Stephanie Coontz

Stephanie Coontz
Narození31. srpna 1944 (79 let)
Seattle, Washington
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Alma materKalifornská univerzita v Berkeley
Washingtonská univerzita
Povolánísocioložka, spisovatelka a historička
ZaměstnavatelThe Evergreen State College
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stephanie Coontz (* 31. srpna 1944 Seattle, Washington) je americká spisovatelka a historička, působící jako profesorka historie a rodinných studií na Evergreen State College ve městě Olympia ve státě Washington.[1] Přednáší historii a řídí výzkum a osvětu v Radě pro soudobou rodinu (Council on Contemporary Families), jíž předsedala v letech 2001–2004. Je autorkou a spoluautorkou několika knih o historii rodiny a sňatku. Její díla byla přeložena do francouzštiny, španělštiny, řečtiny, němčiny a japonštiny.

Vzdělání a vývoj

Stephanie Coontz získala titul BA z americké historie v roce 1966 na University of California v Berkeley, kde byla členkou politické strany SLATE. V roce 1970 získala titul MA z Evropské historie na University of Washington. Od roku 1975 se věnovala plně výuce, předtím se však věnovala politické činnosti jako regionální politik v Socialistické dělnické straně (SWP), která se sama definovala jako trockistická organizace. Je v seznamu poradců Against the Current, měsíčníku teoretických studií Solidarity vycházejícího z principu marxismu.

Akademické působení

Stephanie Coontz přednášela na Evergreen State College ve Spojených státech amerických, dále na Univerzitě Kóbe v Japonsku a na University of Hawaii ve městě Hilo na Havaji. Je spoluzakladatelkou nadace Woodrow Wilson National Fellowship Foundation.

  • V roce 1989 získala cenu „Washington Governor's Writers Award“ za knihu The Social Origins of Private Life: A History of American Families.
  • V roce 1995 získala cenu „Dale Richmond Award“ od Americké pediatrické akademie za svůj setrvalý příspěvek na poli dětského vývoje.
  • Od Illinois Council on Family Relations obdržela cenu roku 2001-2002 "Friend of the Family" .
  • V roce 2004 obdržela první cenu "Visionary Leadership" od Council on Contemporary Families.

Coontz prováděla výzkumy v oblasti fungování americké rodiny,rozvodu, rovnostářství. Tvrdí, že dynamika tradiční americké rodiny se mění, že se objevuje mnoho homosexuálních a imigrantských rodin. Coontz také publikovala práci, která měla odhalit mýtus romantické lásky v historii americké rodiny. V knize The Way We Never Were zdůrazňuje, že už rodina padesátých let byla velmi náchylná k rozvodu, těhotenství nezletilých a nevěře.

Stephanie Coontz vystupuje v televizi a rozhlase, publikuje v novinách a časopisech, rovněž v mnoha vědeckých časopisech. Své výzkumy publikovala pro širokou veřejnost v USA, Evropě a Japonsku.

Názory

Stephanie Coontz zdůrazňuje, že došlo v dějinách lidstva k oddělení toho, co lidé zastávali, a toho, co opravdu čekali a tolerovali.

Moralisté a filozofové často vychvalovali věrnost a zatracovali nevěru, ale po většinu času se to pochybovalo ve stejně abstraktní říši jako celibát, mír na celé zemi a dobrá vůle všem.
— Stephanie Coontz

Coontz v knize Marriage, A History: How Love Conquered Marriage (Manželství, historie: Jak láska ovládla manželství) vysvětluje, že i během té nejpřísnější represe docházelo k ústupkům. V řadě středověkých evropských měst existovaly známé a legální nevěstince. Mezi elitami existovalo jasné chápání faktu, že manželství a romantická láska – včetně erotické touhy – jsou dvě odlišné věci.[2]

Knihy

Současné eseje v angličtině

Eseje v češtině

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stephanie Coontz na anglické Wikipedii.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Stephanie Coontz 01.jpg
(c) Joe Mabel, CC BY-SA 3.0
Stephanie Coontz after delivering the Blom lecture at the University of Washington, Seattle, Washington.