Strom bódhi

Strom bódhi v Bódhgaji

Strom bódhi, také Strom osvícení či Strom probuzení, je fíkusovitý strom (Ficus religiosa), pod kterým podle buddhistické tradice dosáhl Buddha Gautama probuzení (skt. bódhi). Mělo k němu dojít přibližně před 2 500 lety v Bódhgaji. U tohoto místa brzy vyrostl Chrám Mahábódhi, který dnes patří k vůbec nejnavštěvovanějším buddhistickým poutním místům.

Strom Bódhi jako symbol

Pozorovat jej můžeme u některých buddhistických chrámů. Je považován za jeden ze tří posvátných objektů symbolizujících Buddhu. Dalším symbolem je stúpa nebo hemisférické budovy skrývající pozůstatky Buddhy. Posledním symbolem je obraz Buddhy v budu ge či vihara ge. Všechny stromy bódhi jsou považovány za blízké příbuzné stromu bódhi v Anuradhapuře, zasazenému ve 3. století př. n. l. Stal se nedílnou součástí buddhistických rituálů a je spojován s životem Buddhy a tím i vírou v jeho magickou moc. Buddhisté věří, že právě strom bódhi má tu největší moc ze všech stromů po celém světě. Samotný název Strom bódhi je užíván buddhisty k rozlišení jeho dvou významů, a to označení stromu ficus religiosa a strom pod kterým Siddhártha Gautama došel k osvícení. [1]

Koloběh života stromu, narození, růst i jeho smrt vzhledem k buddhistické mytologii a tradici je zahalen tajemstvím a je mu přikládána prastará magická moc.

Strom bódhi v buddhismu zaujímá důležitou hodnotou existence jak materiální, tak spirituální.[2] Nejčastěji je vyobrazován na malbách, rytinách či soškách s Buddhou.

Listy Stromu bódhi najdeme v buddhistických chrámech, většinou obklopují kolo Dharmy či jiné symboly náležící k buddhismu.

Historie

Strom bódhi, 3 buddhistická stúpa v Šánčí. Autor fotografie: Anandajoti Bhikkhu. Jeskyně Bhaja, Lonavala, Indie.

Strom v Bódhgaja byl zničen králem Puspyamitrou ve 2. století před n. l. během období potlačování buddhismu a strom zasazený po něm, nejspíše jeho potomek, byl opět zničen králem Sassankou na začátku 7. stol. n. l. Na stejném místě však mnišská sangha vypěstovala strom nový z odnože původního stromu. Ten byl však v 19. století zničen bleskem. V současné době se v Bódhgaji nachází strom vypěstovaný ze srílanského výhonku stromu. Strom na Srí Lance je vypěstován z odnože původního stromu, který sem byl přenesen díky misijnímu působení za doby vlády krále Ašóky. [3]

Praktické užití

Ze semen Fíkovníku posvátného se vyrábějí korálky užívané k modlitbám. Jsou považovány za posvátné vzhledem k Buddhovi a jeho osvícení. Listy jsou používány na léčbu různých neduhů, například zánětu středního ucha. Považuje se za analgetikum a má protizánětlivé účinky. Je prokázáno, že významně pomáhá při léčbě úplavice, jakož i různým onemocněním močových cest.[4]

Odkazy

Reference

  1. Rain-makers: The Sacred Bodhi Tree Part 2. srimahabodhi.org [online]. [cit. 2019-06-04]. Dostupné online. 
  2. CHANDRA, Lokesh. Bodhi Tree and Human Revolution. The Journal of Oriental Studies [online]. The Institute of Oriental Philosophy, 2011 [cit. 2020-05-23]. Dostupné online. 
  3. Buddhist Studies: Bodhi Tree. www.buddhanet.net [online]. [cit. 2019-06-04]. Dostupné online. 
  4. Health Benefits of Peepal Tree. Onlymyhealth [online]. 2014-07-17 [cit. 2019-06-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mahabodhitree.jpg
Mahabodhi tree (Sacred Fig) next to the Mahabodhi Temple, the spot where Siddhartha Gautama, the Buddha, attained enlightenment.
025 Bodhi Tree (32936538733).jpg
Autor: Photo Dharma from Sadao, Thailand, Licence: CC BY 2.0

25 Bodhi Tree, Sanchi Stupa no. 3, photograph by Anandajoti Bhikkhu

Bhaja Caves, Lonavala, India