Studený průchod

Studený průchod
Vstup do Studeného průchodu z východu
Vstup do Studeného průchodu z východu

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Studený průchod je skalní soutěska v Příhrazských skalách, kterou prochází červená a modrá turistická značka od Drábských světniček na Krásnou vyhlídku. Turisty sem také přivádí žlutě značená turistická stezka od Březiny nad Jizerou.

Celá délka soutěsky, za jejímž vznikem stojí posun okrajové kry pískovcového masivu vrchu Mužský, je přibližně 125 metrů, výška stěn dosahuje až 15 metrů a svůj název dostala podle teploty, která v ní i v těch největších letních vedrech nepřesahuje 10 °C. Tyto teploty zde umožňují růst společenstvím mechů a lišejníků, typickým především pro horská prostředí – zejména se jedná o rohozec trojlaločný, brtivec překrásný, plevinku plazivou a pobřežnici obecnou. V roce 1866 došlo nad ní k vystavění rakouské dělostřelecké baterie, která měla za úkol střežit silnici z Mnichova Hradiště na Turnov.

Studený průchod

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Studený průchod, vstup od východu.jpg
Autor: User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Studený průchod (Příhrazské skály, katastrální území Olšina a Dneboh města Mnichovo Hradiště), vstup od východu.