Stealth



Stealth neboli v češtině daleko méně užívaný výraz obtížná zjistitelnost znamená co možná nejvíce omezit možnost zjištění, identifikace a zaměření cíle detekce (letadla, lodě nebo pozemního vozidla) pomocí různých detekčních systémů – zejména radaru a prostředků využívajících infračervené záření. Již v minulosti byly využívány různé druhy nátěrů techniky pro oklamání zraku nepřítele. Ty se využívají i dnes, ale hlavní důraz se klade na zamezení detekce radarem či infračervenými a jinými prostředky.
Radar
Pro zjišťování polohy letadla (obecně cíle) vysílá radar elektromagnetické záření, jehož část, odražená od letounu, se vrací zpět do přijímače (obvykle spojeného s vysílačem), který pak díky tomu určuje polohu cíle. Přesněji řečeno určuje směr k cíli. Pro určení polohy cíle je nutné vyhodnocovat jeho vzdálenost od radaru nebo použít více radarů současně.
Vědci se proto zaměřili na tři oblasti výzkumu: odraz radarových paprsků, jejich rušení a pohlcování, aby mohli snížit odrazivou plochu radarového záření (RCS – Radar Cross Section).
Viz též heslo radar.
Odrazy
Základem je pokusit se odrazit radarové paprsky tak, aby se nevrátily zpátky do zdroje. Toho lze dosáhnout různými tvary letadla. Jedním z přístupů je zmenšení počtu úhlů a jejich sjednocení (a opakování).[1] Zdrojem RCS jsou například rotující lopatky proudových motorů; z tohoto důvodu má stroj s technologií stealth ukryty motory uvnitř trupu.[1] Dalším zdrojem mohou být náběžné hrany křídel, různé výstupky a prohlubeniny. Z toho důvodu je výzbroj umístěná v pumovnicích uvnitř trupu.
Pohlcování
K tomuto účelu se využívají speciální materiály, které mají menší odrazivost než materiály klasické – například místo kovů jsou použity uhlíkové kompozity.[1] Daleko efektivnější je ale využití speciálních materiálů (RAM – Radar Absorbent Materials), schopných pohltit radarové záření, přeměnit ho na tepelnou energii a snížit tak odrazivost letounu.[1] Ty jsou ale velice drahé a navíc jejich účinnost se výrazně liší v různých kmitočtech.
Rušení
Další metoda, jak snížit zpozorovatelnost letounu, je využití vysílače (rušičky), která vysílá stejný signál, jenž se odráží od letounu, ale s opačnou fází – tím se obě fáze vyruší a k radaru se zpátky nevrátí nic.
Odkazy
Reference
Literatura
- FOJTÍK, Jakub. Stealth letouny - Konstrukční technologie. ATM. Únor 2025, roč. 57, čís. 2, s. 38–47. ISSN 1802-4823.
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu technologie stealth na Wikimedia Commons
- http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10600.html
- http://www.solo3.estranky.cz/stranka/technologie-stealth
- Stealth design used for military aircraft? Archivováno 24. 10. 2007 na Wayback Machine.
Média použitá na této stránce
A F-22 from the 27th Fighter Squadron, flown by Lt. Col. James Hecker near Langley AFB
A U.S. Air Force B-2 Spirit bomber. The B-2 Spirit is a multi-role bomber capable of delivering both conventional and nuclear munitions. A dramatic leap forward in technology, the bomber represents a major milestone in the U.S. bomber modernization program. The B-2 brings massive firepower to bear, in a short time, anywhere on the globe through previously impenetrable defenses.