Stříbrník (Ralská pahorkatina)

Stříbrník
Vrcholová čedičová skaliska na Stříbrníku
Vrcholová čedičová skaliska na Stříbrníku
Vrchol510 m n. m.
Prominence112 m ↓
Izolace4,8 km → Malý Vápenný
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Ralské pahorkatiny
PoznámkaPřírodní památka Stříbrník, kruhový rozhled
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Podještědská pahorkatina / Křižanská pahorkatina / Žibřidická část[1]
Souřadnice
Stříbrník
Stříbrník
Horninačedič, pískovec, slínovec
PovodíPloučnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stříbrník (510[2] m n. m.), německy Silberstein, je vrch v okrese Liberec, ležící asi 1 km jihozápadně od Žibřidic, na stejnojmenném katastrálním území, jihovýchodně od Jablonného v Podještědí.

Popis vrchu

Pohled z vrcholu Stříbrníku směrem na Lužické hory

Je to výrazný neovulkanický suk s vrcholovým skalnatým hřbítkem směru SZJV, podmíněným vypreparovanou výplní žíly z olivinického čediče, se skalkami a mrazovými sruby v sloupcovitě odlučné hornině, vytvářející ve svém průřezu neobvyklé nepravidelné mnohohrany (tři morfologicky výrazné, samostatně vzniklé a vůči sobě paralelně posunuté vrcholy). Jsou zde též tufové aglomerace a kontaktní metamorfózy podložních pískovců a slínovců. Vrch je částečně zalesněný převážně smrkovými porosty, při vrcholu jsou křovinné formace (včetně jednoho jedince tisu červeného). Úpatí je zorněno.[3][4]

Ze zpřístupněné vrcholové skalky je kruhový rozhled na Ralsko, Ještěd, prakticky celé Lužické hory aj. Pod vrcholovou skálou je chatka.

Ochrana přírody

Vrcholová partie byla v roce 1968 vyhlášena za přírodní památku Stříbrník, spravovanou od roku 2003 Libereckým krajem. Nachází se zde hnízdiště výra velkého a krkavce velkého.

Geomorfologické zařazení

Vrch náleží do celku Ralská pahorkatina, podcelku Zákupská pahorkatina, okrsku Podještědská pahorkatina, podokrsku Křižanská pahorkatina a Žibřidické části.[1]

Přístup

Na vrchol vedou tři cesty. Od severu ze Žibřidic to je zeleně značená turistická stezka vedoucí přes pole a kolem jelení obory, ze západní části obce je to žlutě značená stezka, jdoucí po svahu Pěnkavčího vrchu a dále na vrchol Stříbrníku a poslední nejdelší přístup je od jihu z obce Útěchovice po zelené značce přecházející přes sousední Útěchovický Špičák (500 m).[5]

Odkazy

Reference

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-08]. Dostupné online. 
  3. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  4. PP Stříbrník [online]. AOPK ČR [cit. 2013-11-03]. Dostupné online. 
  5. Mapy.cz [online]. Seznam.cz [cit. 2013-11-03]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Stribrnik.JPG
Autor: Björn Ehrlich, Licence: CC BY 3.0
Gipfel des Silberberg (Stribrnik), Blick zum Lausitzer Gebirge