Studánka U Buku

Studánka U Buku
Studánka U Buku
Studánka U Buku
Poloha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Ostatní
Nadm. výška675 m n. m.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Studánka U Buku se nachází na okraji lesa na svahu vrchu Křemešník. Svůj název dostala podle velkého buku, který u ní rostl. Jedná se o periodický pramen se stejnou periodicitou jako Zázračná studánka ležící na opačné straně vrchu. Z toho se dá usuzovat, že obě studánky jsou vzájemně propojené. V roce 1876 zaslal korecký revírník Farka vodu do Prahy k rozboru, který ukázal, že i zde voda obsahuje sloučeniny stříbra. Přítomnost stříbra je způsobena těžbou stříbra, která zde v minulosti probíhala. V roce 1900 je uváděna jako roubená, současnou podoba pochází z roku 2001.

Místem vede zelený okruh z Křemešníka, přes Korce, Stříbrnou studánku, Sluneční paseku a kapličku sv. Jana zpátky na Křemešník. Od září 2004 tudy vede i trasa NS Křemešník.

Další studánky v okolí Křemešníka

Literatura

  • P. KOUBEK, Krajem zapomenutých studánek. Pelhřimov: Nová tiskárna Pelhřimov 2014 (s. 28)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Studánka U Buku.JPG
Autor: Freibo, Licence: CC BY-SA 3.0
studánka U Buku