Stříbrník (přírodní památka, okres Liberec)

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Stříbrník
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Základní informace
Vyhlášení1. ledna 1968
VyhlásilOkresní národní výbor Liberec
Nadm. výška470–510 m n. m.
Rozloha0,79 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresLiberec
UmístěníKřižany (k. ú. Žibřidice)
Souřadnice
Stříbrník
Stříbrník
Další informace
Kód422
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Stříbrník je přírodní památka v katastrálním území Žibřidice západně od obce Křižany v okrese Liberec v Libereckém kraji. Nalézá se na vrcholu čedičového vrchu Stříbrník (510[3] m n. m.). Chráněné území je ve správě Krajského úřadu Libereckého kraje.[4]

Předmět ochrany

Důvodem ochrany je zachování vypreparovaného vrcholu čedičové kupy, tvořeného zbytkem sopouchu se třemi morfologicky výraznými, samostatně vzniklými a vůči sobě paralelně posunutými vrcholy. Kromě ukázky složité tektonické stavby čedičového tělesa, projevující se mj. klasicky vyvinutou sloupcovou odlučností, jsou předmětem ochrany i doprovodné fenomény třetihorního vulkanismu – tufové aglomerace a kontaktní metamorfózy pískovců a slínovců.

Geologie a mineralogie

Vrcholové partie Stříbrníku

Těleso je tvořeno slabě olivinickým, nefelinickým bazanitem.  V podloží se nacházejí svrchnokřídové pískovce české křídové tabule. Pozoruhodný geologický útvar, který je tvořen spojením neovulkanických sopouchů s několika navzájem posunutými částmi žilného tělesa, vznikl v důsledku tektonického porušení těchto pískovců. Hornina místy obsahuje až 3 cm velké vyrostlice agregátů rhönitu, které vznikly přeměnou krystalů amfibolu.[5]

Dostupnost

Podél východního úpatí Stříbrníku prochází z Žibřidic do Útěchovic zeleně značená turistická cesta, z níž od rozcestí Pod Stříbrníkem vede odbočka k vrcholu. Po stejné cestě kolem vrchu Stříbrník vede též cyklostezka č. 3046.[6] Ze zpřístupněné vrcholové skalky je kruhový rozhled na Ralsko a Ještěd a větší část Lužických hor.

Území není příliš zatíženo turistickým ruchem, v rámci volnočasových aktivit přichází v úvahu jeho využití v rámci geocachingu, v žádném případě ale ne pro horolezeckou činnost.[7]

Odkazy

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Common Database on Designated Areas. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-08]. Dostupné online. 
  4. PP Stříbrník [online]. AOPK ČR [cit. 2017-07-03]. Dostupné online. 
  5. VALEČKA, Jaroslav. Stříbrník [online]. Praha: Česká geologická služba, 1994 [cit. 2017-07-03]. Dostupné online. 
  6. Stříbrník na mapy.cz
  7. ŠPIKLOVÁ, Klára. Návrh plánu péče o zvláště chráněné území přírodní památka Stříbrník 2015 - 2024 [online]. Liberec: Krajský úřad Libereckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, 2012-12-20 [cit. 2017-07-03]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.