Stráň (Východolabská tabule)

Stráň
Vrchol265 m n. m.
Poznámkaobora
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříVýchodolabská tabule / Chlumecká tabule / Krakovanská tabule / Bělušická plošina[1]
Souřadnice
Stráň
Stráň
PovodíBačovka, Cidlina
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stráň je vrchol v České republice ležící ve Východolabské tabuli v okrese Kolín.

Poloha

Plochý vrch Stráň se nachází severně a severovýchodně od obce Polní Chrčice asi 13 kilometrů východně od Poděbrad. Společně se severněji položenou Kozí hůrou tvoří severní zakončení protáhlé Bělušické plošiny a zároveň lokální výběžek Východolabské tabule do tabule Středolabské. Vrchol 265 m n. m. se nachází v severozápadní části náhorní plošiny. Východní svahy Stráně jsou mírnější, západní prudší. Od severnější Kozí hůry jí odděluje úzké sedlo, sedlo na jižní straně směřující k vrchu Kostelík je plošší.

Vodstvo

Vrch Stráň spadá do povodí Labe. Konkrétně západní svah odvodňuje Chrčická svodnice, pravý přítok Bačovky, zbytek potoky z povodí Cidliny, např. Radovesnický potok. Přímo ve svazích stráně se nenachází žádný trvalý pramen či vodní dílo.

Vegetace

Náhorní plošinu stráně pokrývá souvislý listnatý les jehož větší část včetně samotného vrcholu je oplocena a pro běžný přístup uzavřena oborou Chrčická stráň, ve které probíhá chov Daňků evropských. Před vybudováním obory byl les běžně přístupný. V reakci na jeho znepřístupnění bylo nutné přeložit i modrou turistickou značku spojující Kolín a Městec Králové a tvořící jakousi hřebenovou trasu Bělušické plošiny do polí západně od vrchu.

Stavby a komunikace

Kromě oplocení obory se na jižní hraně plošiny nachází původní hájovna, ke které je vedena zpevněná komunikace, zbytek náhorní plošiny je obsluhován lesními cestami různé kvality. Severně od vrcholu je vedena dálnice D11 Praha - Hradec Králové přičemž sedlem mezi Strání a Kozí hůrou byl vybudován krátký tunel v rámci budování přechodů dálnice pro zvěř. V jihozápadním úbočí stojí nad vsí jednoduchá dřevěná volně přístupná rozhledna.

Reference

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.