Srážkoměr
Srážkoměr je přístroj používaný v meteorologii a hydrologii k měření srážkových úhrnů.
Druhy srážkoměrů
Ombrometr
Ombrometr je tvořen válcem s nálevkou, kterou jsou padající srážky sváděny do nádoby uvnitř válce. Úhrn se zjistí přelitím obsahu této nádoby do kalibrovaného odměrného válce. Sníh se zachytává do ombrometru bez nálevky a nechává se roztát. V Česku se používají ombrometry se záchytnou plochou 0,05 m².
Ombrograf
Ombrograf umožňuje měřit srážkové úhrny kontinuálně. Srážky stékají do nádoby s plovákem, na plovák je napojeno registrační zařízení, které zapisuje na otáčející se papír. Takto vytvořený záznam se nazývá ombrogram, jedná se o průběh celkového množství srážek v čase, z něho se dá odvodit intenzita srážky.
Člunkový srážkoměr
Ombrografy jsou nahrazovány modernějšími a přesnějšími automatickými člunkovými srážkoměry. Zachycená srážka je sváděna na dělený překlápěcí člunek. Po naplnění jeho jedné poloviny příslušným objemem vody (odpovídajícím úhrnu srážek např. 0,1 mm) se člunek překlopí, čímž z první poloviny vyteče voda a srážka začne stékat do druhé poloviny. Překlopení je zaznamenáno a jejich počet určuje celkový úhrn srážek. Člunkové srážkoměry se vyrábí s různou záchytnou plochou (např. 200 cm² nebo 500 cm²). Automatické srážkoměry používané k profesionálnímu měření jsou vybaveny vytápěním, aby bylo možno kontinuálně měřit i množství tuhých srážek.
Přesnost
Měření srážek pomocí běžných srážkoměru sebou přináší určité nepřesnosti, a to v důsledku toho, že některé dešťové, popř. sněhové částice jsou vlivem větru unášeny kolem nádoby srážkoměru a dochází tak k podhodnocení srážkových úhrnů zejména na exponovaných stanicích. V důsledku větru 2 % až 10 % pro déšť a 10 % až 50 % pro sníh.[1]
Reference
- ↑ RIBEIRO, A S; ALMEIDA, M C; COX, M G; SOUSA, J A; MARTINS, L; LOUREIRO, D; BRITO, R. Role of measurement uncertainty in the comparison of average areal rainfall methods. S. 044001. Metrologia [online]. 2021-07-23. Roč. 58, čís. 4, s. 044001. PDF online. DOI 10.1088/1681-7575/ac0d49. (anglicky)
Související články
Externí odkazy
- Galerie srážkoměr na Wikimedia Commons
- Obrázky, zvuky či videa k tématu srážkoměr na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
The interior of a tipping bucket rain gauge. On the left side can be seen a collection of rain (slightly darker area). At the time this picture was taken there had been no rain for more than 24 hours. This means that even a small amount of rain will cause the lever to tip and register 0.2 mm, giving an incorrect reading. It is for this reason that the standard rain gauge is used to measure the quantity of rainfall. The large, grey coiled object below the tipping bucket assembly is a weatherproof flexible conduit that carries the sensor wires to the rainfall recorder. Picture taken at Cambridge Bay, Nunavut, Canada.