Státní znak Německa

Německý státní znak
Informace
Subjekty oprávněné užívat znakNěmeckoNěmecko Německo
Přijato23. května 1949
3. října 1990

Státní znak Německa tvoří černá orlice s červenou zbrojí na žlutém štítu. Jako znak byl přijat 20. ledna 1950 ovšem pouze Spolkovou republikou Německou (Západním Německem), pro Německou demokratickou republiku (Východní Německo) byl v té době nepřijatelný, ale jako státní znak znovusjednoceného Německa se používá od 3. září 1990. Orlici z tohoto znaku se lidově také říká Reichsadler.

Historie

Symbol černé orlice na zlatém podkladu se vyskytuje již na mincích z 12. století a patří tak k nejstarším znakům na světě. Jako znak používali nejdříve jednohlavou orlici později dvouhlavého orla císaři Svaté říše římské a jako znak této říše zůstal orel až do jejího zániku v roce 1806. Stejné symboly použili pro svůj znak Habsburkové, jelikož dlouhou dobu byli císaři Svaté říše římské a po nich tento znak převzali (či podědili) s drobnými úpravami Lotrinkové resp. Habsbursko-Lotrinská dynastie a tento dvouhlavý orel se stal v roce 1804 znakem rakouského císařství. Když v roce 1806 zanikla Svatá říše římská národa německého a jejím nástupcem se v roce 1815 stal Německý spolek, tak se jeho znakem stala právě orel podobný tomu, jejž používala Svatá říše římská národa německého.

Když došlo v roce 1871 ke sjednocení Německa a vytvoření Německého císařství, stala se jednohlavá orlice oficiálním znakem Německa a je od té doby ve znaku neustále. Orlice však od té doby již nikdy neměla v pařátech panovnické insignie moci jako je meč, žezlo nebo říšské jablko. Od roku 1889 se státním znakem Německého císařství resp. Německé říše stala pouze orlice, jež nebyla součástí štítu a jež nesla na prsou znak Pruska na němž byl erb vládnoucí dynastie Hohenzollernů a kolem orlice byl obtočen Řád černé orlice a nad hlavou orlice byla císařská koruna (existující jen jako heraldický model), ale orlice jí neměla na hlavě ale nad ní. Německé císařství mělo ještě velký znak i když ten byl používán zřídka nebo spíše jako znak císaře. Od malého znaku se lišil tím, že orlice byla součástí klasického žlutého štítu nad kterým byla císařská koruna (heraldický model) a kolem tohoto štítu byl obtočen Řád černé orlice a na boku stáli dva štítonoši, tzv. bájní Heráklové neboli divý mužové kteří drželi korouhve, jenž jedna byla se znakem pruska (černá orlice) a se znakem Braniborska (červená orlice). Toto celé byl součástí (císař.) stanu, jenž byl (neobvykle) žlutý či zlatý s tinkturou černých orlic na jehož vrcholu byla další císařská koruna a korouhev s vlajkou Německého císařství.

Po vyhlášení Výmarské republiky v roce 1918 byly všechny části znaku připomínající monarchii odstraněny (císařská koruna, řád černé orlice a štít se znakem Pruska a Hohenzollernů) a orlice se jako státní znak opět vrátila na žlutý či zlatý štít. Po nástupu nacismu v roce 1933 se znakem stala opět orlice ovšem jednoduchá černá orlice, jež nesla hákový kříž. Na tradici znaku s orlicí navázalo v roce 1959 tzv. Západní Německo jenž přijal za svůj znak (graficky) jednoduchou orlici, ale pro Východní Německo byl v té době nepřijatelný, ale jako státní znak znovusjednoceného Německa se stejný znak s orlicí jaký používalo Západní Německo používá od 3. září 1990.

Znaky spolkových zemí

Znaky spolkových zemí Německého císařství

Znaky zemí Spolkové republiky Německo

Státní znak Německé demokratické republiky

Podrobnější informace naleznete v článku Státní znak Německé demokratické republiky.

Státní znak NDR byl tvořen kruhovým červeným polem se žlutým kladivem a kružítkem. Kolem kruhu byl věnec zlatých pšeničných klasů, obtočených stuhou v německých národních barvách (černá, červená, žlutá). Kladivo symbolizuje dělníky, kružítko inteligenci, pšeničné klasy rolníky.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag Germany Emperors Banner.svg
Autor: Jaume Ollé; svg version by Masur, Licence: CC-BY-SA-3.0
Vlajka Svaté ríše rímské pred 1400.
Greater Coat of Arms of Joseph II, Holy Roman Emperor.svg
Autor: Tom Lemmens (in collaboration with Heralder), Licence: CC BY-SA 3.0
Greater Coat of Arms of Joseph II, Holy Roman Emperor
Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria (1815).svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape., Licence: CC BY-SA 3.0
Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria, used from 1815 to 1866.
Wappen Deutscher Bund.svg

Arms of the German Confederation
Wappen Deutsches Reich (1848).svg
Autor: David Liuzzo, Licence: CC-BY-SA-3.0
Wappen(entwurf) des Deutschen Reiches nach dem Gesetz vom 12. November 1848.
Coat of arms of the North German Confederation.svg
Autor: Ssolbergj, TRAJAN 117 Inkscape-ws.svg Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the North German Confederation.
Wappen Deutsches Reich - Reichswappen 1871 (Provisorisch).svg

Provisorisches Wappen des Deutschen Reichs hergestellt anlässlich der Proklamation in Versailles.
Wappen Deutsches Reich - Kleines Reichswappen 1871.svg

Kleines Wappen des Deutschen Kaisers 1871-1889
Wappen Deutsches Reich - Reichsadler 1889.svg

Imperial Eagle of the German Empire from 1889 to 1918.
Wappen Deutsches Reich - Reichswappen (Grosses).svg

Blasonierung nach Ströhl:

"Das Grössere Wappen Sr. Majestät des Deutschen Kaisers zeigt den deutschen Reichsadler preussischen Wappenschild, dessen Adler mit dem Schilde von Hohenzollern belegt ist im goldenen Schilde, der über sich die deutsche Reichskrone trägt. [...] Um den Schild schlingt sich die Kette des Hohen Ordens vom Schwarzen Adler. [...] Der Schild, der auf einem steinernen Postamente aufruht, wird von zwei mit Eichenlaub bekränzten und umgürteten, wilden Männern als Schildhalter beseitet, von denen jeder eine goldbefranste, und mit goldenen Schnüren gezierte, nach außen abfliegende Standarte an goldener Lanze trägt. Die Standarte des rechts stehenden Schildhalters zeigt die Wappenfigur des Schildes, mit welcher die Herzstelle des Reichsadlers belegt ist, den Adlerkopf zur Stange gewendet. Die Standarte des linken Schildhalters trägt das Wappenbild des Markgraftums Brandenburg, dessen Adler mit dem Schilde des Burggraftums Nürnberg belegt ist.

Ueber dem Wappen erhebt sich das kuppelförmige, mit Hermelin ausgeschlagene und gefütterte, mit goldenen Schnüren aufgebundene Kaiserzelt aus Goldbrokat, mit schwarzen, rotbewehrten Adlern und goldenen Reichskronen abwechselnd gemustert. Ein purpurroter Reif, von dem goldbequastete, mit weissen Tafelsteinen belegte Goldlätze herabfallen, umschliesst die Kuppel und trägt in goldenen Lettern die preussische Devise: «GOTT MIT UNS».

Auf dem Gipfel des Zeltes ruht die Reichskrone über die das Nationalbanner hervorragt. Es hängt an einer goldenen Querstange mit Kronenenden, werlche Stange wieder an einem, in den preussischen Farben (Schwarz - Silber) gestreifen Maste befestigt ist, der auf seinem Kronenende den preussischen Adler trägt. Die Farben des in der Mitte geschlitzten und in Quasten endigenden Nationalbanners sind Schwarz-Silber-Rot." - Ströhl: Dt. Wappenrolle, S. 1.
Wappen Deutsches Reich (Weimarer Republik).svg
Autor: David Liuzzo, Licence: CC-BY-SA-3.0
Arms of Germany at the beginning of the Weimar Republic. In 1928, they were replaced by the new official coat of arms
Reichsadler.svg
The Imperial Eagle or Emblem of the German Empire (German Reich, used 1935–1945), which features an eagle looking over its right shoulder, that is, looking to the left from the viewer's point of view. It is similar to the Parteiadler or Emblem of the Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP; known in English as the National Socialist German Workers' Party, or simply the Nazi Party), but the eagle of the latter is looking over its left shoulder, that is, looking to the right from the viewer's point of view.
Reichsadler Deutsches Reich (1935–1945).svg
The Imperial Eagle or Emblem of the German Empire (German Reich, used 1935–1945), which features an eagle looking over its right shoulder, that is, looking to the left from the viewer's point of view. It is similar to the Parteiadler or Emblem of the Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP; known in English as the National Socialist German Workers' Party, or simply the Nazi Party), but the eagle of the latter is looking over its left shoulder, that is, looking to the right from the viewer's point of view.
Bundesschild.svg
Bundesschild (Federal Shield) of the Federal Republic of Germany
Flag of the President of Germany.svg
Standard of the President of the Federal Republic of Germany
Coat of Arms of the Kingdom of Prussia 1873-1918.svg
Autor: Glasshouse, using elements by Sodacan, Katepanomegas and Regicollis, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Kingdom of Prussia 1873-1918
Coat of Arms of the Kingdom of Bavaria 1835-1918.svg
Autor: Glasshouse, using elements by Sodacan and Heralder, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Kingdom of Bavaria 1835-1918
Coat of Arms of the Kingdom of Saxony 1806-1918.svg
Autor: Glasshouse, using elements by Sodacan, Trondivers and katepanomegas, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Kingdom of Saxony 1806-1918
Coat of Arms of the Kingdom of Württemberg 1817-1921.svg
Autor: Glasshouse, Licence: CC BY-SA 3.0
The coat of arms of the Kingdom of Württemberg adopted by King Wilhelm I on December 30, 1817.
Coat of Arms of the Grand Duchy of Baden 1877-1918.svg
Autor: Glasshouse, using elements by Sodacan, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Grand Duchy of Baden 1877-1918
Coat of Arms of the Grand Duchy of Hesse 1806-1918.svg
Autor: Glasshouse using elements by Sodacan, Heralder and Trondivers, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Grand Duchy of Hesse 1806-1918
Coat of Arms of the Grand Duchy of Mecklenburg - Strelitz.svg
Autor: Glasshouse, using elements by Sodacan and Trondivers, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Grand Duchy of Mecklenburg - Strelitz
Coat of Arms of the Grand Duchy of Mecklenburg - Schwerin.svg
Autor: Glasshouse, using elements by Sodacan, Trondivers, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Grand Duchy of Mecklenburg - Schwerin
Coats of arms Grand Duché d Oldenbourg.svg
Autor: Jacques63, Licence: CC BY-SA 3.0
Coats of arms Grand Duché d Oldenbourg
Coat of Arms of the Grand Duchy of Saxe-Weimar-Eisenach.svg
Autor: Glasshouse using elements by Sodacan, Trondivers and katepanomegas, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Grand Duchy of Saxe-Weimar-Eisenach
Coat of Arms of the Duchy of Anhalt.svg
Autor: Glasshouse with elements by Sodacan and Trondivers, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Duchy of Anhalt
Coat of Arms of the Duchy of Brunswick.svg
Autor: Glasshouse, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Duchy of Brunswick
Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Altenburg.svg
Autor: Glasshouse using elements by Sodacan and Trondivers, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Altenburg
Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Coburg and Gotha.svg
Autor: Glasshouse using elements by Sodacan, Trondivers and katepanomegas, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Coburg and Gotha
Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Meiningen-Hildburghausen.svg
Autor: Glasshouse, using elements of Sodacan, Trondivers and Avalokitesvara, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Duchy of Saxe-Meiningen-Hildburghausen
Coat of Arms of the Principality of Lippe.svg
Autor: Glasshouse, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Principality of Lippe
Coat of Arms of the Principality of Schaumburg-Lippe.svg
Autor: Glasshouse using elements by Sodacan, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Principality of Schaumburg-Lippe
Coat of Arms of the Principality of Reuss-Greiz.svg
Autor: Glasshouse using elements by Sodacan, Tom-L and Katepanomegas, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Principality of Reuss-Greiz, Younger line. These arms differ from the Principality of Reuss-Greiz, Older Line in that the line supporters are black and white
Coat of Arms of the Principality of Reuss-Greiz, Younger Line.svg
Autor: Glasshouse using elements by Sodacan, Tom-L and Katepanomegas, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Principality of Reuss-Greiz, Younger line. These arms differ from the Principality of Reuss-Greiz, Older Line in that the line supporters are black and white
Coat of Arms of the Principality of Schwarzburg-Sondershausen.svg
Autor: Glasshouse, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of Arms of the Principality of Schwarzburg-Sondershausen. These arms differ from Schwarzburg-Rudolstadt in that the crest bears a princely hat and the base field is Or.
Bremen state flag coat of arms.svg
Coat of arms for Bremen's state flag
Coat of arms of Lower Saxony.svg
The coat of arms of Lower Saxony. Also the former ( – 1947) coat of arms of Land Braunschweig.

Keep red shade parallel with File:Flag of Germany.svg’s red shade.

A white Saxon steed (Sachsenross) on a red background.
Coat of Arms of East Germany (1950–1953).svg
Staatswappen der DDR (12. Januar 1950 – 28. Mai 1953)
Coat of Arms of East Germany (1953-1955).svg
Coat of Arms of East Germany from 1953-1955. I used Coat of arms of East Germany.svg and removed the red background, rotated the compass and made a few minor alterations, Vlastní tvorba založená na: DDR2.PNG.