Studniční vrch (Rychlebské hory)

Studniční vrch
Jeseník z Červenohorského sedla, Studniční vrch zcela vlevo
Jeseník z Červenohorského sedla,
Studniční vrch zcela vlevo
Vrchol992 m n. m.
Prominence414 m ↓ Na Pomezí[1]
Izolace7,7 km → Lví hora
SeznamyNejprominentnější hory CZ #21
Hory Rychlebských hor
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříRychlebské hory / Sokolský hřbet
Souřadnice
Studniční vrch
Studniční vrch
PovodíOdra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Studniční vrch (německy Hirschbad) je hora v Rychlebských horách, nejvyšší vrchol podcelku Sokolský hřbet. Tyčí se 4 km severozápadně od města Jeseník.

Vrchol

Na poměrně plochém vrcholu stojí od roku 1996 ocelový telekomunikační vysílač. Vrchol poskytuje omezené výhledy severním směrem na Žulovskou pahorkatinu. Prominence vrcholu činí 414 metrů (převýšení od sedla Na Pomezí), což dělá ze Studničního vrchu nejprominentnější horu Rychlebských hor a 21. nejprominentnější českou horu vůbec.

Vídeňský pramen východně od vrcholu

Lázně a prameny

Podrobnější informace naleznete v článku Lázně Jeseník.

Na jihovýchodních svazích Studničního vrchu se rozkládají Lázně Jeseník (Priessnitzovy léčebné lázně), založené "vodním doktorem" Vincenzem Priessnitzem. Praktikuje se zde vodoléčba jako primární metoda léčení, spojená s klidem a nenáročným tělesným pohybem jako jsou procházky v okolní krajině Rychlebských hor. Na svazích Studničního vrchu se nachází desítky pramenů a také mnoho pomníků, vyhlídek, památných skal a slavnostních křížů.

Přístup

Na Studniční vrch vede několik značených cest z mnoha směrů, nejjednodušší přístup vede od Lázní Jeseník (po zeleně a dále žlutě značená cestě), případně od krasových Jeskyní Na Pomezí (po modře a dále žlutě značené cestě). V obou případech jde o poměrně strmý výstup, s převýšením kolem 400 metrů. Z Lázní Jeseník vede také Naučná stezka živé vody, která prochází kolem 17 pramenů a její informační panely pojednávají o zajímavých vlastnostech vody. Ta vrchol obchází, ale dá se z ní odbočit po zmíněné žlutě značené cestě. Na samotný vrchol byla v devatenáctém století zřízena i tzv. Nassauská stezka, která je ale dnes v terénu obtížně sledovatelná. Svahy vrchu protkává také síť lázeňských Nordic walkingových okruhů, které sledují i další naučné stezky (např. Naučná stezka Vincenze Priessnitze).

Externí odkazy

Reference

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Lázně Jeseník (Bad Gräfenberg) - Wiener Quelle (Vídeňský pramen).jpg
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licence: CC BY-SA 3.0
Lázně Jeseník (Bad Gräfenberg) - Vienna spring - Wiener Quelle - Vídeňský pramen
Jesenik.jpg
Pohled na kotlinu Jeseníku z Červenohorského sedla.