vedlo k nárůstu vývozu ryb do EU o 200 %, a v roce 2017 vedlo zlepšení podmínek v oblasti lidských práv k tomu, že Evropská komise navrhla obnovení zařízení GSP plus na Srí Lanku. Daňové příjmy Srí Lanky na HDP se také zvýšily z 10 % v roce 2014, což bylo nejnižší za téměř dvě desetiletí, na 12,3 % v roce 2015. Přes reformy byla Srí Lanka uvedena mezi zeměmi s nejvyšším rizikem pro investory agenturou Bloomberg.

Roku 2019 prezident Gotabaja Radžapaksa snížil daně a roku 2021 zakázal chemická hnojiva.[27] Pro devastující účinky na zemědělství byl ale zákaz téhož roku odvolán.[28] Z důvodu neúrody musel být zvýšen dovoz potravin a tak dále rostl zahraniční dluh.[29] Roku 2022 začal docházet benzín.[30]

Kultura

jeskynní chrám Dambulla
Susanthika Jayasingheová
Podrobnější informace naleznete v článku Srílanská literatura.

Jedním z nejslavnějších srílanských rodáků je spisovatel Michael Ondaatje, který se roku 1962 usadil v Kanadě, a proslavil se zde zejména románem Anglický pacient, který získal Man Bookerovu cenu a jeho zfilmovaná podoba také Oscara. Ondaatje se narodil v Kolombu do rodiny nizozemsko-tamilsko-sinhálsko-portugalského původu.[31] Na Srí Lance vznikl v 1. století př. n. l. rovněž pálijský kánon, nejznámější verze Tipitaky, jednoho z nejstarších souborů buddhistických kanonických textů.[32] Za otce moderní srílanské (sinhálské) literatury je označován Martin Wickramasinghe. K nejznámějším filmařům patří Lester James Peries.[33]

Na seznam světového dědictví UNESCO byl zapsán jeskynní chrám Dambulla, pozůstatky palácového komplexu Sigiriya a krom toho několik historických měst: Kandy, Galle, Anuradhápura a Polonnaruwa.[34]

Srí Lanka se od roku 1948 zúčastňuje olympijských her (doposud pouze letních) a získala za tu dobu dvě medaile, obě v atletice. Na hrách v Londýně roku 1948 získal stříbro v běhu na 400 metrů překážek Duncan White.[35] Na olympiádě v Sydney roku 2000 další stříbro získala běžkyně Susanthika Jayasingheová, a to na dvousetmetrové trati, byť si na něj musela počkat devět let, než bude vítězka závodu Marion Jonesová usvědčena z dopingu a diskvalifikována a mezinárodní olympijský výbor medaile přerozdělí.[36] Jayasingheová se zároveň v roce 1997 stala prvním Srílančanem, který získal medaili na mistrovství světa v atletice (šlo o stříbro, za deset let získala ještě bronz). Nejpopulárnějším sportem na Srí Lance je ovšem kriket. Srílanská kriketová reprezentace v roce 1996 vyhrála mistrovství světa, v letech 2007 a 2011 brala ze světového šampionátu stříbro. K nejznámějším kriketistům historie patří Muttiah Muralitharan.

Zajímavosti

Chrám Buddhova zubu (Kandy)
 • Většina obyvatel ostrova aspoň jednou do roka navštíví vrchol hory Šrí Pada (Svatá stopa, 2 224 m n. m.), také nazývané Adam’ova hora, kde je otištěno ve skále velké chodidlo: křesťané a muslimové věří, že Adamovo, buddhisté Buddhovo, hinduisté Šivovo.
 • Do roku 2005 měl každý větší náboženský směr vlastní ministerstvo. Prezident Rádžapakse je však sjednotil do ministerstva pro náboženské záležitosti.
 • Vojenská služba: ve věku 18 let.
 • Ženy mají zakázáno obchodovat s alkoholem.[37]
 • Na veřejných místech je zakázáno kouřit.[38]
 • Kvalita připravované kávy je velmi nízká.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

 1. http://www.auswaertiges-amt.de/DE/Aussenpolitik/Laender/Laenderinfos/01-Nodes_Uebersichtsseiten/SriLanka_node.html
 2. Světová banka. GDP per capita, PPP (current international $) [online]. [cit. 2017-01-14]. Dostupné online. 
 3. a b Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2023. Heslo Šrí Lanka. 
 4. Podle MZV ČR
 5. RAMSEY, Raymond H. K vybájeným pevninám. 1. vyd. Praha: Panorama, 1978. 200 s. (Stopy, fakta, svědectví). Kapitola Terra Australis quasi cognita, s. 28. 
 6. Pronunciations for ශ්‍රී ලංකා – Forvo.com
 7. Pronunciations for ශ්‍රී ලංකාව – Forvo.com
 8. LIŠČÁK, Vladimír; BOHÁČ, Pavel. Jména států a jejich územních částí (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). 4. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2009. 112 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86918-57-0. Kapitola Austrálie a Oceánie, s. 89. 
 9. Dějiny Šrí Lanky. Cestovní kancelář Chinatours [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. 
 10. MENDIS, G. C. The Early History of Ceylon and Its Relations with India and Other Foreign Countries. [s.l.]: Asian Educational Services 144 s. Dostupné online. ISBN 978-81-206-0209-0. (anglicky) Google-Books-ID: PVrUcdi4ZikC. 
 11. KIRK, R. L. The legend of Prince Vijaya — a study of Sinhalese origins. American Journal of Physical Anthropology. 1976, roč. 45, čís. 1, s. 91–99. Dostupné online [cit. 2021-02-24]. ISSN 1096-8644. DOI 10.1002/ajpa.1330450112. (anglicky) 
 12. Sri Lanka - Conversion to Buddhism. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. VÍTEK, František. U nejvyšší cihlové stavby světa. Hospodářské noviny (iHNed.cz) [online]. 2007-12-18 [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. 
 14. Parākramabāhu I | king of Sri Lanka. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. INDRAPALA, K. Early Tamil Settlements in Ceylon. The Journal of the Ceylon Branch of the Royal Asiatic Society of Great Britain & Ireland. 1969, roč. 13, s. 43–63. Dostupné online [cit. 2021-02-24]. ISSN 0304-2235. 
 16. RAMERINI, Marco. The Portuguese in Ceylon: The Portuguese in Sri Lanka before the war with the Dutch [online]. Colonial Voyage, 2014-02-18 [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. VELAMATI, MANOHARI. Sri Lankan Tamil Migration and Settlement: Time for Reconsideration. India Quarterly. 2009, roč. 65, čís. 3, s. 271–294. Dostupné online [cit. 2021-02-24]. ISSN 0974-9284. 
 18. Britové vnesli mezi srílanské Sinhálce a Tamily nerovnost. Pocit křivdy rozpoutal na 26 let občanskou válku. ČT24 [online]. Česká televize, 18. 5. 2019 [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. 
 19. Sri Lanka - INDEPENDENCE. countrystudies.us [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. 
 20. Tamilští Tygři se vzdali, boje na Srí Lance po čtvrtstoletí končí. iDNES.cz [online]. 2009-05-17 [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. 
 21. Živě ze Srí Lanky: Dobojováno. Ne všem je ale do zpěvu. Aktualně.cz [online]. 2009-20-5. Dostupné online. 
 22. Srí Lanka. Člověk v tísni [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. 
 23. Archivovaná kopie. www.businessinfo.cz [online]. [cit. 2014-01-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-08-24. 
 24. Pew Research Center's Religion & Public Life Project: Sri Lanka. Pew Research Center. 2010. (anglicky)
 25. Sri Lanka Census of Population and Housing, 2011 – Population by Religion [online]. Department of Census and Statistics, Sri Lanka, 2012-04-20 [cit. 2019-04-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-24. (anglicky) 
 26. Department of Census and Statistics,The Census of Population and Housing of Sri Lanka-2011 Archivováno 7. 1. 2019 na Wayback Machine. (anglicky)
 27. https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3364988-sri-lanka-chce-byt-prvni-bio-zemi-ambiciozni-plan-muze-pritizit-hladovejicimu - Srí Lanka chce být první „bio zemí“. Ambiciózní plán může přitížit hladovějícímu obyvatelstvu
 28. https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sri-lanka-se-docasne-vzdava-organickeho-zemedelstvi.ruinovalo-ekonomiku - Srí Lanka se dočasně vzdává ekozemědělství. Ruinovalo ekonomiku
 29. https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/sri-lanka-se-chce-vyhnout-bankrotu-pozastavila-splaceni-zahranicniho-dluhu-40393670 - Srí Lanka se chce vyhnout bankrotu, pozastavila splácení zahraničního dluhu
 30. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nemame-dostatek-benzinu-ani-na-jediny-den-zni-ze-sri-lanky-zmitane-krizi-208190 - Nemáme dostatek benzínu ani na jediný den, zní ze Srí Lanky zmítané krizí
 31. Michael Ondaatje: The divided man. the Guardian [online]. 2011-08-27 [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 32. BOWDEN, Russell. Writing down of the Pali Tripitaka at Aloka Vihara in Sri Lanka. Journal of the Royal Asiatic Society of Sri Lanka. 2009, roč. 55, s. 115–167. Dostupné online [cit. 2021-02-24]. ISSN 1391-720X. 
 33. SANDOMIR, Richard. Lester James Peries, 99, Visionary Sri Lankan Filmmaker, Dies (Published 2018). The New York Times. 2018-05-04. Dostupné online [cit. 2021-02-24]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
 34. Sri Lanka. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2021-08-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 35. KHALEEL, Shaahid. Duncan White, the first athlete to win an Olympic medal for Sri Lanka | Trinity College Kandy - Respice Finem [online]. [cit. 2021-02-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 36. GROHMANN, Karolos. Two of Jones' Sydney Games medals reallocated. Reuters. 2009-12-09. Dostupné online [cit. 2021-02-24]. (anglicky) 
 37. KLAPAL, Ondřej. Alkohol na Srí Lance budou smět dál kupovat a prodávat jen muži. Prezident zrušil rozhodnutí vlády. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2018-01-14 [cit. 2019-01-02]. Dostupné online. 
 38. PÁLENÍČKOVÁ, Irena. Zákazy jsou od toho, aby se nedodržovaly. Lidé a země. 2018-01-14. Dostupné online [cit. 2019-01-02]. 

Literatura

 • FILIPSKÝ, Jan, a kol. Dějiny Bangladéše, Bhútánu, Malediv, Nepálu, Pákistánu a Šrí Lanky. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2003. ISBN 80-7106-647-8. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Indianocean.PNG
Map of The Indian Ocean (CIA FB 2002).
Buddhismus in Sri Lanka 2012.svg
Autor: Furfur, Licence: CC BY-SA 3.0
Percentage of buddhists in Sri Lanka according to districts, 2012.
Dambulla Cave Temple 1.jpg
Autor: Himalka, Licence: CC BY-SA 4.0
The shortest way, from Colombo to Dambulla lies via Kurunegala, one of the capitals of the medieval Sinhalese kings. The other rock temple of equal fame, Aluvihare, where, according to tradition, the Buddhist scriptures were first committed to writing about The first century B.C., list about twenty-six miles to the south on the Kandy Dambulla road. And the famous fortress of Sigiriya with its beautiful frescoes rises aloft like a gigantic cylinder at a distance of about twelve miles to the north-east of Dambulla. Dambulla is a scent of unique interest. Its rock temples are the most extensive in the Island, and one of the most ancient, and in the highest state of preservation and order.Dambulu – gala (the rock of Dambulla), in which these temples are situated, is almost insulated and of a vast size. Its perpendicular height above the plain is about six hundred feet. Very few parts of it are covered with wood, and in general its surface is bare and black.
British Museum Asia 45.jpg
Autor: Gryffindor, Licence: CC BY-SA 3.0
The Bodhisattva Tara. Gilded bronze, Sri Lanka, 8th century CE. With her right hand, the bodhisattva makes varadamudra, the gesture of charity or gift-giving, while her left hand may originally have held a lotus. The image is solid cast and would once have had semi-precious stone or crystal inlaid eyes. The niche in the head-dress would have contained a figure of a Dhyani Buddha. This sculpture was found on the east coast of Sri Lanka between Batticaloa and Trincomalee and is evidence of the presence of Mahayana Buddhism in the Anuradhapura period of Sri Lanka. These doctrines are generally more associated with the north of India. Given by Sir Robert Brownrigg. OA 1830.6-12.4. British Museum.
000185 Sinhalesische Schulmädchen in der Stadt Galle (2012).JPG
Autor: Silar, Licence: CC BY-SA 3.0
Sinhalesische Schulmädchen in der Stadt Galle
Coat of arms of Sri Lanka.svg
National emblem of Sri Lanka
Christentum in Sri Lanka 2012.svg
Autor: Furfur, Licence: CC BY-SA 3.0
Percentage of christians in Sri Lanka according to districts, 2012.
Provincie Srí Lanky.png
Provincie Šrí Lanky.
Consecration Of King Sinhala-Prince Vijaya (Detail From The Ajanta Mural Of Cave No 17).jpg
Autor: Photo Dharma from Sadao, Thailand, Licence: CC BY 2.0
Consecration Of King Sinhala-Prince Vijaya (Detail From The Ajanta Mural Of Cave No 17)
Sri Lanka Ethnic Map.png
Autor:

Original file: User:Rarelibra

Derivative work: User:BishkekRocks, Licence: CC BY-SA 4.0
Distribution of Ethnic Groups in Sri Lanka on DS division level according to the Census 2012
 
Sinhalese
 
Tamil (Sri Lankan Tamil)
 
Muslim (Sri Lankan Moor and Malay)
Note: some of the small DS divisions in Batticaloa district have been joined in the map.
Sri Lanka-Rubber plantation (8).jpg
Autor: Ji-Elle, Licence: CC BY-SA 3.0
Plantation d'hévéa au Sri Lanka (Province du Sud)
Tea Plantation Workers Sri Lanka.jpg
Autor: Dennis Keller, Licence: CC BY 2.0
Pickers on an organic tea plantation in Sri Lanka.
Osaka07 D7A Susanthika Jayasinghe medal.jpg
Autor: Eckhard Pecher (Arcimboldo), Licence: CC BY 2.5
World Athletics Championships 2007 in Osaka - Sri Lankan 200 meter runner Susanthika Jayasinghe, winner of the bronze medal, after the victory ceremony
Central Bank of Sri Lanka Building.jpg
Autor: Amithasundar, Licence: CC BY-SA 3.0
Central Bank of Sri Lanka Building
Satmahal Prasada.jpg
Autor: Bernard Gagnon, Licence: CC BY-SA 3.0
Satmahal Prasada, Polonnaruwa, Sri Lanka
Hinduismus in Sri Lanka 2012.svg
Autor: Furfur, Licence: CC BY-SA 3.0
Percentage of hindus in Sri Lanka according to districts, 2012.
Mapa Šrí Lanky.PNG
Orientační mapa Šrí Lanky.
Tractors. Jan 2009 displacement in the Vanni.jpg
Autor: trokilinochchi, Licence: CC BY 2.0

Original caption:

Civilians are being displaced from parts of Kilinochchi and Mullaitivu Districts as a result of the Sri Lanka Army's military offensive. There are 350,000 displaced persons in the Vanni. The Govt of SL ordered the UN & international NGOs to leave the area in Sept 2008
SL Independence.jpg
The formal ceremony marking the start of self rule, with the opening of the first parliament at Independence Square by the HRH Prince Henry in the presence of Rt Hon D.S. Senanayake as first Prime Minister of Ceylon.
Temple of the Tooth Kandy.webm
Autor: Cherubino, Licence: CC BY-SA 3.0
Temple of the Tooth Kandy
Sri Lanka - Crowd of people bathing clothed in sea.jpg
Autor: Denish C (a Flickr user), Licence: CC BY 2.0
A beach in Sri Lanka, people are bathing clothed
Islam in Sri Lanka 2012.svg
Autor: Furfur, Licence: CC BY-SA 3.0
Percentage of muslims in Sri Lanka according to districts, 2012.
Elephants in water2.jpg
Tourist attraction: elephants in the water at Pinnawala Elephant Orphanage in Sri Lanka.
Vavuniya Kavadi.JPG
Autor: Regunathan Umapathy, Licence: CC BY-SA 4.0
This is picture of tamil Devotees primitive dance known as kavadi
Buddhism sri-lanka.jpg
(c) Goran tek-en, CC BY-SA 4.0
Buddhist temple