Stromboli

Stromboli
Stromboli, celkový pohled
Stromboli, celkový pohled

Vrchol926 m n. m.
Prominence926 m (Středozemní moře)
Poloha
SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
Pohoříostrov Stromboli
Souřadnice
Stromboli
Stromboli
TypStratovulkán
Erupce2019
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha ostrova Stromboli

Stromboli (v sicilštině Strònguli) je italský ostrov v Tyrhénském moři, tvořený stejnojmenným stratovulkánem, který patří mezi nejaktivnější sopky na světě.[1][2] Ostrov o rozloze 12,2 km² je součástí Liparského souostroví. Základna sopky leží 2 400 m pod mořskou hladinou, nejvyšší bod ostrova je ve výši 926 metrů, druhý nejvyšší je vrchol I Vancori (924 m n. m.). Podle ostrova Stromboli je pojmenován strombolský typ vulkanické erupce.

Ostrov

Ostrov je od nejstarších dob znám jako přírodní maják označující severovýchodní okraj Liparských ostrovů. Název dostal od starých Řeků podle svého pravidelného kuželovitého tvaru (Στρογγυλη, Strongylé tzn. „Okrouhlý“).

Na severovýchodě ostrova se nacházejí spojená sídla San Vincenzo, San Bartolo a Piscità, na jihozápadě pak izolovaná vesnice Ginostra. V roce 1991 na ostrově žilo 361 stálých obyvatel. Celý ostrov včetně obou těchto vesnic náleží administrativně k městu Lipari. Tradičním zdrojem obživy místních obyvatel byl rybolov a pěstování vína (zejména odrůdy Malvasia), dnes je hlavním zdrojem příjmů turistický ruch.

Sopečná činnost

Stromboli je stratovulkán; sopečně aktivní jsou krátery na severozápadním úbočí nad svahem Sciara del Fuoco. Větší sopečné erupce byly zaznamenány v letech 1919 a 1930.

V roce 2002 začalo zvýšení sopečné aktivity 29. prosince výtokem žhavé lávy. Následujícího dne hornina, uvolněná sopečnou aktivitou ze svahu Sciara del Fuoco, způsobila vlnobití, které poškodilo vesnici Stromboli. Dne 5. května 2003 při silné explozi sopka vychrlila sopečné plyny spolu s kameny, které poškodily několik domů ve vesnici Ginostra. Erupce postupně skončila v červenci 2003.

Sopka je trvale činná i mezi obdobími zvýšené aktivity. Výtrysky lávy je v té době možné pozorovat dvakrát až třikrát za hodinu. Přístup na sopku je od té doby omezen a upraven nařízením správy obce Lipari (comune di Lipari).

Sopka znovu zvýšila činnost 27. února 2007. Dne 5. března 2007 došlo k masivní paroxysmální erupci z vrcholového kráteru. Dne 30. března 2007 se vytvořila tři lávová ramena, která vytékala z místa na úpatí hory asi 420 metrů nad mořem.

Dne 3. července 2019 (16:46 UTC) došlo k velké erupci pliniovského typu. Vymrštěné horniny zabily jednoho turistu a na několika místech způsobily požáry. Podle expertů je to největší erupce za posledních 10 let.[3][4]

Zajímavosti

Jméno sopky nese asteroid hlavního pásu (26761) Stromboli.

Sopka se objevila ve vědeckofanstastickém románu Julese Verna Cesta do středu Země, kde se jeho hlavní hrdinové cestující v hlubinách Země dostanou jejím vedlejším kráterem na zemský povrch.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isola di Stromboli na italské Wikipedii.

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Liparské ostrovy, s. 62. 
  2. Monitoraggio sismologico di Stromboli [online]. Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia (INGV) [cit. 2019-01-06]. Dostupné online. (italsky) 
  3. Stromboli chrlí lávu, v nitru sopky se ozvaly výbuchy. Vyvržený kámen zabil turistu. ČT24 [online]. 2019-07-03 [cit. 2020-06-28]. Dostupné online. 
  4. Italská sopka Stromboli se uklidnila. Byla to největší exploze za deset let, říká expert. ČT24 [online]. 2019-07-04 [cit. 2020-06-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Aeolian Islands map.png
Autor: No machine-readable author provided. NormanEinstein assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0

This is a map of the Aeolian Islands off the coast of Sicily, Italy in the Tyrrhenian Sea. The map shows the location of the islands of Salina, Lipari, Vulcano, Alicudi, Filicudi, Panarea, Basiluzzo, and Stromboli. Blank version available at Image:Aeolian Islands blank map.png.

Created by NormanEinstein.
Stromboli1998.jpg
(c) PetrS., CC-BY-SA-3.0
Stromboli; oskenovaná fotka 9x13.
Stromboli, crater.jpg
Autor: Petr Vykoukal, Licence: CC BY 2.5
Stromboli, crater
Stromboli1.JPG
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Italy relief location map.jpg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting) and NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Blank physical map of Italy including the 08-2009 modification of the boundary between Emilia-Romagna and Marche regions, for geo-location purpose.
Stromboli Eruption.jpg
(c) Wolfgangbeyer, CC-BY-SA-3.0
Eruption of Stromboli (Isole Eolie/Italia), ca. 100m (300ft) vertically. Exposure of several seconds. The dashed trajectories are the result of lava pieces with a bright hot side and a cool dark side rotating in mid-air.