Stůl

Schéma stolu
Fryžský stůl, Gordion, 7. stol. př. n. l., rekonstrukce
Pozdně středověký stůl, Tyrolsko kolem 1500
Jídelní stůl s trnožem a intarzovanou výzdobou, Nizozemí 18. století
Konzolový stolek období biedermeieru

Stůl je druh nábytku tvořený horní deskou a nohou či nohami, někdy má desku podloženou lubem či doplněnou zásuvkou nebo zásuvkami. Je vyráběn ze dřeva zejména smrků, buků a dalších dřevin, může však být vyráběn i z plastu nebo železa. Používá se k odkládání či ukládání předmětů, dále pro stolování nebo k práci. Má mít obvyklou nebo pohodlnou výšku, někdy variabilně nastavitelnou.

Využití

Stůl může být používán pro odkládání či ukládání věcí, jídla a nádobí a náčiní během konzumace, nádob na nápoje, knih (zvláště velkých a těžkých), rozkladatelných map, papírů během psaní a čehokoliv co vyžaduje mít k dispozici více předmětů. Předměty mohou být položeny na stole stále, např. televizor, počítač, dekorace (např. ubrus, pokrývající obvykle celý stůl) atd. Prostírání, tj. uspořádání nádobí a potravin na stole je dáno především tradicí.

Podle materiálu

  • Dřevěný stůl – nejčastější pro interiéry
  • z kombinovaných materiálů, nejčastěji dřevo vykládané kovem, kostí, perletí, želvovinou
  • Kamenný stůl – v exteriéru
  • plastový či hliníkový – moderní, skládací

Rozdělení podle účelu

  • Psací stůl - používá v pracovnách, domácnostech, učebnách (katedra pro učitele) i na úřadech; stojací: může mít šikmou desku.
  • Jídelní stůl - slouží ke stravování v domácnosti, školní jídelně, restauraci.
  • Rozkládací stůl, pro zahradní oslavy a snadný transport, např. pro kemping.
  • Konferenční stůl, slouží k odkládání během sezení na pohovce, sedací souprava
  • Pracovní stůl řemeslnický, např. řeznický k porcování masa, truhlářský, tzv. ponk
  • Hráčský stůl či stolek, např. šachový či karetní, míval v rozích desky prohlubně pro žetony nebo mince; má mít stabilní nohy, aby nemohlo dojít k posunu předmětů
  • Obětní stůl (menza) - součást oltáře v kostele
  • Dekorační stůl - ve společenských prostorách: může být konzolový přízední, o jedné či dvou nohách nebo zavěšený na stěně a sklápěcí.
  • Sváteční stůl - Vánoce a Velikonoce a pod.

Rozdělení podle způsobu podepření nebo uchycení

  • stoly konzolové jsou ukotvené ve zdi a mohou mít také nohy.
  • stoly s nohama.
  • stoly bez nohou zavěšené na lanech nebo tyčích ve stropu.

Z pohledu mechaniky, jestliže klasický stůl postavený na podlahu má tři jen tři nohy, pak je to staticky určitá konstrukce. Pokud má klasický stůl více něž tři nohy, pak je to úloha staticky neurčitá konstrukce.

Zajímavost

Tradiční stoly v Japonsku nazývané chabudai jsou nízké, někdy mají kruhový tvar a používají se na konzumaci čaje a jídla tak, že stolovník u nich sedí na zemi.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • Zdeněk Wirth, František Cimburek, Karel Vladimír Herain: Dějiny nábytkového umění I., II. reprint Argo Praha 1995

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Inlaid table from Tumulus MM, Gordion, Turkey. Reconstruction drawing, Elizabeth Simpson.tif
Autor: Elizabeth Simpson, Licence: CC BY-SA 4.0
Reconstruction drawing of the inlaid table from Tumulus MM, Gordion, Turkey, eighth century B.C. Drawing by Elizabeth Simpson.
Tafel, belijmd met verschillende houtsoorten, rustend op balustervormige poten verbonden door een dubbel Y-vormig kruis..jpeg
Tafel belijmd met konings-, ebbe-, palissander- en esdoornhout en andere houtsoorten op een eikenhouten kern. De balustervormige poten zijn door een geslingerd dubbel Y-vormig kruis verbonden. Alle oppervlakken zijn met bloemenmarqueterie gevuld. Het blad vertoont een breed uitgemeten bloemenmand op een tafel, versierd met een fries, gevuld met door bandwerk verbonden bladvoluten, waartussen een zwaan en een andere vogel. In de linker- en rechterbovenhoek een vlinder en vogel.; Iconclasscode: 48A98333; Iconclasscode: 25F711(BUTTERFLY); Iconclasscode: 25F36(SWAN)
Konzolový pozlacený stolek, zámek Nová Horka, Studénka.jpg
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek, Licence: CC BY-SA 4.0
Konzolový pozlacený bukový stolek, 18. století, zámek Nová Horka, Nová Horka, Studénka, okres Nový Jičín
MA-Raum makffmc.jpg
Museum für Angewandte Kunst Frankfurt am Main, „Mittelalterlicher Raum“ mit Objekten um 1500 (u. a. Faltstuhl, Schweiz, Anfang 16. Jh.; Scherensessel, Süddeutschland, Anfang 16. Jh.; Klapptisch, Tirol, um 1500; Schrank, norddeutsch, Anfang 16. Jh.; Kronleuchter, Deutschland, nach 1500)