Střetnutí u Teplé

Střetnutí u Teplé
konflikt: Třicetiletá válka
Střetnutí u Teplé na rytině Matthäuse Meriana, 1647
Střetnutí u Teplé na rytině Matthäuse Meriana, 1647

Trvání7. září21. září 1647
MístoTeplá, Čechy
Souřadnice
Výsledektaktické vítězství císařské armády a odvrácení švédského postupu
Strany
Švédsko ŠvédskoSvatá říše římskáSvatá říše římská Svatá říše římská
Velitelé
Carl Gustav WrangelPeter Melander von Holzappel

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střetnutí u Teplé bylo menším pozičním válečným střetem mezi císařskými oddíly vedenými hrabětem Peterem Melanderem von Holzappelšvédskou armádou generála Carla Gustava Wrangela během švédského tažení do Čech na konci třicetileté války. Odehrálo se mezi 7. a 21. zářím roku 1647 v okolí města Teplá na Chebsku, nedlouho po svedení bitvy u Třebele. Ačkoli během ní nedošlo k většímu střetu[1] a boj se vesměs omezil na dělostřelecké odstřelování opevněných pozic, skončila taktickým vítězstvím císařské armády, která neumožnila postup tažení švédského vojska do vnitrozemí a obrátila tak Švédy na ústup do Saska.

Pozadí

Na jaře roku 1647 zahájila švédská armáda pod velením generála Wrangnela tažení, během něhož po třítýdenním obléhání dobyla dne 17. července Cheb. Císařské vojsko vedené hrabětem Peterem Melanderem von Holzappel, Raimundem MontecuccolimJohannem von Werth, které původně táhlo na pomoc obleženému městu, se od 27. července pokoušelo město získat zpět, ale po dvou týdnech se stáhlo k Plzni. Rozsáhlejší boje pak proběhly v okolí hradu Třebel nedaleko Tachova, kde se po dílčích bojích obě armády utkaly v hlavním střetu 22. srpna v bitvě u Třebele.[2] Zde utrpělo Wagnerovo vojsko porážku a 5. září pak vyklidilo své pozice a vydalo se směrem k severu s cílem pokusit se o další průlom do českého vnitrozemí směrem ku Praze.

Průběh

Švédové potom 5. září opustili ležení a odtáhli k Tachovu. Během dvou dnů postoupili asi dvacet kilometrů a 7. září z východu od Úterý a Vidžína přitáhli k městu Teplá, které obsadili. Císařské vojsko posílené o pomocné oddíly Chorvatů[3] postupovalo souběžně se švédskou armádou, na východ od nich, dorazilo na místo později a záhy vybudovalo opevněné pozice a dělostřelecké baterie asi kilometr od města. Stejně tak Švédové vybudovali okolo východního okraje města obranné valy a baterie. Prostor bitevního pole se ale ani jedné z bojujících stran nejevil jako k většímu střetu vhodný. Nezdarem pak skončily švédské pokusy o dobytí vyvýšených pahorků na jih a východ od města, nedaleko tepelského kláštera. S blížící se zimou a slábnoucím zásobováním se nakonec švédská armáda smířila s nezdarem postupu tažení, své pozice okolo 21. září vyklidila[4] a poté s koncem září pochodem přes ŽatecKadaň opustila Čechy.[2]

Ztráty na obou stranách zde patrně dosáhly výše maximálně desítek padlých vojáků na obou stranách. Město Teplá a řada dalších obcí v okolí byly Švédy či císařskými vojáky vyrabovány a vypleněny.[5]

Památky bitvy

Střetnutí u Teplé, stejně jako bitvu u Třebele, zachytil Matthäus Merian na jedné ze svých mědirytin, jejichž věrohodnost prokázal terénní průzkum krajiny. Několik reliktů polních opevnění se podařilo lokalizovat.

Reference

  1. SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého: Plzeňsko. Svazek XIII. Praha: Jiří Čížek – ViGo agency, 2000. 250 s. Kapitola Třebel hrad, s. 131–133. 
  2. a b MATOUŠEK, Václav. Bitva u Třebele ve světle terénního výzkumu. Hláska. 2003, roč. XIV, čís. 4, s. 57–59. Dostupné online. ISSN 1212-4974. 
  3. S.R.O, Turistika cz. Bitevní pole u Teplé. www.turistika.cz [online]. [cit. 2021-10-02]. Dostupné online. 
  4. Třicetiletá válka - Bitva u Třebele - TAGGMANAGER.CZ. m.taggmanager.cz [online]. [cit. 2021-10-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-10-02. 
  5. Historie města v datech - Oficiální stránky města Teplá. www.tepla.cz [online]. [cit. 2021-10-02]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

  • Třebel a okolí, okr. Tachov, Plzeňský kraj [online]. Archeologický ústav AV ČR [cit. 2020-10-31]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Banner of the Holy Roman Emperor with haloes (1430-1806).svg
Autor: David Liuzzo, eagle by N3MO, Licence: CC BY-SA 3.0
Banner of the Holy Roman Empire, double headed eagle with halos (1400-1806)
Battle of Teplá, Merian.png
Autor: Matthäus Merian, Licence: CC BY-SA 4.0
Battle of Teplá (printed engraving, Topographia Bohemiae Moraviae et Silesiae) by Matthäus Merian
Sweden-Flag-1562.svg
Swallow-tailed flag used between the reign of Gustav I of Sweden until c. 1650, when it was succeeded by a triple-tailed flag.