Sušina (Králický Sněžník)

Sušina
Sušina ze severu od Černé kupy
Vrchol1321 m n. m.
Prominence108 m ↓ sedlo Stříbrnická
Izolace3,2 m → Králický Sněžník[1]
SeznamyTisícovky v Česku #49
Ultratisícovky #19
Hory Králického Sněžníku #3
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrálický Sněžník / Podbělský hřbet
Souřadnice
Sušina
Sušina
Horninasněžnická rula
PovodíMorava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sušina (německy Dürre Koppe) je hora v Podbělském hřbetu pohoří Králický Sněžník. Vrchol se nachází na hranici Pardubického kraje a Olomouckého kraje.

Východní a západní svahy jsou strmé. Na severu je vrchol Sušiny oddělen mělkým sedlem od Černé kupy a dále sedlem Stříbrnická od Králického Sněžníku. Směrem na jihozápad pokračuje hřeben přes 3 mělká sedla až k hoře Podbělka.

Hydrologie

Ze západních svahů hory odtéká voda do přítoků Moravy (bezejmenných), z východních svahů odtéká do přítoků Stříbrnického potoka, který je přítokem řeky Krupé. Řeka Krupá se dále vlévá u Hanušovic do Moravy.

Vegetace

Vrcholové partie hory (asi nad 1100 m) jsou porostlé převážně horskými třtinovými smrčinami. Na vrcholu už je les dosti zakrslý, protože se blíží k horní hranici lesa, kterou však hora nepřesahuje. V okolí vrcholu hory jsou i nelesní vrchoviště a kolem nich rašelinné smrčiny. V nižších polohách jsou potenciální přirozenou vegetací horské acidofilní bučiny, jednalo by se o smíšené lesy s dominancí buku lesního, smrku ztepilého a jedle bělokoré. V současnosti jsou ale často přeměněny na kulturní smrčiny. Vrchol hory je dnes zalesněn, na svazích hory jsou místy imisní holiny.

Stavby

Jižně od vrcholu je několik menších bunkrů, řopíků. Kvůli jejich výstavbě byla v letech 1937 a 1938 zřízena pardubickým 1. železničním plukem do podvrcholového prostoru nákladní lanová dráha z Hynčic pod Sušinou[2].

Ochrana přírody

Oblast vrcholu hory je součástí NPR Králický Sněžník a EVL Králický Sněžník, ale leží už mimo Ptačí oblast Králický Sněžník.

Obrázky

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Sušina4.JPG
Autor: Petr Filippov, Licence: CC BY 3.0
Sušina, Králický Sněžník Mountains, Czech Republic
Sušina5.JPG
Autor: Petr Filippov, Licence: CC BY 3.0
Sušina, Králický Sněžník Mountains, Czech Republic
Sušina-vrchol.JPG
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
Sušina (1321 m) is the mountain near the the town Králíky, the Králický Sněžník Mountains, Czech Republic
Sušina 1.JPG
(c) I, Don Pedro28, CC BY-SA 3.0
Sušina (1321 m) is the mountain near the the town Králíky, the Králický Sněžník Mountains, Czech Republic
Sušina2.JPG
Autor: Petr Filippov, Licence: CC BY 3.0
Sušina, Králický Sněžník Mountains, Czech Republic