Styl královny Anny
Styl královny Anny byl styl architektury, nábytku a zlatníků oblíbený za vlády britské královny Anny Stuartovny (1702–1707), charakterizovaný pozdně renesanční klasicistní formou v kombinaci s typickou barokní prostorovou kompozicí, nebo na oživenou formu, která byla populární v poslední čtvrtině 19. a na počátku 20. století (který je známý jako oživení stylu královny Anny (Queen Anne Revival)).
Architektura
V architektuře se projevil ve výstavbě obytných budov až do velikosti panských sídel se zahradami. Vyznačoval se monumentalitou, oboustrannou symetrií, bočními křídly, nárožními věžemi, hlubokými zastřešenými vchody, širokými terasami, arkýřovými okny nad sebou, jemnějším zdivem atd. Příkladem mohou být stavby Johna Vanbrugha jako je zámek Howard z let 1702–1714 nebo Blenheimský palác z let 1705–1724.[1]
- (c) Colin Smith, CC BY-SA 2.0
Douglas House, Petersham
Bluecoat Chambers v Liverpoolu (1717)
Hanbury Hall, Worcestershire
Zámek Howard v roce 1829
Nábytkářství
V nábytkářství se používal především ořechové dřevo a mahagon. Ceněná byla jednoduchost a elegance na úkor reprezentativnosti a zároveň bylo dbáno o účelnost. Kombinovalo se rokoko, čínské a gotické prvky. Mezi nejvýznamnější návrháře, kteří ovlivnili vývoj nábytkářství v 18. století, byli Thomas Chippendale, George Hepplewhite, Thomas Sheraton a Robert a James Adamovi. Proslulý umělecký truhlář Thomas Chippendale (1718–1779) využíval nejen rokokový styl, ale i holandské vzory, prvky čínské nábytkářské tvorby a gotické prvky. Vydáním The gentelman and cabinet makers direktor (Džentlmen a nábytkářův katalog) v roce 1754 vyjádřil vše, co považoval za zajímavé, včetně mimo anglického vlivu. Kniha obsahovala na dvě stě mědirytinových předloh nábytků, židlí, stolů a příborníků. Tvorbou Thomase Chippendalela byli ovlivněni návrháři George Hepplewhite a Thomas Sheraton. Bratři Adamové využívali především antických prvků. [2][3][4]
Interiér v paláci Blenheim
Kommoda, Thomas Chippendale
Židle, Thomas Chippendale
Knihovna navržená Robertem Adamem z roku 1776, pravděpodobně postavenou Thomasem Chippendaleem
Zlatnictví
Ve zlatnictví byla opuštěná reliéfová dekorace a přichýlil se k jednoduché formě. Tento styl, který se vyvinul v letech 1715–1725 je nazýván dekorace Queen Anne.
Oživený styl královny Anny
Oživenou formu, která byla populární v poslední čtvrtině 19. a na počátku 20. století nelze brát doslovně, zejména v USA, kde je styl odlišný a obvykle neobsahuje ani typické prvky pro architekturu stylu královny Anny. Spíše se jedná o neorenesanci.[5]
Některé charakteristické rysy:
- asymetrická fasáda
- dominantní štít směřující dopředu, často konzolový za rovnou stěnou, pod ním převislé okapy
- kulaté, čtvercové nebo polygonální věže
- tvarované a holandské štíty
- veranda pokrývající část nebo celou přední fasádu, včetně hlavního vstupního prostoru
- veranda nebo balkon v druhém poschodí
- průchodové verandy
- různé textury stěn, například vzorované dřevěné šindele tvarované do různých vzorů, včetně napodobení rybích šupin, terakotové dlaždice, reliéfní panely nebo dřevěné šindele přes zdivo atd.
- klasicistické sloupy
- kryté arkýře a arkýřová okna
- monumentální komíny
- malované balustrády
- dřevěné nebo břidlicové střechy
- předzahrádky s dřevěnými ploty
James Alldis House, Torrington, Connecticut, USA
Halův dům z roku 1887, Los Angeles, USA[6]
Dům a škola, 120 West 16th Street New York, USA
Odkazy
Reference
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Styl królowej Anny na polské Wikipedii a Queen Anne style architecture in the United States na anglické Wikipedii.
- ↑ Historie bydlení: Estetické hnutí, 2. díl - Archiv | Svět bydlení. www.svet-bydleni.cz [online]. [cit. 2020-04-21]. Dostupné online.
- ↑ Bydlení - historie bydlení, anglický nábytek 18. století. Bydlet.cz [online]. [cit. 2020-04-21]. Dostupné online.
- ↑ WÖHRLIN, Traugott. Nábytkové slohy od antiky po současnost. 1. vyd. Praha: Grada 223 s. Dostupné online. ISBN 978-80-247-2034-0, ISBN 80-247-2034-5. OCLC 259736808 S. 106.
- ↑ NIS - Nábytkářský informační systém. www.n-i-s.cz [online]. [cit. 2020-04-21]. Dostupné online.
- ↑ Viktoriánský styl v architektuře: rysy, architektonická díla. Viktoriánské éry - Umění - 2020. Main street artisans [online]. [cit. 2020-04-21]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-07-24.
- ↑ Viktoriánské domy posloužily filmařům pro horory, teď je zachraňují. iDNES.cz [online]. 2017-06-10 [cit. 2020-04-22]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Styl královny Anny na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Burley Packwood, Licence: CC BY-SA 4.0
Carson Mansion in the Eureka, California Historic District
Bookcase, Robert Adam (1728-1792), 1776, exhibited in the Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, Pennsylvania, USA.
Autor: Arthur John Picton, Licence: CC BY-SA 2.0
Just because it's nice - Bluecoat Chambers, built as a charity school in 1717, now it's an Arts' Centre.
Commode, attributed to Thomas Chippendale, c. 1778, exhibited in the Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, Pennsylvania, USA.
Autor: unknown, Licence: CC0
Autor: DeFacto, Licence: CC BY-SA 4.0
Hanbury Hall, Worcestershire, a Grade I Listed Building in England.
Autor: Codera23, Licence: CC BY-SA 4.0
One of the most beautiful Queen Anne Victorian houses in LA!
Autor: Beyond My Ken, Licence: CC BY-SA 4.0
The building at 120 West 16th Street between Sixth and Seventh Avenues in the Chelsea neighborhood of Manhattan, New York City, was built in 1878 for the New York House and School of Industry (founded 1851), an institution designed to help destitute women by training them in the needlework trade. The bulding, one of the first in the city in the Queen Anne style, was designed by Sidney V. Stratton, and restored by Anderson Associates. It was designated a NYC landmark in 1990, and is currently used by the Young Adults Institute. {Sources: Guide to NYC Landmarks (4th ed.) and AIA Guide to NYC (4th ed.))
(c) Eurekamike from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0
This ornate Queen Anne Victorian at 2nd and M Streets, Eureka, California was built as a wedding gift for J. Milton Carson by his father William Carson. Locally known as "the Pink Lady" it is across the street from the Carson Mansion. After Milton Carson sold the house, it ended up in the ownershp of two sisters in Germany, was seized by the U.S. Government as Nazi property in 1942, sold at public auction in 1951 to television actor Lloyd Bridges's father. The next owner restored the property which is a contributing property to the Old Town Eureka Historic District.
(c) Colin Smith, CC BY-SA 2.0
This is a photo of listed building number 1285296.