Strážný vrch (České středohoří)

Strážný vrch
Rozhledna na vrcholu
Rozhledna na vrcholu
Vrchol599[1] m n. m.
Prominence74 m ↓ sedlo Z od Velké Javorské
Izolace2,0 km → Loučný
SeznamyHory Českého středohoří
Poznámkarozhledna
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Verneřické středohoří / Bukovohorské středohoří / Valkeřická vrchovina
Souřadnice
Strážný vrch
Strážný vrch
Horninačedič
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strážný vrch (německy Hutberg, někdy též zvaný Klobouk) je čedičový kopec (599 m n. m.) v Českém středohoří.

Historie

Strážný vrch byl turistickým cílem již od roku 1886, kdy občané Merboltic vybudovali dobře schůdnou cestu na jeho vrchol.[2] Podnět k vybudování této cesty dal místní učitel Josef Böhm.[2] Cesta na nové vyhlídkové místo byla slavnostně otevřena dne 20. června 1886.[2] O dva roky později (1888) členové merboltické sekce Horského spolku pro České Švýcarsko postavili na vrcholku Strážného vrchu chatu.[2] Nová chata (v režii spolku Volné sdružení přátel přírody v Merbolticích) byla postavena v roce 1893.[2] Velkou zásluhu na tomto počinu měl tehdejší majitel Strážného vrchu – hospodář z č.p. 141 pan Josef Rösler.[2] Na sklonku 19. století vznikla (zásluhou merboltických občanů) tradice lidového svátku tzv. Hutbergfestu.[2] Ten byl hojně navštěvován jak místními, tak i přespolními lidmi a kromě vyhlídky do kraje ze Strážného vrchu oceňovali jeho návštěvníci i služby malé restaurace s letním nedělním provozem.[2] První dřevěná rozhledna byla postavena členy spolku přátel přírody v roce 1901.[2] Byla slavnostně otevřena 5. června] 1901.[2] Stavbu finančně podpořil Johann Rösler a vyhlídková věž nesla na počest jeho manželky jméno „Mariina věž“.[2] Po první světové válce byla dřevěná rozhledna dosti zchátralá a tak členové spolku přátel přírody zahájili v roce 1924 výstavbu nové, kamenné, 10 metrů vysoké rozhledny, jenž byla předána slavnostně veřejnosti o svatodušních svátcích v roce 1925.[2] Při té příležitosti byl podstatně rozšířen i hostinec (a to včetně přístavby kryté kuželkové dráhy).[2] Po druhé světové válce byl hostinec zrušen a zchátrala i kamenná rozhledna.[2] Na počátku 60. let 20. století byla v kritickém stavu.[2] Noční bouře 17. listopadu 1963 nakonec rozhlednu pobořila.[3][2] Merboltičtí občané zahájili úvahy o stavbě nové rozhledny na Strážném vrchu v roce 1999, přípravná činnost započala v roce 2000 a nakonec byla nová dřevěná rozhledna slavnostně otevřena dne 18. listopadu 2006.[2]

Dostupnost

Nachází se u Merboltic asi čtyři kilometry jihozápadně od Žandova. Na vrchol vede modře značená turistická trasa z Merboltic, která se dále napojuje na zeleně značenou trasu z Velké Javorské do Novosedla.[4]

Geologie a geomorfologie

Jádro kopce tvoří hřbet ze sodalitického tefritu, ze kterého vystupuje suk tvořený olivinickým bazaltem. Na svazích se nacházejí kamenná moře a výchozy sloupcově odlučné horniny. Strážný vrch patří k významným bodům geomorfologického okrsku Bukovohorské středohoří.[5]

Odkazy

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-07-29]. Dostupné online. 
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q Dvojjazyčný text (český a německý) na informační tabuli pod rozhlednou na Strážném vrchu.
  3. PÁSLER, Jan. Strážný vrch u Merboltice. Turista. 2016, roč. LV, čís. 10, s. 52. 
  4. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-11-17]. Dostupné online. 
  5. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Strážný vrch, s. 421. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Merboltice (DC), Strážný vrch, rozhledna.jpg
Autor: Stanislav Dusík, Licence: CC BY-SA 4.0
České středohoří, dřevěná rozhledna na Strážném vrchu u Merboltic na Děčínsku.