Studentská komora Rady vysokých škol
Studentská komora Rady vysokých škol (zkráceně SK RVŠ) je národní reprezentací studentek a studentů vysokých škol a součástí Rady vysokých škol.
Poslání
Studentská komora RVŠ zastupuje všechny studenty a studentky vysokých škol v České republice. Prosazuje jejich zájmy na národní a mezinárodní úrovni. Usiluje o spolupráci mezi studujícími a vyučujícími, dialog s vládou České republiky a orgány veřejné správy, a o rozvoj akademické samosprávy.[1]
Struktura
Zástupci vysokých škol jsou delegováni akademickými senáty nebo obdobnými orgány v případě soukromých vysokých škol.
V čele komory stojí předseda, který je zároveň kandidátem na místopředsedu Rady vysokých škol.[2]
V lednu 2024 proběhla ustavující schůze SK RVŠ ve stálém zasedání 2024–2026, předsedou SK RVŠ byl znovuzvolen Michal Farník, delegát Českého vysokého učení technického v Praze. Místopředsedkyní pro vnitřní řízení a organizaci se stala Katarína Rovenská, delegátka za Vysoké učení technické v Brně. Do pozice místopředsedy pro zahraniční záležitosti byl znovuzvolen Damir Solak, delegát Masarykovy univerzity. Spolu s Markem Boňkem, delegátem Univerzity Karlovy, a Veronikou Říčanovou, delegátkou Mendelovy Univerzity, tvoří Předsednictvo SK RVŠ.
Činnost
Komora se schází několikrát do roka dle předem stanovených termínů. Celkovou agendou se zabývá plénum, které se pak dělí do komisí a pracovních skupin. Dílčí části pléna připravují podklady a návrhy usnesení pro plenární zasedání. V rámci usnesení se Studentská komora Rady vysokých škol vyjadřuje k aktuálnímu dění v oblasti vysokých škol, zejména k situacím, které mohou nepříznivě zasáhnout situaci studentů VŠ (např. novelizace zákona, problémy v rámci akreditace...).
Důležitou myšlenkou SK RVŠ je také sdílení zkušeností z jednotlivých vysokých škol a posilování vztahů studentských akademických senátorů. Za tímto účelem pořádá SK RVŠ pravidelné konference a workshopy pro studentské akademické senátory. Největší akcí, kterou SK RVŠ v roce 2017 pořádala, byl Studentský Konvent.
SK RVŠ pravidelně pořádá vzpomínkové akce během 17. listopadu - zejména v Žitné ulici v Praze.
Studentská komora se rovněž i aktivně zastává studentů v případě ohrožení jejich studentských práv a podporuje i další aktivity zlepšující studium a postavení studentů. V minulosti se například zasadila o zvýšení příspěvků pro doktorandy (2017) a zrušení povinnosti platit zdravotní pojištění pro nepracující studenty doktorských studií.
Komise, sekce a pracovní skupiny
Ve stálém zasedání (2024–2026) fungují ve Studentské komoře Rady vysokých škol tyto komise:
- Komise pro vysokoškolskou samosprávu (KVS), předsedkyně: Tereza Marková, delegátka Univerzita Palackeho v Olomouci
- Komise pro doktorské studium (KDS), předseda: Miroslav Hala, delegát Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
- Legislativní komise (LK), předseda: Jakub Sláma, náhradník delegáta Českého vysokého učení technického v Praze
Kromě komisí zřizuje SK RVŠ i pracovní skupiny. Pracovní skupiny jsou uskupení spíše neformálního charakteru, v jejichž čele stojí koordinátor.
Historie
Roku 1990 byla založena Rada vysokých škol (RVŠ). Od roku 1991 mohou být studenti členy RVŠ, ale pouze jako delegáti jednotlivých vysokých škol. Studentská komora byla založena v roce 1992, ovšem její členové nebyli členové RVŠ, až od roku 1995 jsou členové Komory plnoprávnými členy Rady.
Ceny Jana Opletala (CJO)
Studentská komora Rady vysokých škol od roku 2004 udílí Ceny Jana Opletala. Původně se cena udělovala osobnosti nebo skupině osobností za výjimečný přínos v rozvoji akademické obce, hájení akademických práv a svobod, posílení studentských práv a svobod, významné přispění v boji proti bezpráví, za rovné zacházení a příležitosti nebo proti jakékoliv diskriminaci v uplynulém období.[3]
Od roku 2023 SK RVŠ udílí ceny se spolkem Díky, že můžem. Cena se udílí v den výročí úmrtí Jana Opletala ve třech kategoriích: student/ka střední školy, student/ka vysoké školy a osobnost do 30 let.
O udělení Ceny rozhoduje Výbor složený z členů SK RVŠ a spolku Díky, že můžem, osobností z řad středoškolského a vysokoškolského přostředí a dále též osobností zastupujících občanskou společnost a předchozích laureátů CJO.
Laureáti Ceny Jana Opletala:
- 2023 - Šárka Faicová (Univerzita Karlova), Anežka Tetřevová (Gymnázium Luďka Pika v Plzni) a Tobiáš Frýdl (Akademie múzických umění v Praze)
- 2021 - Michal Nguyen (Univerzita Palackého v Olomouci) a Pavel Švanda – in memoriam (Vysoké učení technické v Brně)
- 2019 - Michal Zima (Univerzita Karlova) a Vojmír Srdečný – in memoriam
- 2017 - Josef Fontana (Univerzita Karlova)
- 2015 - Kateřina Mazánková, Lukáš Miklas a rektor Josef Salač (Policejní akademie České republiky v Praze)
- 2012 - Zdeněk Ručka (Masarykova univerzita)
- 2009 - Kateřina Volná (Univerzita Karlova)
- 2007 - Jaroslav Kuba (České vysoké učení technické v Praze)
- 2006 - Jaroslav Švec (Akademické centrum studentských aktivit)
- 2005 - David Tonzar
- 2004 - Zdeněk Hirnšal, Martin Laštovička a Jiří Slezák (Vysoké učení technické v Brně)
Odkazy
Reference
- ↑ http://www.skrvs.cz/?about
- ↑ Archivovaná kopie. www.skrvs.cz [online]. [cit. 2018-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-02-18.
- ↑ Archivovaná kopie. www.skrvs.cz [online]. [cit. 2015-07-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-07-09.
Související články
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Martin Schwarz, Licence: CC BY-SA 4.0
Logo of the Student Chamber of the Council of HEIs