Stanislav Otruba

Stanislav Otruba
Základní informace
Narození17. května 1868
Biskupství
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. května 1949 (ve věku 81 let)
Těšetice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba a duchovní hudba
Povoláníhudební skladatel, pedagog, sbormistr a dirigent
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanislav Otruba (17. května 1868, Biskupství[1]21. května 1949, Těšetice) byl český hudební skladatel.

Život

Narodil se v obci Biskupství, která je dnes součástí Náměšti na Hané. Pocházel z rolnické rodiny, ale jeho otec byl venkovský písmák a muzikant. Hudební základy získal doma a zdokonalil se soukromým studiem u Josefa Nešvery. Stal se dobrým houslistou a varhaníkem a své první skladby napsal již v 15 letech. Studoval na gymnáziu v Olomouci a v Přerově a na učitelském ústavu v Příboře. Nejprve byl podučitelem na Svatém Kopečku u Olomouce. V roce 1904 byl jmenován učitelem (později i řídícím učitelem) v Těšeticích, kde setrval až do odchodu do důchodu. Ani v důchodu se hudby nevzdal. V Olomouci vedl pěvecký kroužek učitelů z řad důchodců.

V Těšeticích založil a řídil pěvecký sbor i orchestr. S ochotníky prováděl hry se zpěvy a uvedl i Blodkovu operu V studni. Jako skladatel se věnoval převážně chrámové hudbě. Jeho světské skladby vycházely z melodiky hanáckých lidových písní a jeho písně a sbory byly komponovány většinou na hanácké texty.

Dílo (výběr)

  • Missa de Requiem pro 4 vocibus cum Organo op. 2
  • Missa in honorem Scti Stanislai
  • Surrewit pastor bonus
  • Haná zpívá, sbor s klavírem,
  • 1. smyčcový kvartet B-dur
  • Elegie pro housle a klavír
  • Nálady pro housle a klavír

Odkazy

Literatura

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Náměšť na Hané

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“