Státní znak Dánska

Dánský státní znak
Informace
Subjekty oprávněné užívat znakDánskoDánsko Dánsko
Přijato5. července 1972

Státní znak Dánska se třemi lvy je od roku 1959 jediný státní znak země. Znak reprezentuje celé Dánsko a je používán jako jeho národní znak. Velký resp. královský znak je užíván jako znak královny a vládnoucí dynastie.

Verze znaku

Státní znak

Státní znak tvoří zlatý štít se třemi modře zabarvenými kráčejícími lvy. Mezi nimi je devět červených srdíček. Na štít znaku je položena královská koruna. Z toho znaku vycházeli i Estonci při vytváření svého státního znaku. Tři modří kráčející lvi jsou totiž ve znaku estonského Tallinnu, který založil král Valdemar II. Vítězný. A jelikož státní znak Estonska vychází ze znaku Tallinnu je podobný státnímu znaku Dánska.[1]

Královský znak

Královský znak Dánska

Královský znak má čtvrcený štít pomocí kříže ze státní vlajky. V jeho první a čtvrtém poli jsou tři modří kráčející lvi s devíti srdíčky. V poli druhém jsou pouze dva modří lvi na zlatém podkladu. Třetí pole královského znaku je půleno v horní části a polceno v dolní části. Horní modré pole obsahuje tři zlaté koruny – znak Švédska. V heraldicky pravém dolním poli je na modrém podkladu stříbrný beran – znak Faerských ostrovů a v levém dolním poli je stříbrný medvěd na modrém podkladu – znak Grónska. Do středu celého královského znaku je položen srdeční štítek, který zobrazuje dvě červená břevna na zlatém poli symbolizující dynastii Oldenburků

Jednotlivé znaky z královského znaku
Srdeční štítek1. a 4. pole2. pole3. pole nahoře3. pole vlevo3. pole vpravo

Znaky ostatních členů král. rodu

Znak korunního prince Frederika je stejný jako královský znak, až na purpurovou barvu a korunu. Znak prince Joachima je stejný jako královský znak, až na půlený srdeční štítek, jehož jedna půlka zahrnuje znak dynastie Oldenburků a druhá znak hrabat de Laborde de Monpezat.

Historie znaku

Odkazy

Reference

  1. BROŽEK, Aleš. Lexikon vlajek a znaků zemí světa. Praha: Kartografie Praha, 2003. ISBN 80-7011-776-1. Kapitola Dánsko, s. 53. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Coat of arms of Joachim, Prince of Denmark.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of Prince Joachim of Denmark
Arms of Sweden no crown.svg
This coat of arms was drawn based on its blazon which – being a written description – is free from copyright. Any illustration conforming with the blazon of the arms is considered to be heraldically correct. Thus several different artistic interpretations of the same coat of arms can exist. Sometimes, the design officially used by the armiger is likely protected by copyright, in which case it cannot be used here.
Individual representations of a coat of arms, drawn from a blazon, may have a copyright belonging to the artist, but are not necessarily derivative works.
Coat of arms Greenland.svg
Coat of Arms of Greenland
Coat of arms of South Jutland.svg
Autor: Valentinian, Licence: CC BY-SA 3.0
Historical coat of arms of South Jutland (also known as Slesvig / Schleswig).
Blazon: Or, two lions passant in pale Azure armed Or langued Gules.
Royal coat of arms of Denmark (1903–1948).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Danish Royal House from 1903-1948, and HM Kings Christian IX, Frederick VIII, Christian X, Frederick IX of Denmark.
De Gothers våben.svg
Autor: Valentinian, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms representing the Danish kings' historical title as King of the Goths. It was later perceived as the arms of Jutland which is why a similar insignia features on the stern of the Fregatten Jylland museum frigate in Ebeltoft, Denmark.
Royal Coat of Arms of Denmark (1948-1972).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Frederik IX of Denmark's royal arms after 1948 (also designated as the "greater coat of arms" until 1959, when its use was reserved for the monarch rather than the Danish state). Unlike the arms of his daughter, Queen Margrethe II, this arms contains insignia corresponding to the medieval titles of "King of the Wends" [lindworm] and "King of Goths" [lion and hearts] and the ducal titles relating to Holstein [nettle leaf], Stormarn [swan], Dithmarsch [knight], Lauenburg [horse's head], and Delmenhorst [cross]. The use of the preceding symbols ended in 1972 when the current monarch ascended the throne. The arms of the cross between the main quarters of the shield are curved indicating a relation to the Order of the Dannebrog. In 1972, the arms of this cross were straightened out to imitate the Danish flag rather than the royal order. Except for various changes in the third quarter of the shield, all versions of the Danish "greater coat of arms" from 1819 to 1972 have otherwise been identical. 2. What is the national coat of arms?
Royal coat of arms of Denmark (1819–1903).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Danish Royal House from 1819-1903, and HM Kings Frederick VI, Christian VIII, Frederick VII and Christian IX of Denmark.
Arms of Denmark.svg
Autor: Valentinian, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Denmark.
Blazon: Or, three lions passant in pale Azure crowned and armed Or langued Gules, nine hearts Gules.
Coat of arms of the Crown Prince of Denmark.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Crown Prince of Denmark, used by HRH Crown Prince Frederick
Royal coat of arms of Denmark.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal arms of Denmark from 1972.