Stíny plamenů

Stíny plamenů
Základní informace
PůvodČesko Plzeň, Česko
ŽánryBlack metal
Aktivní roky1998 – současnost
VydavatelNaga productions
Příbuzná témataTrollech
Umbrtka
War for war
Quercus
Webstinyplamenu.net
Současní členové
Lord Morbivod
Lord Egon
Lord Sheafraidh
Lord Opat
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stíny plamenů jsou česká kapela z Plzně hrající black metal. Počátky sahají až do data 1998, kdy kapelu jako svůj sólový projekt založil plzeňský kytarista Lord Morbivod a zůstal jediným členem skupiny až do roku 2005, kdy se přidali kytarista Lord Egon a bubeník Lord Sheafraidh. Do této doby nahrával veškeré nástroje sám Morbivod, pouze s pomocí externích vokalistů, kteří nahrávali zpěv některých postav. Než se přidali druzí dva členové, stihl Morbivod nahrát dvě dema a tři plnohodnotná alba. V květnu 2006 se do kapely přidala zpěvačka Felis a na začátku roku 2008 koncertní kytarista Lord Oblomov.

Diskografie

Nultá dema

  • Povstání temnot – 1998
  • Černé vody odpadní – 1998
  • Pán Čistírenský – 1999
  • Místo pohřbu zbytků všech svatých – 1999
  • Black metal pro Pána z Čistírny – 1999
  • PoráŘka hlavy církve – 1999

Alba

  • Blackmetalové peklo ve špíně kanalizační vody – demo CD – 1999
  • Pokles do temnot kanalizačních hlubin – demo CD – 2000
  • Ve špíně je pravda – CD – 2001 – Barbarian Wrath
  • Rány Černým Kovem – CD – 2002 – Barbarian Wrath
  • Dive into the Wastewater… – CD – 2004 – Barbarian Wrath
  • Železo krvácí – CD – 2005 – Barbarian Wrath
  • DVD live AFOD 2005 – DVD
  • Odpadní Galerie – CD – 2007 – Naga productions
  • Mrtvá komora – CD – 2009
  • Výprava za pravdou špíny – CD – 2011 – Nově nahrané skladby z alba "Ve špíně je pravda"
  • Propadlé vody – 2014
  • Šum v pološerech – 2015
  • 20 let kanalizačních zmetků - EP - 2018
  • Záře zápalných šňůr - 2020
  • Jediný poskvrněný přítok - 2021

Čistírenský příběh

Syrová a zběsilá hudba a texty SP zpívané několika variantami metalového growlu vytváří ucelený příběh, v němž ožívají fiktivní postavy z plzeňských stok a kanalizačních sítí. Veškeré písně se věnují proudu příběhu nebo detailnějšího popisu postav, sami hudebníci se stylizují do Lordů z Čistírny, velebících odpadní vodu, stoky, špínu a Satana a bojujících proti Jehovistům a Vodárně, která představuje jejich pitný a čistý protějšek. Odtud přízvisko, které Morbivod této hudbě dal – black metal odpadních vod.

Základními postavami příběhu odehrávajícího se na čtyřech prvních albech (resp. na dvou demo CD a dvou albech), jsou manželská dvojice Pána z Čistírny a Paní z Vodárny – na začátku ještě žijící spolu v míru – a jejich děti „odpadní vodou odkojené“ – Mistr Jímač a Syn Poklopů. Na počátku jsou znát počáteční rozkoly mezi „špinavým“ Synem Poklopů a „čistou“ Paní z Vodárny, avšak jinak slouží první demo Blackmetalové peklo ve špíně kanalizační vody pouze k představení postav a naznačení dalších dějů.

Na druhém demu s názvem Pokles do temnot kanalizačních hlubin dochází v příběhu v velkému zvratu, když se ukazuje, že Paní z vodárny je zrádkyně a Jehovistka. Její vinou umírá Mistr Jímač, Pán z Čistírny se ve smutku odebírá do nejhlubších nádrží a Syn Poklopů vyhlašuje válku Vodárně. Na pomoc si zve svého přítele, Vévodu z Libkanu, a na konci zabíjí Vodárenskou Paní úderem kanalizačního poklopu do hlavy.

Na již plnohodnotném albu Ve špíně je pravda příběh pokračuje dosud neukončenou válkou s Vodárnou, jelikož všichni zrádci ještě nebyli polapeni. Objevují se dokumenty o plánovaném zabití Mistra Jímače, který je záhy oživen a rozpoutává boj, který je ukončen na dalším albu Rány Černým Kovem – Vévoda z Libkanu se vrací aby pomohl plzeňským Lordům v boji, z Prahy přijíždí tajemný Ing. Möbius a společně s další postavou, panem Nesnídalem, vypracovávají válečný plán na konečné zničení Vodárny, což se stane a tetralogie se tímto uzavírá.

V pořadí třetí album Dive into the Wastewater… je reedicí prvních dvou dem, Blackmetalového pekla ve špíně kanalizační vody a Poklesu do temnot kanalizačních hlubin.

Album Železo krvácí obsahuje čtyři samostatné skladby a „Trilogii Emgancatus“, kratší příběh o návratu pravé Paní z Vodárny a spolupráci čistírenských šlechticů s Ing. Möbiem při vyhnání nezvaného Lorda Zentisrofa.

Na pátém albu Odpadní galerie vystupují Syn Poklopů, Mistr Jímač a Emgancatus, avšak nějaký příběh se zde objevuje jen v náznacích. Hlavním tématem alba je tetralogie popisující historii budování stok a čištění vody v Praze.

Zvradla a jiné prasečiny…

Velmi významnou součástí textů SP je používání názvů a termínů, které jsou nezvyklé nebo dokonce zcela vymyšlené. Kontribucí kapely do slovní zásoby českého jazyka je slovo zvradla (plurál, v singuláru se nevyskytuje), popsané Morbivodem takto: "Zvradla jsou místa (eventuálně místnosti) ve starých stokách, kde se za obrovského hluku mísí odpadní voda s krví, stoky přivádějí špínu ze všech stran, všechno se to tam zběsile mele a deformuje (tzn zvradlí). Na zvradlech je zdánlivý zmatek, je to však velice specifický „zvradelní“ řád."

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“