Strängnäs

Strängnäs
(c) Pål-Nils Nilsson / Riksantikvarieämbetet, CC BY 2.5
Strängnäs – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Strängnäs
Strängnäs
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha8,3 km²
Počet obyvatel14 803 (2020)[1]
Hustota zalidnění1 781,3 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba0152
PSČ645 XX
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strängnäs je město v kraji Södermanland ve Švédsku. Město leží u jezera Mälaren a má okolo 13 000 obyvatel. Je sídlem diecéze luteránské, dříve římskokatolické církve.

Historie

Osada Vikingů zde existovala již kolem roku 1080, kdy sem přišel anglosaský misionář Svatý Eskil a pokusil se zabránit pohanské oběti. Místní pohané ho ukamenovali. Na obětním místě stojí katedrála. V roce 1120 byl Strängnäs poprvé písemně zmíněn jako biskupství "Stringines". Přípona -näs odkazuje na ostroh, na kterém stojí nejstarší stavby města. Kolem roku 1280 byl postaven první kamenný kostel a v obci sídlil dominikánský klášter. V roce 1336 získal Strängnäs městská práva. V letech 1520-1524 zde vystoupil jáhen Olaus Petri a poprvé kázal o Lutherově reformaci církve. 6. června 1523 byl před katedrálou Gustav Vasa zvolen švédským králem, od té doby se 6. června slaví švédský národní svátek.

Pamětihodnosti

  • Katedrála ve Strängnäsu, dřevěný kostelík Vikingů na tomto místě stál již ve 12. století, cihlovou chrámovou stavbu založili v 50. letech dominikáni na památku anglosaského misionáře svatého Eskila, vedle něj byla vystavěna první katedrála, kterou biskup Anund Jonsson vysvětil roku 1291. Současná stavba je síňové trojlodí zaklenuté křížovými klenbami, z 1. poloviny 15. století, přestavěné po požáru ve 2. polovině 15. století. Z té doby pocházejí gotické nástěnné malby. Umělecké vybavení interiéru patří k nejvýznamnějším ve Švédsku.

Král Karel IX. (+1611) a jeho druhá manželka Kristina Holštýnsko-Gottorpská (+1625) si katedrálu vybrali za svou nekropoli. Jsou tu pohřbeni i další členové rodiny, polní maršál Karl Karlsson Gyllenhielm (1554-1650), levoboček krále Karla IX., jeho žena Kristina Ribbing (+ 1656), vévoda Jan Kazimír Falcko-Zweibrückenský (+1651) a jeho manželka, princezna Kateřina Vasa (+ 1638) či princezna Alžběta Isabela (1564-1566), prvorozená dcera krále Jana III. a královny Kateřiny Jagellonské.

  • Tomášské gymnázium
  • Větrný mlýn

Galerie

Partnerská města

Reference

  1. Statistiska tätorter 2020, befolkning, landareal, befolkningstäthet per tätort. 24. listopadu 2021. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Strängnäs - KMB - 16000300030579.jpg
(c) Pål-Nils Nilsson / Riksantikvarieämbetet, CC BY 2.5
Notera Av dokumentationsskäl har originalbeskrivningen från Riksantikvarieämbetet behållits. Tillrättalägganden och alternativa beskrivningar bör införas separat från nedanstående information.
Felaktigheter kan även anmälas till denna sida.
Strängnäs domkyrka i bildens övre del. Bilden troligen från slutet av 1970-talet.

Motiv: Strängnäs
Nyckelord: Flygbilder, Riksintressen

Kategori: Stadsmiljö
Strängnäs cathedral Sweden 006.JPG
Autor: No machine-readable author provided. Riggwelter assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Strängnäs cathedral, Strängnäs, Sweden. Photo by Riggwelter, March 10, 2007.
Strängnäs vapen.svg
Autor: Marmelad and Lokal_Profil
, Licence: CC BY-SA 2.5
This coat of arms was drawn based on its blazon which – being a written description – is free from copyright. Any illustration conforming with the blazon of the arms is considered to be heraldically correct. Thus several different artistic interpretations of the same coat of arms can exist. The design officially used by the armiger is likely protected by copyright, in which case it cannot be used here.
Individual representations of a coat of arms, drawn from a blazon, may have a copyright belonging to the artist, but are not necessarily derivative works.