Staré Město (Jeruzalém)

Jeruzalémské Staré Město a jeho hradby
Světové dědictví UNESCO
Old City (Jerusalem).jpg
Smluvní státIzraelIzrael Izrael
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii, vi
Odkaz148 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení1981 (5. zasedání)
V ohrožení1982 (navrženo Jordánskem)

Jeruzalémské Staré Město je starobylá část Jeruzaléma o rozloze zhruba 1 km², obklopená jeruzalémskými hradbami. Je rozděleno do čtyř čtvrtí: židovské, křesťanské, muslimské a arménské. Do Starého Města spadá také Chrámová hora a část hory Sijón.

Historie

Staré Město na počátku 20. století

Proporce Starého Města a jeho dnes známé hranice mají své kořeny až v období Osmanské říše, ačkoli mnohá obvyklá místa pocházejí z mnohem starších dob. Až ke konci Osmanské říše, v druhé polovině 19. století, se začal Jeruzalém zvětšovat a rozšiřovat za hranice Starého Města do oblasti nazývané „Nové Město“, které dnes tvoří většinu města. Městská část uvnitř hradeb pak dostala jméno „Staré Město“.

V První arabsko-izraelské válce získalo kontrolu nad Starým Městem Jordánsko a veškeré židovské obyvatelstvo bylo z města evakuováno. Izrael ovládal jen západní část Nového Města.

Jordánská vláda pak pokračovala až do obsazení Západního břehu, který zahrnoval i východní Jeruzalém spolu se Starým Městem, izraelským vojskem v Šestidenní válce roku 1967. Jeruzalém tak byl sjednocen a uzákoněn jako hlavní město Izraele. OSN však tento zákon neuznalo a prohlásilo jej za okupační – toto prohlášení však izraelská vláda odmítá. Brzy započala také obnova židovské čtvrti ve Starém Městě.

V roce 1981 organizace UNESCO zapsalo Staré Město na seznam světového dědictví.

Památky ve Starém Městě

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku העיר העתיקה na hebrejské Wikipedii.

Externí odkazy

Staré MěstoJeruzalém
Jeruzalémské brány
Nová · Damašská · Herodova · Lví · Zlatá · Hnojná · Sijónská · Jaffská

Média použitá na této stránce

1900s Jerusalem old city.jpg
The w:Old City of Jerusalem in 1937. The w:Jewish quarter is at the bottom of the image. The buildings and houses in the centre are part of the Mughrabi (Maghrebian) Quarter which was destroyed by the Israeli Army in 1967. The two large domes are the w:Hurva Synagogue and the w:Tiferet Yisrael synagogue. Both were destroyed by the w:Arab Legion in the 1948 War. The Western (Wailing) Wall is clearly visible right of centre.
Old City (Jerusalem).jpg
Autor: Shmuel Spiegelman, Licence: CC BY-SA 1.0
The Old City in Jerusalem with Mount Scopus and the Mount of Olives.
Staré Město, Jeruzalém.svg
Autor: , Licence: Attribution
Mapa jeruzalémského Starého Města