Střelecký ostrov (Litoměřice)
Střelecký ostrov | |
---|---|
(c) Miraceti, CC BY-SA 3.0 Soutok Labe a Ohře, fotografie pořízená z Tyršova mostu, úplně vlevo Střelecký ostrov | |
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de Střelecký ostrov | |
Stát | Česko |
Topografie | |
Zeměpisné souřadnice | 50°31′53″ s. š., 14°8′21″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Střelecký ostrov v Litoměřicích je říční ostrov při řece Labi, jeden ze dvou místních říčních ostrovů (druhý západní ostrov se nazývá Písečný).
Historie
Ostrov, v minulosti známý i pod svým německým názvem Schutzen-Inseln (či anglicky Shooters’ Isle), je mezinárodně proslaven návštěvou filipínského národního hrdiny Josého Rizala[1] a jeho přítele Maximo Violy v roce 1887. Již v té době byl znám jako místo pro nedělní obědy v místní restauraci.
Popis ostrova
Nalézá ze v jihovýchodní části města a měří na délku zhruba 800 metrů a na šířku v nejširším místě u letního kina bezmála 200 metrů. Ostrov je využíván především pro rekreaci, sport, oddech občanů a návštěvníků města, v menší míře též pro komerční a hospodářskou činnost. Jeho východní část proti proudu Labe má povahu anglického parku až lesoparku se vzrostlými stromy. Nejvýznamnějším objektem této části ostrova je letní kino a malá restaurace, které slouží i pro pořádání koncertů a hudebního festivalu. Nedaleko kina se nachází dřevěný secesní altán. Prostřední části ostrova dominují zejména různá sportoviště - veslařský klub Slavoj Litoměřice, tenisové dvorce, jachtařská loděnice, nalézá se zde i malý autokemp a dále také dům místních rybářů. Ve východní části ostrova se nachází na jeho severozápadní straně velký strojní mlýn (původně před rokem 1990 v majetku státního podniku Mlýnský průmysl, později v majetku firmy UNIMON a později společnosti Odkolek - vyrábí se zde značková mouka Ramill), v těsné blízkosti mlýna je malé cvičiště pro biketrial. Zbytek plochy má parkovou úpravu, je ozdoben třemi plastikami, před povodní v roce 2002, kdy se celý ostrov ocitl více než 2 metry pod labskou vodou, zde bývala malá zahrádkářská osada. Obě části ostrova jsou využívány také jako dráha pro inline bruslení. V současnosti je ostrov využíván i jako plocha, kde se koncem září koná litoměřické vinobraní. V červnu 2013 ostrov opět kompletně zatopila další velká povodeň na Labi i na blízké řece Ohři.
Doprava
- přes západní část ostrova prochází Tyršův most propojující oba labské břehy, pod mostem se nachází parkoviště
- říční kotviště zde mají i osobní výletní lodě zajišťující rekreační plavbu po Labi
- východní částí ostrova rovněž prochází Labská cyklotrasa
Přístupové cesty
- motorová vozidla vjíždí přes silniční můstek v severozápadní části ostrova, který sem vede z Labské ulice, za můstkem pak tato místní komunikace přechází ve Velkou Mlýnskou ulici (jediná ulice na ostrově)
- cesta pro pěší a cyklisty (cyklostezka) sem vede od podjezdu a podchodu pod železniční tratí z Lysé nad Labem do Ústí nad Labem u dolního vlakového nádraží přes lávku (prostředek ostrova)
- přístup do objektu mlýna zajišťuje soukromá lávka pro pěší
- cyklisté a pěší chodci mají k dispozici i malou lávku u východní špičky ostrova (cyklostezka)
Odkazy
Reference
- ↑ Archivovaná kopie. joserizal.nhcp.gov.ph [online]. [cit. 2015-01-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-19.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Střelecký ostrov na Wikimedia Commons
- Přístaviště na Střeleckém ostrově v Litoměřicích Archivováno 19. 11. 2009 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Sefjo, Licence: CC BY-SA 3.0
Park s dřevěným secesním altánem na Střeleckém ostrově v Litoměřicích.
(c) Miraceti, CC BY-SA 3.0
Panorama soutoku Labe a Ohře v Litoměřicích. Pohled z Tyršova mostu proti proudu, vlevo Střelecký ostrov a Labe, vpravo Ohře, centrum města vlevo za zády pozorovatele. Vzdálenost od stanoviště pozorovatele k ostrohu na soutoku je přibližně 120 m, šířka Ohře v místě soutoku zhruba 45 m, šířka hlavního řečiště Labe kolem 135 m.