Středomořský dialog

Středomořský dialog (anglicky: Mediterranean Dialogue) je forma spolupráce Severoatlantické aliance (NATO) a sedmi států Středozemního moře, která byla zahájena v roce 1994 a má pomoci k přispění regionální bezpečnosti a stability.[1] Mezi další přínosy této spolupráce by mělo být vzájemné porozumění, zlepšení a upevnění vztahů mezi jednotlivými státy.[1] Tento Středomořský dialog reflektuje názor NATO, že bezpečnost Evropy je spjata s bezpečností a stabilitou Středomoří.[1] Zároveň doplňuje a posiluje například Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE).[1]

Členové

     členské státy NATO
     státy Partnerství pro mír
     státy Středomořského dialogu

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mediterranean Dialogue na anglické Wikipedii.

  1. a b c d ZÁVĚŠICKÝ, Jan. Středomořský dialog [online]. Ministerstvo zahraničních věcí - Portál o NATO [cit. 2008-05-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Mauritania.svg
Flag of Mauritania, adopted in 2017. The National Assembly added red stripes to the top and bottom edges to represent “the blood shed by the martyrs of independence”.
NATO partnerships.svg
Autor: Patrick, Licence: CC BY-SA 3.0
A global map of NATO partners around the world, with all the sovereign states that are under 20,000 km2 in area represented by a circle.
 
NATO member states
 
Enhanced Opportunities Partner[1]
 
Partners across the globe