Starověká řecká keramika

Protogeometrická amfora, Athény?, kolem -930

Starověká řecká keramika, hrnčířské výrobky řeckých obcí mezi 7. a 3. stoletím př. n. l., má významné místo nejen v dějinách keramiky, ale i výtvarného umění vůbec. V té době dosáhlo hrnčířské umění v Atice i v jiných částech Řecka a v jejich koloniích velmi vysoké úrovně, technické i umělecké. Vyrábělo se v manufakturách v poměrně velkém množství a vyváželo do celého Středomoří. Zároveň zde vznikala významná umělecká díla, někdy i podepsaná slavnými umělci.

Sbírky starověké řecké keramiky lze najít ve velkých muzeích a galeriích v Evropě, v USA, v Japonsku i jinde. V České republice má významnou sbírku starověké keramiky Národní galerie v paláci Kinských v Praze.

Výroba

Geometrická hydria, po -700
Orientalizující olpe, -640
Černofigurová amfora, -540
Červenofigurová amfora, -470
Bílý lékythos, -440

Hrnčířská výroba pálených nádob z hlíny je jedna z nejstarších technik a užívá se nejméně 12 tisíc let v Číně, v Japonsku i na Blízkém Východě, odkud se do Řecka také dovážela. Vykopaná jemná jílovitá hlína se nejprve plaví, aby se zbavila kaménků a nečistot. Pak se tvarovala buď v ruce, později vinutím z dlouhého pásku a zhruba od poloviny 3. tisíciletí př. n. l. se tvarovala na kruhu. Části nádoby se mohly tvarovat odděleně a spojovat řídkou hlínou, kterou se hotová nádoba nakonec také potřela. Pálení vysušené nádoby probíhalo ve třech fázích: v první za přístupu vzduchu a při teplotě kolem 800 °C celá zčervenala. Ve druhé fázi se přívod vzduchu uzavřel a teplota zvýšila asi na 950 °C, čímž zčernala. Ve třetí fázi se opět otevřel přívod vzduchu, takže nenatřené plochy zčervenaly (černý magnetit opět oxidoval na červený hematit), kdežto natřené zůstaly černé.

Styly řecké keramiky

Ve výzdobě řecké keramiky se rozlišuje několik charakteristických stylů, které souvisejí i s technikou pálení a barvou střepu. Mínojská keramika vznikla ve 3. tisíciletí př. n. l. patrně na Krétě a vyvážela se také do Středomoří. Od 17. do 12. století př. n. l. sahá mykénská keramika, pozdější řecké velmi příbuzná.

Protogeometrický a geometrický styl

Protogeometrická (12.-10. stol. př. n. l.) a geometrická (9.-8. stol.) keramika začíná patrně v Atice, odkud se rozšířila po celém Řecku a okolí. Dekoraci tvoří hlavně geometrické útvary, zprvu hlavně kruhové a oblé, později také trojúhelníky, meandry a podobně. Nádoby geometrického stylu jsou často zcela pokryty dekorací, takže se někdy mluví o „horror vacui“, strachu z prázdna.

Orientalizující styl

Spolu s rozkvětem iónských kolonií v Malé Asii se v 8. a 7. století př. n. l. objevuje nejprve asi v Korintu a pak v Athénách nový bohatší a pestřejší styl. Prozrazuje východní vlivy a libuje si ve stylizovaných, ale dobře rozeznatelných podobách zvířat (lev) a mytologických gryfů, sfing atd.

Černofigurový styl

Nový styl, velmi charakteristický pro vrcholnou řeckou keramiku, vznikl v Korintu a dále se rozvinul v Athénách mezi 7. a 5. stoletím př. n. l., užíval se však ještě několik století později. Obrysy černých postav a obrazců byly do usušené nádoby nejprve vyryty a pak plošně vyplněny jemnější řídkou hlínou. Další dekorace se dělaly hlínou, která po vypálení byla červená a bílá a obvykle krycí. Na černofigurové keramice se vyskytují nápisy a vrcholná díla byla podepsána malířem.

Červenofigurový styl

Podrobnější informace naleznete v článku Červenofigurový styl.

Malování červenou minerální barvou na černém podkladě vzniklo patrně v Athénách koncem 6. stol. př. n. l. a užívalo se souběžně s černofigurovým stylem i s malbou na bílém pozadí. Dekorace se vyznačují jemností detailu i dokonalým rozvržením. V červenofigurovém stylu vznikla řada škol a známe jmenovitě řadu hrnčířů i malířů, někteří snad dělali obojí. Na některých nádobách z vrcholného období je patrný vliv soch v Parthenonu.

Malba na bílém pozadí

Na rozdíl od předchozích technik, kde se nádoby zdobily před vypálením, malba na bílém pozadí se dělala až na vypáleném střepu. Dovolovala tak větší barevnost a dokonce i zlacení. Užívala se od konce 6. do 4. století př. n. l. a to hlavně na lekytech, úzkých bílých lahvičkách na olej, které se dávaly na hroby.

Nejznámější typy řeckých hrnčířských nádob

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Globular aryballos Louvre Ele357.jpg
Hoplites on an aryballos from Corinth, c. 580–560 BC (Louvre) Edit this at Structured Data on Commons
Askos Louvre G447.jpg
Side A: Pegasus; Side B: Chimera. Attic red-figure askos, ca. 420–410 BC.
Corinthian kothon Louvre CA3352.jpg
Corinthian kothon, 550–500 BC.
Black-slip glaux skyphos Louvre ED294.jpg
Black-slip skyphos of the glaux type (one horizontal handle and one vertical, both circular). Terracotta, ca. 450 BC–400 BC, Athens.
Amphorae.jpg
Autor: User Etimbo on en.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Amphorae on display in Bodrum Castle, Turkey
Donkey head rhyton Louvre Cp3555.jpg
Plastic rhyton in the shape of a donkey's head representing Dionysos and a maenad. From Athens.
Lampadedromia Louvre N3357.jpg
Lampadedromia (torch relay). Attic red-figured oinochoe, 4th century BC. From Italy (?).
Psykter warrior Louvre F319.jpg
Warrior's departure. Attic black-figure psykter, ca. 525–500 BC.
Olpe riders Louvre E647.jpg
Riders. Late Corinthian olpe.
Hydria Boeotia Louvre A574.jpg
Boeotian hydria with birds, ca. 700 BC–675 BC (Boeotian Geometric).
Amphora protogeometric BM A1123.jpg
Late protogeometric belly-handled amphora with chequer-board design on the shoulder and parallel wavy lines in a panel at the handle zone. Made in Athens, from Athens?
Alabastron Louvre CA1920.jpg
Attic white-ground black-figure alabastron, ca. 540 BC.
Pithos Louvre CA4523.jpg
Orientalizing pithos. Found in Arcades (?), Crete, ca. 675 BC. Terracotta, stamped and incised decoration.
Olpe sphinx Louvre Cp10475.jpg
Proto-Corinthian olpe with animals and sphinxes, ca. 640 BC–630 BC. From Corinth.
Kassel cup Louvre E673.jpg
Attic black-figure Kassel cup, ca. 540 BC.
Pelike woman youth BM F316.jpg
Woman and a youth. Apulian red-figured pelike, ca. 370 BC. This side : Female figure seated on a rock to right, with hair gathered in an opisthosphendone radiated in front, earrings, necklace, bracelets, long girt chiton with a stripe down the side, and sandals, in left hand a mirror. Confronting her is a youth leaning forward with right foot raised on a rock; he wears a fillet, and himation in which left hand is muffled, and holds a wreath in right hand. Between them is a tendril; above, an embroidered taenia in festoon.
Hydria Louvre F43.jpg
Pederastic courtship. Attic black-figure hydria, ca. 530 BC.
Odysseus Sirens BM E440.jpg
Odysseus and the Sirens. Attic red-figured stamnos, ca. 480-470 BC.
Kantharos sphinxes Louvre CA1339.jpg
Sphinxes, side B from a Boeotian black-figure kantharos, ca. 550 BC.
Kyathos Dionysos Louvre CA3309.jpg
Dionysos and a maenad. Attic black-figure kyathos, ca. 550–540 BC.
NAMA Circé & Ulysse.jpg
Autor: Marsyas, Licence: CC BY-SA 2.5
Circe and Odysseus, white-ground lekythos by the Athena Painter, ca. 490–480 BC. From Eretria. National Archaeological Museum in Athens, 1133.
Hypnos Thanatos BM Vase D56 full.jpg
Hypnos and Thanatos carrying the body of Sarpedon from the battlefield of Troy. Detail from an Attic white-ground lekythos, ca. 440 BC.