Starokatolická církev na Slovensku

Starokatolická církev na Slovensku
Vznik1995
Typstarokatolická církev
SídloChrenovská 15, 949 01 Nitra
Úřední jazykslovenština
Členové1 778 (2021)
LídrVlastimil Šulgan
PřidruženíSvětová rada národních katolických církví
Oficiální webslovenski-katolici.sk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starokatolická církev na Slovensku (SKC) je křesťanská církev působící na Slovensku hlásící se ke starokatolickému hnutí, které vzniklo v 19. století. V roce 2011 se k ní přihlásilo 1 687 osob. V roce 2021 to bylo 1 778 osob (jedná se o 91 lidí více). Od roku 2004 není členkou Utrechtské unie starokatolických církví.

Historie

Vznik samostatné Starokatolické církve na Slovensku (1995–2004)

Na Slovensku historicky Starokatolická církev nikdy neexistovala. Starokatolická církev na Slovensku až do roku 1995 tvořila jeden celek s českou starokatolickou církví. Samostatná slovenská církev vznikla až v roce 1995 jako samostatný subjekt v důsledku rozdělení Československa.

Odchod z Utrechtské unie starokatolických církví (2004)

Podle Utrechtské unie byla vyloučena, neboť její tehdejší biskup Augustin Bačinský se nechal vysvětit biskupem Apoštolské episkopální církve v Portugalsku (dnes zvané Starokatolická církev v Portugalsku) Antóniem José Da Costa Raposem, jehož Utrechtská unie považuje za biskupa vysvěceného neregulérním způsobem (vakantního biskupa). Podle vlastních slov Starokatolická církev na Slovensku Utrechtskou unii opustila v důsledku nesouhlasu se svěcením žen a partnerstvími osob stejného pohlaví. Následně vznikla Světová rada národních katolických církví.

Začátek působení české starokatolické církve (2016)

Od roku 2004 na Slovensku nepůsobila žádná starokatolická církev s členstvím v Utrechtské unii. To se změnilo v březnu 2016, kdy pod názvem Starokatolíci v Bratislavě začala misijně působit Starokatolická církev v České republice. Toto společenství, jež od léta 2020 nese název Starokatolická delegatura Utrechtské unie na Slovensku, vede kněz Martin Kováč. Tato církev není státem registrovaná a netvoří jeden celek se Starokatolickou církví na Slovensku.

Učení a liturgie

Starokatolíci uznávají jako základ učení Utrechtské prohlášení starokatolických biskupů z roku 1889. Starokatolická církev na Slovensku se stejně jako ostatní starokatolické církve hlásí k ideálu nerozdělené církve (mezi Západem a Východem jakož i mezi katolicismem a protestantismem). Vyznává Apoštolské, Nicejsko-konstantinopolské a Atanášovo vyznání. Udělují sedm svátostí: křest, Eucharistii, biřmování, zpověď, kněžství, manželství a pomazání nemocných. Mše Starokatolické církve na Slovensku se od římskokatolických liší v tom že mají obecnou zpověď, podávají přijímání podobojí a v liturgii nezmiňují papeže. Kromě obecné zpovědi je možná i ušní. Celibát jáhnů, kněží i biskupů je dobrovolný, a to i po svěcení. Starokatolická církev na Slovensku nemá vlastní misál, mše slouží podle Římskeho misálu.

Starokatolická církev na Slovensku je názorově konzervativní a staví se odmítavě ke svěcení žen a k partnerství osob stejného pohlaví.

Organizace

Starokatolická církev na Slovensku má episkopálně-synodální zřízení. Synod má deset členů (pět laiků a pět duchovních). Synod se svolává jednou dva roky. Synod také volí biskupa. Předsedou synody je biskup.

Starokatolická církev na Slovensku v rámci Světové rady národních katolických církví (SRNKC) spadá pod Církevní provincii svatého Metoděje na jejímž čele stoji arcibiskup a metropolita (do 19. ledna 2021 to byl Augustin Bačinský, v současnosti je ním Vlastimil Šulgan). Do provincie taktéž spadají:

Starokatolická církev na Slovensku má jedinou farnost v Nitře, kde též sídlí kapitula. Nevlastní žádný kostel a bohoslužby se konají v církevním domě v Nitře.

Do SRNKC spadají dále tyto provincie:

Církevní provincie svatého Kryštofa

  • Starokatolická církev v Chorvatsku
  • Chorvatská katolická církev Corporis Christi v Kanadě
  • Ortodoxní starokatolický generální vikariát svatého Metoděje
  • Starokatolická církev v Bosně a Hercegovine
  • Starokatolická komunita v Maďarsku

Církevní provincie svatého Michala archanděla

  • Evangelická luterská církev augsburského vyznání v Rusku

Představitelé

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Starokatolícka cirkev na Slovensku na slovenské Wikipedii.

Související články

Média použitá na této stránce

Logo Starokatolíckej cirkvi na Slovensku.jpg
Autor: Neznámy autor, Licence: CC BY-SA 4.0
Logo Starokatolíckej cirkvi na Slovensku.