Stařečský potok

Stařečský potok
Stařečský potok ve Starči
Stařečský potok ve Starči
Základní informace
Délka toku18,8 km
Plocha povodí50,5 km²
Průměrný průtok0,27 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-16-01-088
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (kraj VysočinaStařeč, Třebíč)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje, Svratka, Jihlava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stařečský potok je potok, pravostranný přítok řeky Jihlavyokrese Třebíč a vodohospodářsky významný tok. Měří 18,8 km a plocha jeho povodí činí 50,5 km².[1]

Průběh toku

Potok pramení jižně od Zašovic nedaleko hájovny Na Kříži a heraltickým lesem teče na jih až k hájence Troják. Tam přijímá z pravé strany vody krátkého přítoku Bukovce, sbírajícího vody pod stejnojmenným kopcem (678 m n. m.). V této oblasti jsou zdroje Jubilejního skupinového vodovodu pro město Třebíč, vybudovaného ve druhé polovině 30. let 20. století podle projektu Ing. Oldřicha Nikla.[2]

Dál potok směřuje na východ na jih od Heraltic, Pokojovicemi, za nimiž přijímá vody Chlístovského potoka, a Hvězdoňovicemi. Na východ od nich protéká Stařečský potok rybníkem Steklým a Pastvištním. V tom posiluje vody Stařečského potoka potok Markvartický. Potok dál protéká samým středem městyse Starče, kde přijímá pravostrannou trojici dalších kratších přítoků, a k východu míří na Borovinu. Tam jeho vody zdržuje Borovinský rybník.

Potok protéká areálem někdejší borovinské továrny a vtéká do třebíčského městského parku Libušina údolí. V Libušině údolí vytváří poslední větší vodní plochu – Máchovo jezírko a podtéká pod viaduktem borovinského železničního mostu. Poslední úsek toku Stařečského potoka je již zaklenutý, vede pod zemí a sleduje hranice městských částí Horky a Stařečky ulicí Na Potoce. Pod autobusovým nádražím a prasečím pláckem na hranicích Stařečky a Vnitřního Města podtéká potok křižovatku u Jihlavské brány a vlévá se do řeky Jihlavy.

Vodní režim

Průměrný průtokústí do Jihlavy činí 0,27 m³/s.[1]

Využití

Část zdrojových vod je od konce 30. let 20. století svedena do heraltického vodovodu,[3] sloužícího k zásobování pitnou vodou; tato voda je k prodeji i jako heraltická kojenecká voda a vyrábí se z ní nápoje ZON.[2] V roce 2018 se ve Stařečském potoce objevili bobři.[4]

Odkazy

Reference

  1. a b KESTŘÁNEK, Jaroslav; KŘÍŽ, Hubert; NOVOTNÝ, Stanislav; PÍŠE, Jan; VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. 1. vyd. Praha: Academia, 1984. 316 s. (Zeměpisný lexikon ČSR). Heslo Stařečský potok, s. 253. 
  2. a b ZEJDA, Radovan; VOSÁTKA, Pavel; HEDBÁVNÝ, Jaroslav, et al. Třebíčsko, krajina mnoha tváří. Příprava vydání Zejda, Radovan. 1. vyd. Třebíč: Akcent, 2007. 159 s. S. 137–138. 
  3. ČERNÝ, Kamil. Mostišťská voda teče už 50 let. Třebíčský deník [online]. VLP, 2016-12-15 [cit. 2016-12-17]. Dostupné online. 
  4. MAHEL, Luděk. Bobři se zabydleli na Stařečském potoce. Staví tam nové hráze. Třebíčský deník. 2018-03-13. Dostupné online [cit. 2018-04-12]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stařeč stream flowing into underground in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Frettie, Licence: CC BY-SA 3.0
Stařečský potok vtékající do podzemí, teče dále do řeky Jihlavy.
Confluence of Stařeč Stream and Jihlava River in Třebíč, Třebíč District.jpg
Autor: Frettie, Licence: CC BY 3.0
Ústí Stařečského potoka do řeky Jihlavy v Třebíči.
Třebíč Stařeč stream flowing into underground from Borovina railway bridge.jpg
Autor: Ria, Licence: CC BY 3.0
Stařečský potok vtékající do podzemí, teče dále do řeky Jihlavy, vyfotografováno z borovinského železničního mostu.
Bridge over the Stařečský stream in Stařeč, Třebíč District.jpg
Autor: Frettie, Licence: CC BY 3.0
Most přes Stařečskáý potok ve Starči.