Stéla

(c) Rama, CC BY-SA 3.0 fr
Mezopotámská stéla k vítězství Naram Sina (akkadské období, cca 2350 př. n. l.
Staroegyptská pohřební stéla

Stéla (z řečtiny στήλη, stélé) je kamenný nebo dřevěný památník postavený na obětišti, na náhrobku nebo v památném místě.

Typy a výzdoba

Většinou má podobu stojící ploché desky, která je delší na výšku. Může být zdobena malbou, reliéfem nebo tesaným znakem, znaky, či nápisem. Nápis zmiňuje základní údaje, buď o zemřelém, především jméno a titul či funkci, nebo o pamětní funkci stély. Obdobným typem památníku je obelisk, který může být také plochy, častěji má tvar jehlancový, sloupový nebo je pilířem.

Historická chronologie

Stély jsou dochované po celém světě a v mnoha kulturách od pravěku až po současnost.

  • Mezopotámie – stély panovníků s reliéfní scénou vítězného boje, lovu nebo s panovníkem pod ochranou bohů; nemusí mít proporce na výšku ani pravidelný geometrický tvar.
  • V egyptologii je jako stéla označován širší okruh památek z území Egypta, severního Súdánu a Etiopie, zahrnujících i skalní nápisy.[1]
  • Antické stély řecké a římské - mohou mít také podobu hermovky (s hlavou boha Herma, později s podobiznou zemřelého)
  • Kamenné stély se v některých prehistorických a historických kulturách nazývají hieroglyfy, mohou být tesané na skále nebo na ležícím kameni.
  • Stéla označující umělecké dílo, zpravidla až v novověku, často moderní abstraktní dílo; může mít členitý obrys a vrtané nebo tesané otvory (např. Henry Moore, Karel Hladík, Jindřich Wielgus).
    • Litopunktura (angl. lithopuncture) je typ stély zavedený v současném sochařství. Má tesané drobné znaky, piktogramy a nápisy, někdy působí neuspořádaně či nahodile. Tvorbě se věnuje například slovinský sochař Marko Pogačnik (Murska Sobota)

Významné historické stély

Galerie

Odkazy

Reference

  1. VERNER, Miroslav; BAREŠ, Ladislav; VACHALA, Břetislav. Encyklopedie starověkého Egypta. Praha: Libri, 2007. 528 s. ISBN 978-80-7277-306-0. S. 449. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

ElBaul.jpg
Autor: HJPD, Licence: CC BY 3.0
El Baúl, Cotzumalguapa, Guatemala
Museo Carlos Pellicer 04.JPG
Autor: Alfonsobouchot, Licence: CC BY-SA 3.0
Cara posterior de la Estela 1 de Moral Reforma donde aparece un gobernante cuyo nombre no es legible, y que sería aliado o subordinado al rey de Moral Reforma, y se le ve golpeando a varios prisioneros. Museo Regional de Antropologia Carlos Pellicer Cámara. Villahermosa. Tabasco. México.
Museum Afyonkarahisar 03.jpg
Autor: Ingeborg Simon, Licence: CC BY-SA 3.0
Archäologisches Museum, Afyonkarahisar, Zentraltürkei, hethitische Stele von Kocaoğuz
La Dame de Saint-Sernin.jpg
Statue-menhir dit « la Dame de Saint-Sernin », découverte en 1888 a Saint-Sernin-sur-Rance, et aujourd'hui conservée au musée Fenaille de Rodez (Aveyron).
Oststelen Puchheim.JPG
Stelen mit den Wappen von Ostpreußen, Westpreußen, Sudetenland, Oberschlesien, Niederschlesien und Pommern in Puchheim, Ecke Birkenstraße/Bürgermeister-Ertl-Straße im Ortsteil Puchheim-Bahnhof.
P1050763 Louvre code Hammurabi face rwk.JPG
Autor: Mbzt, Licence: CC BY 3.0
Code de Hammurabi, roi de Babylone ; face avant.
Hilarri-4symb.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Asp. assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Hilarri in Bidarray, Lower Navarre, French Basque Country. Own work 2006.
Stela aksum.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0