Srbové v Bosně a Hercegovině

Srbové v Bosně a Hercegovině
Срби Босне и Херцеговине
Srbi Bosne i Hercegovine
Populace
1 086 733 (2013)[1]
Republika srbská1 001 299 (92,13%)
Federace BiH56 550 (5,20%)
Distrikt Brčko28 884 (34,58%)
Jazyk(y)
srbština
Náboženství
Srbská pravoslavná církev
Příbuzné národy
Srbové

Srbové v Bosně a Hercegovině (srbsky Срби Босне и Херцеговине, Srbi Bosne i Hercegovine), často označovaní jako bosenští Srbové (srbsky босански Срби, bosanski Srbi) nebo hercegovinští Srbové (srbsky херцеговачких Срби, hercegovačkih Srbi) jsou původní a jeden ze konstitutivních národů Bosny a Hercegoviny, převážně sídlící v politicko-územním celku Republika srbská. Většina se hlásí k pravoslaví a srbskému jazyku.

Srbové mají dlouhou a nepřetržitou historii obývání dnešního území Bosny a Hercegoviny a dlouhou historii státnosti na tomto území. Slované osídlili Balkán v 7. století a Srbové byli jedním z hlavních kmenů, které osídlily tento poloostrov včetně částí dnešní Hercegoviny. Části Bosny vládl v 10. století do své smrti v roce 960 srbský kníže Časlav. Území Duklja, včetně Zety a Zahumlje byla později konsolidována do Srbského království před jeho pádem v roce 1101. Ve druhé polovině 12. století Bosnu a Hercegovinu ovládala dynastie Nemanjićů. Štepán Tomaševič vládl krátce jako srbský despota v roce 1459 a jako král Bosny mezi roky 1461 a 1463.

Od 15. století osmanská nadvláda přinesla diskriminaci pravoslavného obyvatelstva žijícího v Bosně a Hercegovině v rámci systému milletu, ale v 19. století také srbské národní uvědomění. 20. století bylo poznamenáno perzekucemi za rakousko-uherské okupace (1878–1918), genocidou za druhé světové války a případným rozpadem Jugoslávie vedoucím k bosenské válce v roce 1992. V 90. letech se mnoho Srbů přestěhovalo do vlastního Srbska a Černé Hory.

Většina Srbů, kteří žili před bosenskou válkou ve velké části Bosny a Hercegoviny, nyní žije v Republice srbské. Podle zprávy statistického úřadu Bosny a Hercegoviny žilo při sčítání lidu v roce 2013 v Bosně a Hercegovině 1 086 733 Srbů.[1] Ve Federaci Bosny a Hercegoviny tvoří Srbové většinu v Drvaru, Glamoči, Bosansko Grahovu a Bosanském Petrovaci. Na federální úrovni jsou Srbové zastoupeni členy v Parlamentním shromáždění Bosny a Hercegoviny, zatímco na státní úrovni má Republika srbská vlastní lidové shromáždění. Srbové z Bosny a Hercegoviny významně přispěli ke kultuře Bosny a Hercegoviny.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Serbs of Bosnia and Herzegovina na anglické Wikipedii.

  1. a b Sarajevo, juni 2016. CENZUS OF POPULATION, HOUSEHOLDS AND DWELLINGS IN BOSNIA AND HERZEGOVINA, 2013 FINAL RESULTS. [s.l.]: BHAS Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 29 September 2018. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Republika Srpska.svg
Flag of the Serb Republic (not to be confused with the Republic of Serbia).