Story Musgrave

Franklin Story Musgrave
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození19. srpna 1935 (88 let)
Místo narozeníBoston, Massachusetts, USA
Předchozí
zaměstnání
lékař
Čas ve vesmíru53d 09h 55m
Kosmonaut od1967
MiseSTS-6, STS-51-F, STS-33, STS-44, STS-61, STS-80
Znaky misí
Kosmonaut do1997
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franklin Story Musgrave (* 19. srpna 1935 v Bostonu, Massachusetts, USA)[1] je americký astronaut z programů Skylab a letů s raketoplány STS.

Život

Mládí a výcvik

Po základní a střední škole absolvoval syracuskou univerzitu (Syracuse University) a roku 1958 zde získal titul inženýra matematiky a statistiky. Pak pokračoval jednoročním studiem na kalifornské univerzitě v Los Angeles (University of California), v roce 1959 si odtud odnesl diplom z výpočetní techniky. O šest let později v roce 1964 ukončil Marietta College, kolumbijskou univerzitu (Columbia University), odtud si odnesl doktorát z oboru medicíny. A poté pokračoval už pátou vysokou školou, na univerzitě v Kentucky (University of Kentucky) obhájil zanedlouho doktorát fyziologie. Sloužil pak v americkém námořnictvu a dostal se roku 1967 do šesté skupiny astronautů.[2]. Byl vědeckým pracovníkem v záložní posádce Skylabu 2, pak se přeškolil pro raketoplány a s nimi začal do kosmu létat. Byl 116. člověkem ve vesmíru. Je ženatý (manželka Patricia) a má pět dětí.

Lety do vesmíru

Poprvé letěl s Challengerem, pětidenní mise STS-6. Start byl z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral, přistání na vojenské základně Edwards v Kalifornii. Čtyřčlenná posádka měla toto složení: Paul Weitz jako velitel, pilot plk. Karol Bobko a letoví specialisté dr. Story Musgrave a Donald Peterson. Na oběžné dráze vypustili družici TDRS-A.

Za dva roky letěl s Challengerem opět. Tentokrát byla posádka sedmičlenná: plukovník Charles Fullerton jako velitel, pilot plukovník Roy Bridges, dále dr. Karl Henize, dr. Franklin Musgrave, dr. Anthony England, dr. Loren Acton a dr. John Bartoe. Do vesmíru letěli s laboratoří Spacelab 2. let byl téměř osmidenní, start i cíl jako předchozí STS-6.

Třetí výprava STS-33-D byla až za čtyři roky po předchozí. Letěl tentokrát v raketoplánu Discovery, byl to přísně tajný let placený a připravený armádou. Posádka: plk. Frederick Gregory, pilot plk. John Blaha, dále kpt. Manley Carter, dr. Franklin Musgrave, Kathryn Thorntonová. Během letu vypustili špionážní družici typu Magnum. Start i přistání na stejných místech, jako předešlé lety.

Počtvrté letěl v roce 1991 na raketoplánu Atlantis, mise STS-44-A. Velitelem byl opět plk. USAF Frederick Gregory a pilotem plk. USAF Terrence Henricks, dále letěli plk.James Voss, kpt. Mario Runco Jr., dr. Story Musgrave., nadpraporčík Thomas Hennen. I tento let měl vojenské poslání. Byla vypuštěna vojenská družice DSP Block 14. Během letu se na dráze míjeli s observatoří MIR, z níž je sovětská posádka pozdravila. Start i cíl mise byl na stejných místech, jako předchozí lety.

Pátý, desetidenní let absolvoval na moderním raketoplánu Endeavour v roce 1993. Mise STS-61 měla jeden hlavní úkol, opravit Hubbleův vesmírný dalekohled (HST). Zajistila to bezchybně posádka ve složení plk. Richard Covey, kpt. Kenneth Bowersox, dr. Story F. Musgrave, dr. Kathryn Thorntonová , Claude Nicollier, dr. Jeffrey Hoffman a Thomas Akers. I tentokrát byl start na Floridě a přistání v Kalifornii.

Na poslední výpravu (STS-80) se vydal na palubě raketoplánu Columbia v roce 1996, tedy ve věku 61 let a byla to cesta nejdelší, 18denní. Při této cestě vypustili na oběžnou dráhu dvě družice. Během tohoto letu, který trval 18 dní (původní plán byl 16 dní), posádka vypustila a opět zachytila dvě vědecké družice - ORFEUS-SPAS II a WSF-3. Posádka byla pětičlenná ve složení : Kenneth Cockrell, Kent Rominger, Tamara Jerniganová, Thomas Jones a Story Musgrave. Netradičně kvůli počasí bylo přistání na Floridě.

Během svých šesti letů v období 13 let ve vesmíru na oběžné dráze Země strávil 53 dní.

Současnost

Rok po ukončení své kariéry astronauta z NASA odešel a stal se komentátorem amerických stanic CNN a PBS Nova. V roce 1997 bydlel na Floridě v Kissimmee.

Odkazy

Reference

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 455. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sts-61-patch.png

STS-61 Crew Insignia

The STS-61 crew insignia depicts the astronaut symbol superimposed against the sky with the Earth underneath. Also seen are two circles representing the optical configuration of the Hubble Space Telescope (HST). The Space Shuttle Endeavour is also represented. The overall design of the emblem, with lines converging to a high point, is also a symbolic representation of the large-scale Earth-based effort to reach goals of knowledge and perfection.
Sts-33-patch.png

STS-33 Mission Insignia

This is the crew patch for STS-33, designed by the five crewmembers. It features a stylized falcon soaring into space to represent America's commitment to manned space flight. The crewmembers feel the falcon symbolizes courage, intelligence, tenacity, and love of flight. They intend the orbit around Earth to represent the falcon's lofty domain; however, the bird, with its keen vision and natural curiosity, is depicted looking forward beyond that domain to challenge the edge of the universe. The bold red feathers of the wings drawn from the American flag overlaying the random field of stars illustrate the determination to expand the boundaries of knowledge by American presence in space. The single gold star on a field of blue honors the memory of the late Rear Admiral S. David Griggs, originally assigned to this crew.
Sts-51-f-patch.png

STS-51F Mission Insignia

  • The crewmembers of Space Shuttle mission 51-F have chosen as their insignia this design by Houston artist Skip Bradley. The Space Shuttle Challenger is depicted ascending toward the heavens in search of new knowledge in the field of solar and stellar astronomy, with its Spacelab 2 payload. The constellations Leo and Orion are in the positions they will be in, relative to the sun during the flight. The nineteen stars signify that this will be the 19th STS flight. Crewmembers for the mission are Astronauts C. Gordon Fullerton, commander; Roy D. Bridges, pilot; F. Story Musgrave, Anthony W. England, and Karl J. Henize, mission specialist; and Payload Specialists Loren W. Acton and John David Bartoe.
Sts-80-patch.png
This mission patch for mission STS-80 depicts the Space Shuttle Columbia and the two research satellites its crew deployed into the blue field of space. The uppermost satellite is the Orbiting Retrievable Far and Extreme Ultraviolet Spectrograph-Shuttle Pallet Satellite (ORFEUS-SPAS), a telescope aimed at unraveling the life cycles of stars and understanding the gases that drift between them. The lower satellite is the Wake Shield Facility (WSF), flying for the third time. It will use the vacuum of space to create advanced semiconductors for the nation's electronics industry. ORFEUS and WSF are joined by the symbol of the Astronaut Corps, representing the human contribution to scientific progress in space. The two bright blue stars represent the mission's Extravehicular Activities (EVA), final rehearsals for techniques and tools to be used in assembly of the International Space Station (ISS). Surrounding Columbia is a constellation of 16 stars, one for each day of the mission, representing the stellar talents of the ground and flight teams that share the goal of expanding knowledge through a permanent human presence in space.
Sts-6-patch.png
STS-6 Crew Insignia
StoryMusgrave.jpg
Story Musgrave (M.D.), NASA Astronaut
Sts-44-patch.png

STS-44 Mission Insignia

Designed by the participating crewmembers, the STS-44 patch shows the Space Shuttle Atlantis ascending to Earth orbit to expand mankind's knowledge. The patch illustrated by the symbolic red, white and blue of the American flag represents the American contribution and strength derived from this mission. The black background of space, indicative of the mysteries of the universe, is illuminated by six large stars, which depict the American crew of six and the hopes that travel with them. The smaller stars represent Americans who work in support of this mission. Within the Shuttle's payload bay is a Defense Support Program Satellite which will help ensure peace. In the words of a crew spokesman, the stars of the flag symbolize our leadership in an exciting quest of space and the boundless dreams for humanity's future.