Starokolínská rovina

Starokolínská rovina
Nejvyšší bod205 m n. m. (vrstevnice)

Nadřazená jednotkaŽehušická kotlina
Sousední
jednotky
Chvaletická pahorkatina, Mikulášská kotlina, Církvická kotlina, Nebovidská tabule, Sadská rovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starokolínská rovina je geomorfologický podokrsek České tabule v okrese Kolín a Kutná hora nacházející se po obou stranách řeky Labe v okolí obce Starý Kolín[1].

Umístění a geomorfologie

Starokolínská rovina je jednotkou geomorfologického celku Středolabská tabule, podcelku Čáslavská kotlina a okrsku Žehušická kotlina[2]. Takto je označován rovinatý pás země podél obou břehů Labe ze západu ohraničený přibližně hranicí zástavby města Kolína, kde navazuje Nebovidská tabule a Sadská rovina, a z východu svahy Chvaletické pahorkatiny tj. podcelku Železných hor. Severní okraj tvoří přibližně na linii obcí KonároviceLžovice svahy Bělušické plošiny. Jižní hranice s Mikulášskou a Církvickou kotlinou není v terénu jasně vymezena a probíhá souběžně s Labem jižně od obce Starý Kolín.

Vodstvo

Přirozenou osu tvoří Starokolínské rovině tok řeky Labe s četnými slepými rameny. V prostoru roviny se do ní vlévají významnější přítoky Doubrava a Klejnárka. Rozsáhlou vodní plochou je jezero Sandberg v jejím západním zakončení. Vzácná vodní fauna a flóra je chráněna ve dvojici slepých ramen nacházejících se severovýchodně od Kolína v rámci přírodní památky Kolínské tůně.

Vegetace

Největší plochu Starokolínské roviny zaujímají pole. V okolí Labe se v prostoru slepých ramen vyskytují početné nivní louky s pozůstatky původního lužního lesa. Nejvýznamnější lokalita tohoto typu se nachází v její východní části u Záboří nad Labem a je chráněna jako přírodní rezervace Na hornické. Vyskytují se zde i borové lesy.

Komunikace

Nejvýznamnějšími komunikacemi procházejícími Starokolínskou rovinou jsou ty, jež spojují Kolín s Pardubicemi. Jedná se především o železniční trať Kolín - Česká Třebová a silnici II/322. Kolín, Starý Kolín, rezervaci Na hornické a Záboří nad Labem spojuje i žlutě značená trasa KČT 6155.

Zástavba

Kromě kolínské průmyslové zástavby, která zasahuje do Starokolínské roviny od západu, a obce Starý Kolín se zde nachází již jen běžná zástavba vesnic. Kromě výše uvedených se jedná o Tři Dvory a Veletov.

Reference

  1. Starokolínská rovina na Mapách.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“