Stříbrný vrch (Novohradské hory)

Stříbrný vrch
Tor na vrcholu Stříbrného vrchu
Tor na vrcholu Stříbrného vrchu
Vrchol936 m n. m.
Prominence54 m ↓ u Okružní cesty
Izolace2,1 km → Vyhlídka (Novohradské hory)
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříNovohradské hory / Pohořská hornatina / Žofínská hornatina
Souřadnice
Stříbrný vrch
Stříbrný vrch
Horninažula weinsberského typu
PovodíMalše
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stříbrný vrch (německy Gross Aibenberg) je součástí výrazného hřbetu mezi Pohorskou Vsí a Žofínem v Novohradských horách, dosahuje nadmořské výšky 936 metrů. Nachází se čtyři kilometry jihovýchodně od Pohorské Vsi a jeden kilometr západně od česko-rakouské hranice.

Geologie a geomorfologie

Skalní základ Stříbrného vrchu tvoří jednotvárná série moldanubika, z níž zde vystupuje moldanubický pluton, zastoupený středně zrnitou porfyrickou biotitickou žulou weinsberského typu, ve vrcholových polohách s menšími intruzemi biotitické žilné žuly a žilného křemene. Ve vrcholových partiích Stříbrného vrchu se nachází rozsáhlá kryoplanační terasa (150 × 150 metrů), z níž vystupuje mohutný tor. Okraje kryoplanační terasy jsou tvořeny mrazovými sruby, zvětralou skalní hradbou a balvanovitými sutěmi a kamennými proudy. Mezi četnými skalními útvary na jižním svahu se nalézá útvar hřibovitého tvaru.[1] Na mírnějším severozápadním až severním svahu se vyskytuje koncentrace pramenišť.[2]

Přírodní rezervace

Stříbrný vrch je součástí přírodní rezervace Pivonické skály. Předmětem ochrany jsou relativně přirozené porosty acidofilních a květnatých bučin, s charakteristickým floristickým složením a druhově početnou avifaunou.

Přístup

Na Stříbrný vrch nevede žádná značená cesta a přístup je proto orientačně náročnější. Z jihu vede pod Stříbrný vrch zpevněná cesta od bývalé osady Terčí Huť. Z této cesty pak vychází Okružní cesta, která v nadmořské výšce cca 880 m Stříbrný vrch obkružuje. V závěrečném úseku výstupu z jižní strany na skalnatý vrchol jsou zachované kamenné schody, které jsou dokladem, že před druhou světovou válkou byl Stříbrný vrch, podobně jako nedaleký Pivonický vrch, vyhledávaným turistickým cílem. Z této doby se také dochoval buquoyský pomník v podobě kamenné mohyly s nápisem Karl Georg’s Tanne 1927 stojící 110 metrů severně od vrcholu.

Reference

  1. ČÍŽEK, Ondřej. Morfometrická analýza Novohradských hor. České Budějovice, 2008. 87 s. Diplomová práce. Pedagogická fakulta JČU. Vedoucí práce Jiří Rypl. s. 42. Dostupné online.
  2. WIMMER, Jiří. Plán péče o EVL/ZCHÚ Žofínský prales – Pivonické skály. [s.l.]: NaturaServis, 2014. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Stříbrný vrch (Novohradské hory) 01.jpg
Autor: Dingoa, Licence: CC BY-SA 4.0
Tor na vrcholu Stříbrného vrchu v Novohradských horách