Storegga

Poloha a směr pohybu
Předpokládaná výška tsunami

Storegga (norsky: velká hrana) je označení kontinentálního svahu v Norském moři před norským pobřežím na jižní části Vøring-Plateau. Pod kontinentálním svahem se v průběhu tisíciletí vytvořila gigantická masa štěrku a kamení. Jedná se s délkou 800 km a objemem 5608 km³ o jednu ze světově největších akumulací po sesuvech na kontinentálních svazích.[1]

Sesuvy jsou uváděny do souvislosti s pokročilou destabilizací kontinentálního svahu hydráty plynů, především hydrátem metanu. Velký sesuv na kontinentálním svahu může vést k vlně tsunami v Norském a Severním moři. K poslednímu velkému sesuvu došlo zhruba před 8100 lety.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Storrega na německé Wikipedii.

  1. M. Latif: Klimawandel und Klimadynamik. Ulmer Verlag, 2009, s. 180 f.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

StoreggaFLCommonsZone2OK.jpg
Position of the Storegga Slide (west of Norway). the yellow numbers give the height of the tsunami wave as tsunamite s recently studied by researchers. This is a megatsunami which- around 8150 years ago - has spread to hundreds of kilometers following the collapse of a piece of shelf. Source of yellow data. see also (in French): museum presentation by the Belgian "A tsunami in Belgium?"
StoreggaFLCommonsZone.jpg
Autor: Lamiot, Licence: CC BY-SA 3.0
Storegga Slides are considered to be amongst the largest known landslides. They occurred under water, at the edge of Norway's continental shelf (Storegga is Norwegian for "the Great Edge"), in the Norwegian Sea, 100 km (62 mi) north-west of the Møre coast, causing a very large tsunami in the North Atlantic Ocean. This collapse involved an estimated 290 km (180 mi) length of coastal shelf, with a total volume of 3,500 km3 (840 cu mi) of debris.[1] This would be the equivalent volume to an area the size of Iceland covered to a depth of 34 m (112 ft).