Stolby

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Stolby
Государственный природный заповедник «Столбы»
IUCN kategorie Ia (Přísná přírodní rezervace)
Pohled ze Čtvrtého sloupu na První (vpravo) a Druhý sloup v centrální části rezervace
Pohled ze Čtvrtého sloupu na První (vpravo) a Druhý sloup v centrální části rezervace
Základní informace
Vyhlášení1925
Rozloha472,19 km2
Poloha
StátRuskoRusko Rusko
KrajKrasnojarský kraj
UmístěníKrasnojarsk
Souřadnice
Geodata (OSM)OSM, WMF
Stolby
Stolby
Další informace
Webwww.zapovednik-stolby.ru
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stolby (rusky celým názvem Государственный природный заповедник «Столбы») je rozlehlá přírodní rezervace na severozápadních výběžcích Východních Sajan ve Středosibiřské vysočině poblíž města Krasnojarsk v Ruské federaci. Rezervaci o rozloze 472,19 (původně 471,54) km², založenou v roce 1925, tvoří tajga mezi řekami Mana a Jenisej.

Geografie, geologie a geomorfologie

Chráněné území se nachází v sousedství městské zástavby při jižním okraji krajské metropole Krasnojarska. Přirozené hranice rezervace tvoří pravostranné přítoky Jeniseje – řeka Bazaicha (Базаиха) na severovýchodě a na jihu a jihozápadě řeky Mana (Мана) a Bolšaja Slizněva (Большая Слизнева). Na severu je území zčásti ohraničeno tokem Jeniseje a železniční trati, která mezi Krasnojarskem a Divnogorskem vede souběžně s řekou.[1]

Z geologického hlediska jsou hlavními horninami na území rezervace hlubinné magmatické horniny žula a syenit. Významným geomorfologickým prvkem rezervace jsou syenitové svědecké vrchy (rusky останцы). Nacházejí se zde vysoké skalní věže, podle nichž vznikl název rezervace Stolby (t. j. česky sloupy).

Předmět ochrany

Flóra

V rezervaci převládají lesy, v nichž rostou především jedle. Na území rezervace bylo zaregistrováno 740 druhů cévnatých rostlin a 260 druhů mechů.

D. G. Meserschmidt: Cypripedium macranthos (střevíčník velkokvětý)

Mezi druhy, zapsané v Červené knize Ruské federace, patří například vzácné orchideje Neottianthe cucullata,[2] prstnatec májový, vstavač vojenský a Calypso bulbosa z čeledi vstavačovitých,[3] střevíčník pantoflíček, střevíčník velkokvětý (Cypripedium macranthos) a kavyl Ivanův.

Fauna

V rezervaci žijí jednak zástupci tajgy (sobol asijský, kabar pižmový, burunduk páskovaný, hraboš lesní, jeřábek lesní) a také zástupci lesostepí (srnec sibiřský, sysel dlouhoocasý, tchoř stepní). Z chráněných druhů dravců se zde vyskytuje například orlovec říční, orel skalní, raroh velký a sokol stěhovavý.

Zoologická zahrada Rojev ručej

Na území rezervace se nachází krasnojarská zoologická zahrada Rojev ručej (Красноярский парк флоры и фауны „Роев ручей“), jejímž předchůdcem byl tzv. "Živý koutek" ("Живой уголок"), založený v roce 1947. Z hlediska počtu chovaných druhů živočichů je krasnojarská zahrada po moskevské ZOO druhou největší zoologickou zahradou v Rusku.

Historie

Vědecký zájem o oblast Stolbů má třistaletou historii. V letech 1720 – 1727 v okolí Krasnojarska bádal německý lékař a botanik Daniel Gottlieb Messerschmidt, který na základě pověření cara Petra I. prováděl výzkum přírodního bohatství Ruska. V letech 1733 – 1734 Stolby navštívil dánský mořeplavec Vitus Bering během své druhé expedice do východních oblastí Sibiře a o rok později sem zavítali německý badatel, přírodovědec a etnograf Johann Georg Gmelin a ruský botanik, etnograf a geograf Sergej Petrovič Krašennikov, který akademika Gmelina doprovázel v rámci suchozemské části Beringovy druhé kamčatské expedice. V období let 1771 – 1773 strávil v Krasnojarsku více než rok německý encyklopedista, přírodovědec a cestovatel Peter Simon Pallas, který zde napsal několik monografií o sibiřské flóře a fauně.

Na začátku 30. let 19. století propukla v okolí Krasnojarska zlatá horečka. Z té doby (od slova rýt, rusky рыть) pochází pojmenování jedné z lokalit Роев ручей (ручей = potok). V téže době se na tuto oblast také začala soustřeďovat pozornost lovců kožešinové zvěře (např. sobolů, lišek a dalších zvířat).

Třetí sloup - pohlednice z archívu Fridtjofa Nansena, který na podzim r. 1913 cestoval vlakem z Krasnojarska do Vladivostoku

V 70. a 80. letech 19. století profesor krasnojarského gymnázia Ivan Timofejevič Savenkov začal organizovat výpravy středoškoláků do okolí Stolbů. Zpracoval topografický popis území Stolbů, který se stal v budoucnu základní příručkou geologů, působících na Sibiři. V roce 1886 I. T. Savenkov vydal publikaci o geologické stavbě okolí Krasnojarska.

Na základě iniciativy místních obyvatel výkonný výbor Jenisejské gubernie 30. června 1925 vydal vyhlášku o zřízení přírodní rezervace Stolby.

Od počátku 21. století příslušné ruské orgány usilují o zapsání přírodní rezervace Stolby na seznam Světového dědictví UNESCO (návrh byl podán 6. 3. 2007).[4]

Dostupnost

Na hranice chráněného území se lze dostat veřejnou dopravou, konkrétně do zastávky Turbaza (Турбаза), kam zajíždějí autobusy krasnojarské městské hromadné dopravy. Území Stolbů je oblíbeným výletním cílem obyvatel Krasnojarska již zhruba od poloviny 19. století. Neformálně se na tomto území rozlišují dvě oblasti: "Stolby" a "Divoké Stolby" (Дикие столбы). Zatímco "Stolby" jsou turistům otevřené, "Divoké Stolby" představují nedostupnou oblast v hloubí rezervace, kam je přístup omezen. Podle formálnějšího rozdělení se jedná o tři oblasti:

  1. Takmakovský rajon (Такмаковский район) – okrsek na úpatí masívu Takmaku v údolí řeky Bazaichy. Nacházejí se zde skály a skalní masívy: Китайская стенкаЕрмак, БородокСторожевойМалый Беркут a masívy Такмак a Воробушки.
  2. Centrální Stolby (Центральные Столбы) – oblast o rozloze zhruba 5 x 10 km, vzdálená cca 7 km od hranic rezervace. Nacházejí se zde nejznámější skalní útvary ДедВнукБабкаВнучкаПерьяЛьвиные ворота, Столбы IIV .
  3. Divoké Stolby (Дикие Столбы) – vzdálené a těžko dostupné skály Манская стенка nebo Манская Баба a též skály v tzv. nárazníkové (ochranné) zóně (rus. Буферной зоне), kam je zakázán volný přístup – jedná se o skály ДикарьКрепостьГрифы, Развалы a další.

Subkultura "stolbismu"

"Stolbismus" byl od 19. století chápán jako sociokulturní fenomén, resp. způsob života, spojený s krasnojarskými Stolby, s horolezeckými aktivitami ve zdejším terénu a neformálním společenstvím lidí, vyznávajícím tento způsob trávení volného času. [5] Vznik "stolbismu" spadá do poloviny 19. století, kdy kromě výletníků začali přicházet do této oblasti první lezci. Postupně si tento okruh nadšenců vypracoval vlastní pravidla, přičemž jedním z nejdůležitějších bylo, že "stolbisté" zásadně dávali přednost volnému lezení po skalách bez jištění, výstup jiným způsobem se nepočítal.[5] Jak uvádějí historické záznamy, mezi "stolbisty", což byli lidé nejrůznějších profesí a vzdělání, převládalo volnomyšlenkářství a odpor vůči vládnoucímu režimu – což platilo jak v období carské vlády, tak i později v době stalinismu. Výrazem toho byla mj. i řada politicky motivovaných nápisů a hesel, které "stolbisté" po sobě zanechali na skalách – ne náhodou nejpopulárnějším z nich byl stále obnovovaný nápis "Svoboda".[6] "Stolbisté" později stáli při zakládání organizovaného horolezectví v zemi a řada z nich dosáhla v tomto sportovním oboru mistrovských titulů.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Столбы (заповедник) na ruské Wikipedii.

  1. Okolí Krasnojarska na mapy.cz
  2. DÍTĚ, Daniel. Neottianthe cucullata (L.) Schltr. [online]. 2015-09-16 [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. 
  3. HOSKOVEC, Ladislav. Calypso bulbosa (L.) Oakes [online]. 2012-06-26 [cit. 2016-12-16]. Dostupné online. 
  4. Tentative Lists. Krasnoyarsk Stolby [online]. UNESCO [cit. 2016-12-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b БЕЛЯК, Иван. Край причудливых скал [online]. 1952 [cit. 2016-12-16]. Digitalizovaná publikace. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-21. (rusky) 
  6. БАБИЙ, А. А. Без страховки. Красноярские Столбы как зеркало русской революции [online]. [cit. 2016-12-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-07-20. (rusky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Такмакский скальный комплекс.jpg
Autor: Asar 24, Licence: CC BY-SA 4.0
Столбы заповедник, Березовский район
Часовня на Столбах.jpg
Autor: Фахразиев Альфир Магафурьянович, Licence: CC BY-SA 4.0
На кордоне Лалетино сооружена часовня апостола Сибири и Аляски святителя Иннокентия, единственная в России, посвящённая памяти тех, кто стремился к вершинам.
Столбы цветочная поляна.JPG
Autor: Rastorian, Licence: CC BY-SA 4.0
Wild flowers, Stolby Reserve, Russia
Четвёртый столб.jpg
Autor: Фахразиев Альфир Магафурьянович, Licence: CC BY-SA 4.0
Ход Баламуты на Четвёртом столбе кажется не проходимым. В то же время для опытных и даже начинающих скалолазов он остаётся очень простым. Но со стороны это выглядит очень эффектно.
No-nb bldsa 3f239.jpg
Skog med høye, rette trær. Disse ble hugget og brukt til stolper. (Langs jernbanen). Postkort. Ett av bildene fra reisen til Sibir i perioden 2. august - 26. oktober 1913. Fridtjof Nansen fortsatte sin transsibirske reise med den delvis nye jernbanen fra Krasnojarsk helt til Vladivostok.
Второй Столб, вид со скалы Монах.jpg
Autor: Данил Бородавкин, Licence: CC BY-SA 4.0
Столбы заповедник, Березовский район
Russia edcp relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Messer0002.jpg
Cypripedium macranthon
Скала Перья.jpg
Autor: Фахразиев Альфир Магафурьянович, Licence: CC BY-SA 4.0
Скала Перья. Это одна из самых знаменитых и сложных для прохождения скал заповедника. Среди желтеющей листвы она смотрится как величавый парусник, идущий полным ветром в далёкие дали.
Скала Воробушки.jpg
Autor: Фахразиев Альфир Магафурьянович, Licence: CC BY-SA 4.0
Массив Воробушки состоит из множества небольших и причудливых скалок со смешными названиями. Например эти две вершинки называются Жаба и Цыпа. Они видны из далека и их абрис легко узнать.
Четвёртый Столб.jpg
Autor: Фахразиев Альфир Магафурьянович, Licence: CC BY-SA 4.0
Всех, пришедших на Центральные Столбы, встречают Второй и Первый столбы. Гряда Второго столба, возвышающегося как вынырнувший кит, уходит влево целой чередой небольших скалок таких как видимые здесь Митра и Рукавички. Зато Первый, более компактный имеет большее количество ходов и ходы эти есть как для новичков, так и очень опытных скалолазов. Вид с Четвёртого столба.
View of Krasnoyarsk from Chairlift K1 of Fun Park «Bobrovy Log» 4Y1A8782 (27747019844).jpg
Autor: Ninara from Helsinki, Finland, Licence: CC BY 2.0
View of the Krasnoyarsk city from the aerial lift K1 in the funpark «Bobrovy Log». The four person detachable chairlift ("high-speed quad") of «SKADO-Doppelmayer» firm.