Státní zemědělský intervenční fond
Státní zemědělský intervenční fond | |
---|---|
![]() Logo SZIF | |
![]() Budova SZIF | |
Vznik | 1. ledna 1993 |
Typ | státní |
Právní forma | fond (ze zákona) |
Sídlo | Ve Smečkách 801/33, Praha, 110 00, Česko |
Generální ředitel | Petr Dlouhý |
Oficiální web | www |
Datová schránka | jn2aiqd |
IČO | 48133981 (VR) |
![]() | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF nebo také Fond) je česká státní instituce v působnosti Ministerstva zemědělství, která zprostředkovává finanční podporu z Evropské unie a národních zdrojů a zajišťuje následnou kontrolu oprávněnosti užívání dotací. SZIF je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu a Evropského fondu pro rozvoj venkova. Fond ročně spravuje finance v celkové hodnotě 35–40 miliard Kč a aktuálně má přibližně 1300[1] zaměstnanců. V čele stojí generální ředitel Ing. Petr Dlouhý, MBA. Mezi lety 2013 a 2022 byl generálním ředitelem Martin Šebestyán.[2]
Činnost fondu

Státní zemědělský intervenční fond je právnickou osobou se sídlem v Praze a jeho činnost se řídí zákonem o Státním zemědělském intervenčním fondu č. 256/2000 Sb., v platném znění a prováděcími právními předpisy ve formě nařízení vlády. SZIF je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. Dotace z EU jsou v rámci Společné zemědělské politiky poskytovány z Evropského zemědělského záručního fondu (EAGF) a Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) a v rámci Společné rybářské politiky z Evropského námořního a rybářského fondu (ENRF). V rámci Společné zemědělské politiky se v EU uplatňují tři zásady – společný trh pro zemědělské produkty při společných cenách, zvýhodnění produkce ze zemí Unie na úkor vnější konkurence a finanční solidarita – financování ze společného fondu, do něhož všichni přispívají.
V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky – jedná se o tyto typy podpor:
- Přímé platby (PP) – vyplácené na hektar obhospodařované plochy
- Program rozvoje venkova (PRV) – projektová a neprojektová opatření
- Společná organizace trhu (SOT) – řeší výkyvy poptávky a nabídky na trhu a zabezpečuje zemědělským podnikatelům větší jistotu a stabilitu v podnikání.
- Operační program Rybářství 2021–2027 (OPR)
- Zemědělské národní dotace
- Značky kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a Bio (SZIF zajišťuje marketingovou podporu a administrativu).
SZIF v roce 2023 vyplatil v rámci Společné zemědělské politiky 30,9 mld. Kč, z toho 15,6 mld. Kč tvořily přímé platby a platby na Program rozvoje venkova činily 14,3 mld. Kč. SZIF také administroval národní dotační programy v hodnotě téměř 3,9 mld. Kč.[1]
Kontroverzní jsou platby koncernu Agrofert českého předsedy vlády Andreje Babiše, které od roku 2012 činily celkem cca 6,5 miliardy.[3] V roce 2019 SZIF pozastavil proplácení dotací Agrofertu a také firmám spojeným s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem s tím, že úředníci analyzují zprávu o auditu Evropské komise týkající se údajného střetu zájmů.[4]
Struktura
Fond je tvořen centrálním pracovištěm v Praze, sedmi regionálními odbory (RO), které odpovídají úrovni NUTS II a 65 Odděleními příjmu žádostí a LPIS (OPŽL), dříve Agentury pro zemědělství a venkov (AZV).
- Regionální pracoviště (RO)
- v Praze (RO Střední Čechy),
- v Ústí nad Labem (RO Severozápad),
- v Českých Budějovicích (RO Jihozápad),
- v Hradci Králové (RO Severovýchod),
- v Brně (RO Jihovýchod),
- v Olomouci (RO Střední Morava),
- v Opavě (RO Moravskoslezsko)
Historie
- 1993 – při rozdělení ČSFR vznikl Státní fond tržní regulace v zemědělství (SFTR).
- 2000 – vstoupil v platnost zákon č. 256/2000 Sb., který upravoval a rozšiřoval působnost SFTR a měnil název na Státní zemědělský intervenční fond. Vznikla agentura SAPARD pro administraci předvstupního programu.
- 2003 – došlo k novému organizačnímu uspořádání SZIF – vzniklo 7 nových regionálních pracovišť (Odbory SZIF – NUTS II) a k rozhodnutí o sloučení SZIF, agentury SAPARD a Agrární platební agentury APA.
- 2004 – SZIF byla udělena akreditace jako platební agentuře pro provádění opatření Společné zemědělské politiky (SZP) financovaných ze záruční sekce Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu.
- 2007 – SZIF byla udělena akreditace jako platební agentuře pro provádění opatření SZP financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu a Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova.
- 2008 – oficiálně byla zahájena činnost Celostátní sítě pro venkov (CSV). Od roku 2014 SZIF plní funkci koordinátora CSV, na regionální a krajské úrovni je organizace zajišťována regionálními a krajskými pracovišti SZIF.
- 2013 – do organizační struktury SZIF byly v rámci restrukturalizace zemědělského rezortu začleněny Agentury pro zemědělství a venkov (AZV), nynější Oddělení příjmu žádostí a LPIS (OPŽL).
- 2015 – SZIF začíná provádět aktualizaci půdního registru LPIS.
- 2020 – SZIF začíná administrovat zemědělské národní dotace.
MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV |
![]() Obsah této stránky (nebo jeho část) byl skryt kvůli podezření z porušení autorských práv. Text, který sem byl vložen, se nápadně podobá textu z:
|
Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence CC BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle CC BY-SA 3.0. Neobnovujte bez vysvětlení odstraněný text. Takový text by byl opět odstraněn. |
Vkládáním autorských děl do Wikipedie bez výslovného souhlasu autora nebo držitele práv k šíření pod licencí CC BY-SA 3.0 porušujete zákon a pravidla Wikipedie. Uživatelům, kteří opakovaně porušují tato pravidla, může být dočasně zakázáno editovat články. Uvítáme však vaše původní příspěvky. |
Pro vkladatele šablony: Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku: {{subst:copyvio autor|Státní zemědělský intervenční fond|2=https://szif.gov.cz/cs/szp23; https://szif.gov.cz/cs/szp23-rozvoj-venkova; https://szif.gov.cz/cs/szp23-pp; https://szif.gov.cz/cs/szp23-sekt}} --~~~~ případně použijte pro nové přispěvatele: {{subst:copyvio nováček|Státní zemědělský intervenční fond|2=https://szif.gov.cz/cs/szp23; https://szif.gov.cz/cs/szp23-rozvoj-venkova; https://szif.gov.cz/cs/szp23-pp; https://szif.gov.cz/cs/szp23-sekt}} --~~~~ a vložte sem: * [[Státní zemědělský intervenční fond]] z [https://szif.gov.cz/cs/szp23; https://szif.gov.cz/cs/szp23-rozvoj-venkova; https://szif.gov.cz/cs/szp23-pp; https://szif.gov.cz/cs/szp23-sekt] --~~~~ Pro správce: Pokud se tento článek potvrdí jako porušení autorských práv nebo do sedmi dnů nedojde k potvrzení jeho licence, smažte ho |
Systém AMS
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zavedl v roce 2023 do praxe moderní způsob monitoringu zemědělských ploch za pomoci družicového systému. Z anglického Area Monitoring System je převzata zkratka AMS. Systém AMS byl implementován ve všech členských státech Evropské unie jako efektivnější a flexibilnější způsob kontroly. Záměrem Evropské komise je i nadále provádět kontroly a odhalovat pochybení, ale zároveň chce žadatele na chybu včas upozornit a umožnit mu nápravu bez penalizace v duchu hesla prevence a komunikace. Zároveň systém odpovídá rozvojovým cílům využití moderních technologií i v oblasti zemědělství.
AMS je založen na vyhodnocení dat dálkového průzkumu Země, zejména dat z družic Sentinel 1 a 2. Skrze analýzu těchto dat dokáže AMS vyhodnotit, zdali na pozemku proběhly požadované zemědělské aktivity a byly tak splněny podmínky pro poskytnutí dotací. AMS umí rozpoznat zemědělskou kulturu, pěstovanou plodinu, provedení seče či pastvy a zakázané operace.
AMS se týká všech žadatelů, kteří žádají na opatření na plochu v rámci Jednotné žádosti.
Systém AMS neověřuje dotační tituly vázané na hospodářská zvířata a lesnická opatření, ani tituly SOT, národní dotace, ekonomická opatření atd.[2]
Portál farmáře
Hlavním účelem Portálu farmáře je zpřístupnění aplikací registrů Ministerstva zemědělství a podřízených organizačních složek státu (ÚKZÚZ, SVS, ÚHUL), a to jak pro přihlášené, tak pro nepřihlášené uživatele.
Portál farmáře SZIF kromě veškerých informacích ohledně podávání dotací poskytuje pro přihlášené uživatele taktéž možnosti elektronického podání žádostí a prohlížení stavu administrace a výplat již podaných žádostí.
Portál farmáře SZIF je úzce integrován s portálem eAGRI. V praxi to znamená, že již přihlášení uživatelé na portál eAGRI, vstoupí do privátní zóny portálu farmáře SZIF, aniž by se museli dodatečně přihlašovat. Platí to i pro opačný směr, kdy se uživatel nejprve přihlásí na Portál farmáře SZIF a z něj bude chtít pokračovat v práci na portálu eAGRI.
Přístup do Portálu Farmáře lze zřídit osobně na podatelnách Regionálních odborů a Centrály SZIF nebo na Oddělení příjmu žádostí a LPIS. Žádost o přístup lze podat také prostřednictvím datové schránky nebo e-Podatelny. Nelze ji zaslat poštou.
Odkazy
Reference
- ↑ Kariéra - Státní zemědělský intervenční fond. www.szif.cz [online]. [cit. 2019-07-22]. Dostupné online.
- ↑ Organizační struktura - Státní zemědělský intervenční fond. www.szif.cz [online]. [cit. 2019-07-22]. Dostupné online.
- ↑ Zemědělský fond vyplatil Agrofertu od roku 2012 přes 6,5 miliard korun. Byznys noviny [online]. 2019-06-03 [cit. 2019-07-22]. Dostupné online.
- ↑ Státní zemědělský fond zastavil výplaty dotací pro Agrofert a firmy Tomanovy rodiny. E15.cz [online]. [cit. 2019-07-22]. Dostupné online.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Státní zemědělský intervenční fond na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
- Oficiální webové stránky národní značky kvality KLASA
- Oficiální webové stránky národní značky kvality Regionální potravina Archivováno 6. 5. 2019 na Wayback Machine.
- Státní zemědělský intervenční fond na Facebooku
- Státní zemědělský intervenční fond na Instagramu
- Státní zemědělský intervenční fond na X (dříve Twitteru)
Média použitá na této stránce
Autor: Larissa1986, Licence: CC BY-SA 4.0
Objem vynaložených finančních prostředků
Logo, Státní zemědělský intervenční fond
Autor: JiriMatejicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha - Nové Město, Václavské náměstí 52, SZIF
The copyright symbol drawn in SVG. Image version of the symbol ©.