Stolová hora u Klentnice (archeologická lokalita)

Stolová hora u Klentnice (archeologická lokalita)
Na vrcholové plošině Stolové hory se nacházelo pravěké hradiště
Na vrcholové plošině Stolové hory se nacházelo pravěké hradiště
Poloha
AdresaKlentnice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky19394/7-1302 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stolová hora u obce Klentnice v Jihomoravském kraji je polykulturní archeologická lokalita – výšinné opevněné sídliště. Nalézá se na území národní přírodní rezervace Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen v dominantní poloze vrcholové plošiny Stolové hory v oblasti Mikulovské vrchoviny (maximální nadmořská výška 459 metru). V prostoru je doloženo osídlení v neolitu, eneolitu a zejména v době bronzové, kdy zde ve střední a mladší době bronzové stálo hradiště kultury mohylové a velatické. Lokalita byla zaznamenána již v 19. století, zjišťovací archeologický výzkum provedl v letech 1952 a 1958 Jiří Říhovský. Lokalita je chráněna jako kulturní památka.

Přírodní podmínky

Lokalita zaujímá vrcholovou plošinu Stolové hory asi půl kilometru jihozápadně od středu obce Klentnice v oblasti Mikulovské vrchoviny. Vrcholová plošina v nadmořské výšce asi 458 metru zaujímá plochu přibližně 7,2 hektaru. Bezprostřední okolí převyšuje o 100 až 150 metrů, a přístup na ni je ze západu, jihozápadu a severovýchodu chráněn skalními výchozy.

Komponenty

  • neolitické sídliště
  • eneolitické sídliště
  • sídliště únětické kultury ze starší doby bronzové
  • hradiště středodunajské mohylové kultury ze střední doby bronzové
  • hradiště velatické kultury z mladší doby bronzové; Hradiště oválného půdorysu o rozloze 7,2 ha bylo pravděpodobně chráněno opevněním po celém svém obvodu, ale v současné době jsou jeho zbytky nejlépe patrné na jižní a jihovýchodní straně. Vstupy do hradiště vedly ze severní a jižní strany. Prozkoumaný byl prostor jižního vstupu a přilehlého opevnění, které bylo tvořeno hradbou a příkopem.
  • sídliště podolské kultury z pozdní doby bronzové

Literatura

  • ČIŽMÁŘ, Miloš. Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha: Libri, 2004. 304 s. ISBN 80-7277-174-4. S. 144–145. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Tabulová hora (4).jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
CHKO Pálava, přírodní rezervace Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen.