Startovací okno

Raketa Delta II se sondami STEREO čeká na otevření startovacího okna na heliocentrickou dráhu

Startovací okno je v kosmonautice omezený, většinou poměrně krátký časový úsek, v němž může odstartovat kosmické těleso a dostat se na potřebnou oběžnou dráhu bez použití neúnosně velkého množství paliva.

Pojem startovací okno je používán nejčastěji v souvislosti s dosažením nějakého cílového tělesa, ať už jde o těleso na oběžné dráze Země (např. vesmírná stanice, Měsíc), nebo na oběžné dráze Slunce (planeta, kometa, planetka, atd..). Okno je dáno zvolenou technikou letu, vzájemným postavením startu a cíle, nároky na příletovou a odletovou rychlost (což souvisí s požadavkem, aby těleso kolem cíle pouze proletělo, nebo aby bylo navedeno na jeho oběžnou dráhu), atd. Nutnost odstartovat nosnou raketu s nákladem uvnitř startovacího okna nastala proto, že po oddělení nosné rakety obvykle po několika desítkách minut letu již většinou není možné dělat velké korekce dráhy. Čím větší jsou manévrovací schopnosti a množství paliva kosmické lodi nebo sondy, tím jsou nároky na startovací okno menší.

Při cestách k jiným planetám sluneční soustavy je nutné brát ohled i na vlastní oběh planety kolem Slunce. Dráha proto musí být zvolena tak, aby se sonda a cílová planeta setkaly v jednom bodě. Při meziplanetárních letech existuje optimální datum, kdy je vzájemné postavení Země a cíle nejvýhodnější z hlediska množství paliva nebo příletového času k němu. Startovací okno však trvá i jistý čas před a po optimálním datu. Mimo startovací okno není možné dosáhnout cíle danými prostředky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štartovacie okno na slovenské Wikipedii.

Související články

Média použitá na této stránce

Delta II 7925-10L with STEREO on Launch Pad 17B.jpg
KENNEDY SPACE CENTER, FLA. – After the mobile service tower has rolled away, the Delta II rocket with the STEREO spacecraft at top stands alone next to the launch gantry. Liftoff is scheduled in a window between 8:38 and 8:53 p.m. on Oct. 25. STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory) is a two-year mission using two nearly identical observatories, one ahead of Earth in its orbit and the other trailing behind. The duo will provide 3-D measurements of the sun and its flow of energy, enabling scientists to study the nature of coronal mass ejections and why they happen. The ejections are a major source of the magnetic disruptions on Earth and are a key component of space weather. The disruptions can greatly effect satellite operations, communications, power systems, humans in space and global climate. Designed and built by the Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL) , the STEREO mission is being managed by NASA Goddard Space Flight Center. APL will maintain command and control of the observatories throughout the mission, while NASA tracks and receives the data, determines the orbit of the satellites, and coordinates the science results.