Strom bódhi
Strom bódhi, také Strom osvícení či Strom probuzení, je fíkusovitý strom (Ficus religiosa), pod kterým podle buddhistické tradice dosáhl Buddha Gautama probuzení (skt. bódhi). Mělo k němu dojít přibližně před 2 500 lety v Bódhgaji. U tohoto místa brzy vyrostl Chrám Mahábódhi, který dnes patří k vůbec nejnavštěvovanějším buddhistickým poutním místům.
Strom Bódhi jako symbol
Pozorovat jej můžeme u některých buddhistických chrámů. Je považován za jeden ze tří posvátných objektů symbolizujících Buddhu. Dalším symbolem je stúpa nebo hemisférické budovy skrývající pozůstatky Buddhy. Posledním symbolem je obraz Buddhy v budu ge či vihara ge. Všechny stromy bódhi jsou považovány za blízké příbuzné stromu bódhi v Anuradhapuře, zasazenému ve 3. století př. n. l. Stal se nedílnou součástí buddhistických rituálů a je spojován s životem Buddhy a tím i vírou v jeho magickou moc. Buddhisté věří, že právě strom bódhi má tu největší moc ze všech stromů po celém světě. Samotný název Strom bódhi je užíván buddhisty k rozlišení jeho dvou významů, a to označení stromu ficus religiosa a strom pod kterým Siddhártha Gautama došel k osvícení. [1]
Koloběh života stromu, narození, růst i jeho smrt vzhledem k buddhistické mytologii a tradici je zahalen tajemstvím a je mu přikládána prastará magická moc.
Strom bódhi v buddhismu zaujímá důležitou hodnotou existence jak materiální, tak spirituální.[2] Nejčastěji je vyobrazován na malbách, rytinách či soškách s Buddhou.
Listy Stromu bódhi najdeme v buddhistických chrámech, většinou obklopují kolo Dharmy či jiné symboly náležící k buddhismu.
Historie
Strom v Bódhgaja byl zničen králem Puspyamitrou ve 2. století před n. l. během období potlačování buddhismu a strom zasazený po něm, nejspíše jeho potomek, byl opět zničen králem Sassankou na začátku 7. stol. n. l. Na stejném místě však mnišská sangha vypěstovala strom nový z odnože původního stromu. Ten byl však v 19. století zničen bleskem. V současné době se v Bódhgaji nachází strom vypěstovaný ze srílanského výhonku stromu. Strom na Srí Lance je vypěstován z odnože původního stromu, který sem byl přenesen díky misijnímu působení za doby vlády krále Ašóky. [3]
Praktické užití
Ze semen Fíkovníku posvátného se vyrábějí korálky užívané k modlitbám. Jsou považovány za posvátné vzhledem k Buddhovi a jeho osvícení. Listy jsou používány na léčbu různých neduhů, například zánětu středního ucha. Považuje se za analgetikum a má protizánětlivé účinky. Je prokázáno, že významně pomáhá při léčbě úplavice, jakož i různým onemocněním močových cest.[4]
Odkazy
Reference
- ↑ Rain-makers: The Sacred Bodhi Tree Part 2. srimahabodhi.org [online]. [cit. 2019-06-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-08-01.
- ↑ CHANDRA, Lokesh. Bodhi Tree and Human Revolution. The Journal of Oriental Studies [online]. The Institute of Oriental Philosophy, 2011 [cit. 2020-05-23]. Dostupné online.
- ↑ Buddhist Studies: Bodhi Tree. www.buddhanet.net [online]. [cit. 2019-06-04]. Dostupné online.
- ↑ Health Benefits of Peepal Tree. Onlymyhealth [online]. 2014-07-17 [cit. 2019-06-04]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Strom bódhi na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Mahabodhi tree (Sacred Fig) next to the Mahabodhi Temple, the spot where Siddhartha Gautama, the Buddha, attained enlightenment.
Autor: Photo Dharma from Sadao, Thailand, Licence: CC BY 2.0
25 Bodhi Tree, Sanchi Stupa no. 3, photograph by Anandajoti Bhikkhu