Stanislas-Marie Maillard

Stanislas-Marie Maillard
Stanislas-marie-maillard.jpg
Narození11. prosince 1763
Gournay-en-Bray
Úmrtí11. dubna 1794 (ve věku 30 let)
Paříž
Příčina úmrtítuberkulóza
Povolánísoudní exekutor a revolucionář
Politická stranaHébertisté
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanislas-Marie Maillard (11. prosince 1763, Gournay-en-Bray15. dubna 1794, Paříž) byl francouzský revolucionář.

Životopis

Stanislas-Marie Maillard se zúčastnil útoku na Bastilu 14. července 1789 a byl mezi těmi, kteří zatkli guvernéra de Launay. Byl také jedním z vůdců pochodu na Versailles 5. a 6. října 1789. Prohlásil se za mluvčího pařížského davu a vyšplhal na tribunu Ústavodárného shromáždění, aby přečetl prohlášení účastníků pochodu, kteří požadovali snížení cen chleba. V roce 1790 byl jmenován kapitánem Národní gardy. Dne 17. července 1791 podepsal petici na Martově poli vyzývající k vytvoření republiky.

V září 1792 byl obviněn Pařížskou komunou z podílu na masakrech vězňů. Jako předseda improvizovaného tribunálu ve věznici Abbaye propustil markýze Charlese Françoise de Virot de Sombreuil díky jeho dceři Marie-Maurille. Během teroru byl dvakrát zatčen ve spojení s hébertisty. Zemřel v chudobě ve věku třiceti let na tuberkulózu.

Literatura

  • 1826-1903., Sorel, Alexandre,. Stanislas Maillard, l'homme du 2 septembre 1792. Notice historique sur sa vie, où il est démontré, entre autres choses, qu'il n'a jamais été huissier au Châtelet ; publiée d'après des documents authentiques entièrement inédits, avec fac-simile de son écriture : Par Alex. Sorel.. [s.l.]: A. Aubry Dostupné online. OCLC 466820862 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stanislas-Marie Maillard na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Stanislas-marie-maillard.jpg
Croquis de Stanislas-Marie Maillard.