Stanislav Novák (houslista)

Stanislav Novák
Základní informace
Narození13. listopadu 1890
Rychnov nad Kněžnou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. července 1945 (ve věku 54 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov Smiřice[1]
Povoláníhudebník a houslista
Nástrojehousle
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanislav Novák, křtěný Stanislav Karel (13. listopadu 1890 Rychnov nad Kněžnou[2] - 20. června 1945 Praha), byl český hudebník a houslista.

Život

Narodil se v Rychnově nad Kněžnou do velké rodiny klempíře a hudebníka Ferdinanda Nováka a jeho ženy Marie roz. Sýkorové.[2] V rodině, která byla hudebně založená, měl Stanislav dvě starší sestry z otcova prvního manželství, Josefu a Dorotu a pět vlastních sourozenců. Starší byl bratr Karel (*1889), který zemřel krátce po narození, pak dvě mladší sestry, Marii (*1892), která byla učitelkou hudby a Karolínu (*1894), jež učila hře na klavír a dále bratry Adolfa (*1896) a Karla (*1902), který byl prof. hudby a členem Česká filharmonie.

Svá studia, započal v Hradci Králové, kde absolvoval základní vzdělání, následně odešel do Prahy, kde navštěvoval konservatoř, kde studoval hru na housle a v roce 1906 se stal žákem prof. Jana Mařáka a později se ještě zdokonaloval u Karla Hoffmanna.

V roce 1913 se stal členem České filharmonie a po čtyřleté praxi zaujal místo prvního koncertního mistra. Jako sólista vystupoval s Českou filharmonií, nezřídka rovněž účinkoval v rozhlase, věnoval se rovněž hře komorní, čtyři roky účinkoval jako „primárius“ Novák-Frankově kvartetu[3] a roku 1923 zaujal místo druhého houslisty v Českém kvartetu.

Stanislav Novák se přátelil za skladatelem Bohuslavem Martinů, seznámil a sblížil se s ním ve druhém ročníku na konzervatoři. Několikrát jej navštívil i ve Francii, ale vše zpřetrhala vypuknuvší 2. světová válka, Martinů odjel do USA a už se nesetkali. Za okupace byl Novák donucen k rozvodu se svojí židovskou manželkou a ta posléze i s jejich dvěma dcerami zahynula v Osvětimi. Houslový virtuos Stanislav Novák zemřel v Praze v polovině června roku 1945, krátce poté, co se dozvěděl o jejich osudu, a následně byl pohřben na hřbitově[1] ve Smiřicích.

  • Když Stanislav Novák v roce 1945 krátce po ukončení války zemřel, Martinů v New Yorku napsal obsáhlou vzpomínku na svého přítele kterou nadepsal prostě – "Stáňa". Takto své vyznání uvedl:
„Čas nelze vrátit zpět. Ve víru tragických událostí druhé světové války dosud nemůžeme pochopit ani co jsme získali, ani co jsme ztratili. Ale vzpomínky se vrací a s nimi i život, který je už za námi. A je to dlouhá, dlouhá cesta, co se setkali dva mladí hoši „konzervatoristé“, jejichž osudem bylo prožít tuto cestu ruku v ruce, společně. Je to tak daleko a přece skutečné, a ta dlouhá léta přátelství jsou stále zde, všudypřítomná, když po léta vzdálenost nás oddělovala…“.

V roce 1990 byla vytvořena bronzová pamětní deska houslisty Stanislava Nováka a skladatele Bohuslava Martinů, jejímž autorem byl sochař Milan Knobloch a následně byla ve Smiřicích i odhalena.[4]

Odkazy

Literatura

  • 1984 České kvarteto, Supraphon, n.p., Praha

Reference

  1. a b Hřbitov Smiřice
  2. a b SOA Zámrsk, Matrika narozených 1876-1893 v Rychnově nad Kněžnou, sign.142-3989, ukn8410, str.357. Dostupné online
  3. Český hudební slovník osob a institucí, Novák-Frankovo kvarteto. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2022-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-05-01. 
  4. Smiřice oficiální web, pamětní deska houslisty Stanislava Nováka a skladatele Bohuslava Martinů ve Smiřicích (autor M. Knobloch 1990, bronz)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“