Staten Island

Staten Island (Richmond)
Radnice v St. George
Radnice v St. George
Staten Island (Richmond) – vlajka
vlajka
Geografie
Statusokres
Souřadnice
Rozloha265,5 km²
Časové pásmoUTC−05:00 (standardní čas)
UTC−04:00 (letní čas)
Eastern Time Zone
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel495 747 (2020)
Hustota zalidnění1 867,2 obyv./km²
Jazykangličtina
Správa regionu
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Nadřazený celekNew York
Vznik1683
Mezinárodní identifikace
Telefonní předvolba347, 718, 917 a 929
Oficiální webwww.statenislandusa.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Staten Island je ostrov a jeden z pěti obvodů amerického města New York. Územně je shodný s okresem Richmond. Nachází se v jihozápadní části města New York. Od New Jersey je oddělen přílivovou úžinou Arthur Kill a Kill Van Kull, od zbytku města New York je oddělen Newyorským zálivem.

Odhadovaný počet obyvatel v roce 2019 je 476 143. Je nejméně obydleným obvodem ze všech pěti obvodů, ale zároveň je třetí největší s plochou 152 km2.

Původní obyvatelé ostrova jsou Lenapové, první písemná zmínka o zdejší kolonii přistěhovalců je z roku 1609. Během 17. století se na ostrově usazovali nizozemští kolonisté. S městem New York byl ostrov spojený městskou správou a pravidelnou lodní dopravou v roce 1898. Až do roku 1975 byl ostrov nazýván Borough of Richmond (Obvod Richmond). Po tomto roce se název změnil na Borough of Staten Island (Obvod Staten Island).[1] Zdejší obyvatelé přezdívají ostrovu někdy také „zapomenutý ostrov“, protože jim přijde, že vláda na ostrov často zapomíná a zanedbává.[2]

Severní část ostrova je nejvíce zabydlená část, nachází se tam zejména sousedství St. George, Tompkinsville, Clifton a Stapleton. Ve východní části se nachází 4. nejdelší promenáda na světě dlouhá 4 km a nese název F.D.R. Boardwalk.[3] Jižní část je známá tím, že se zde usadili v 17. století nizozemští kolonisté i francouzští Hugenoti a v letech 1960–1970 se zde začaly rapidně stavět domy. Západní část je nejméně obydlená část ostrova a je typická pro svůj průmyslový charakter.

Po silnici se zde dostanete z Brooklynu přes most Verrazzano-Narrows Bridge a z New Jersey přes most Outerbridge Crossing, Goethals Bridge a Bayonne Bridge. Ostrov má svou vlastní autobusovou linku Metropolitan Transportation Authority (MTA) a železniční linku Staten Island Railway, která vede ze St. George do Totttenville. Jako jediný z pěti newyorských obvodů nemá metro ani není s linkou metra města New York nijak spojený.

Přes záliv spojovala ostrov s Manhattanem po staletí jen lodní doprava. Od 60. let 20. století byl zaveden trajekt Staten Island Ferry, který dosud jezdí podle jízdního řádu každou půlhodinu a je zadarmo.[4] Z trajektu je krásný výhled na sochu Svobody, Ellis Island i Manhattan.

Pamětihodnosti

Konferenční dům
Sailors snug harbor
Most Verrazano Narrows Bridge z roku 2008
  • Voorlezer's House – nejstarší domek na ostrově, připomínaný k roku 1696
  • Billiou–Stillwell–Perine House – usedlost z 18.–19. století
  • The Conference House – konferenční dům, první sídlo radnice
  • Sailor's Snug Harbor – skupina luxusních domů z let 1801–1850, které si při zátoce na severní straně ostrova stavěli úspěšní námořníci.
  • Současná radnice v St. George
  • The Richmond Town – skupina starých domů, centrum prvního města
  • Richmond Town Museum: prezentuje výsledky archgeologických výzkumů původnívh indiánských obyvatel ostrova kultury Clovis z doby před 14 tisíci let
  • Hřbitovy:
    • Moravian Cemetery (Moravský hřbitov) – situován při Richmond Road; nejstarší křesťanský hřbitov na ostrově, s kostelem – roku 1740 jej založili Moravští bratři, později zde byli pohřbíváni i jiní čeští emigranti, včetně židovských rodin; ve vojenské části hřbitova jsou pohřbeni také američtí vojáci z válek v Koreji a ve Vietnamu; v současnosti je na náhrobcích jen málo českých jmen.[5]
    • Silver Mount Cemetery – mladší hřbitov zdejších obyvatel
  • Verrazzano-Narrows Bridge – silniční most z roku 2008, spojující ostrov s Manhattanem

Ostrovy

  • The Isle of Meadow
  • Pralls Island
  • Shooters Island (část patří New Jersey)
  • Swinburne Island
  • Hoffman Island

Sousední okresy

  • sever – Hudson
  • západ – Union, Middlesex
  • severovýchod – Kings (Brooklyn)

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. web.archive.org [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-01-13. 
  2. BROWN, Chip. Escape From New York. The New York Times. 1994-01-30. Dostupné online [cit. 2021-04-12]. ISSN 0362-4331. (anglicky) 
  3. Great Runs [online]. 2016-11-19 [cit. 2021-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The Staten Island Ferry. www.siferry.com [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné online. 
  5. Moravian Cemetery: A Who's Who in Staten Island History. www.americantowns.com [online]. [cit. 2022-10-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • MEUCCI, Sandra. Antonio and the Electric Scream: The Man Who Invented the Telephone. Boston: Branden Books, ©2010. 138 s. ISBN 978-0-8283-2197-6.
  • VASSILATOS, Gerry and BORDERLAND SCIENCES RESEARCH FOUNDATION. Declassified Patents of the Cold War and SDI: Companion Study Guide for „Secrets of Cold War Technology“. Bayside (California): Borderland Sciences Research Foundation, 1997.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

New York City location Staten Island.svg
Autor: , Licence: CC BY 3.0
Location of Staten Island on New York City.
Conference-house-staten-island.jpg
(c) I, Dmadeo, CC BY-SA 3.0
Conference House, Staten Island, New York City
Flag of the Borough of Staten Island.svg
Autor: Government of the Borough of Staten Island, Licence:
Flag of the Borough of Staten Island.
SI Boro Hall jeh.JPG
Looking southwest and up at Staten Island Boro Hall from the street, in en:Saint George, Staten Island#The Heyday on a cloudy early afternoon, late June 2008.
Sailors-snug-harbor.jpg
Autor: Dmadeo, Licence: CC BY-SA 4.0
Looking west along the fronts of the five northern buildings of Sailors Snug Harbor, Staten Island, NY.
USS Leyte Gulf (CG 55) under the Verrazano Narrows Bridge.jpg
The guided-missile cruiser USS Leyte Gulf (CG 55) steams under the Verrazano Narrows Bridge during the parade of ships on the opening day of Fleet Week New York 2008. More than 4,000 Sailors, Marines, and Coast Guardsmen will participate in various community relations projects and make a port call to New York City.